Jump to content

Titanic Neden Battı ?


hayatkardelen
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

On yıldır Titanik’i inceleyen metalürjistler buzdağlarına çarpan geminin çabucak batmasını gemi yapımında kullanılan düşük kaliteli perçin çivilerine bağladı.

 

Türkçede çok kullanılan Metalürjistler perçin başlarının yerlerinden çabucak çıktığını ve tonlarca buzun geminin içine dolmasına sebep olduğunu iddia ettiler. 1500 kişinin öldüğü Titanik hálá dünyanın en büyük gemi kazası olma özelliğini koruyor.

 

PERÇİN KITLIĞI:

 

Bilimadamlarından oluşan bir grup derin sulara dalarak 96 yıl önce batan Titanik’i inşaa eden kişinin arşivini ortaya çıkardı. Ortaya çıkan arşivin ölümcül bir tutku ile düşük kaliteli demir karışımı olduğu belirtilirken tarihçiler felaketin esrarının sonunda çözüldüğüne inanıyor. Gemi inşaatçıları Harlan & Wolf Titanik ile birlikte Oliypic ve Britannic’ten oluşan dünyanın en büyük üç gemisini yapmak için Belfast’ta dört yıl uygun perçin ve perçinci bulmak için çabaladı. Her bir gemi 3 milyon perçin gerekiyordu ve Titanik’in yapımı sırasında perçin kıtlığı başgöstermişti.

 

ŞİRKETTE KRİZ:

 

Şirketin arşivlerini inceleyen ekipten Jennifer Hooper McCarty "Şirketin yönetimi bir kriz modundaydı. Bu stress süreklilik arz ediyordu. Her yönetim kurulu toplantısında perçinler ile sıkıntı olduğu ve daha çok işçiye ihtiyaç duyurduğu dile getiriliyordu" dedi. Arşivleri inceleyen ekip 48 pirçin üzerinde modern testler uygulayarak bilgisayar simulasyonları yaparak yüzyıllık çivileri karşılaştırarak ve zamanın mühendis ile gemi inşaatçılarının dokümanlarını inceleyerek ipuçları toplamaya çalışıyor.

 

NO. 3 PERÇİN:

 

Elde edilen bulgular arasında perçin yapımında kullanılan "en iyi" diye anılan No.4 demir yerine Titanik’in yapımında No.3 demir kullanıldı. O dönemde gemi perçini yapımında kullanılan demir No.4 idi. İngilizce muazzam anlamına gelen isme sahip olan Titanik garip bir şekilde ucuz malzemeler kullanılarak yapılmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...