Jump to content

Cainizm


hayatkardelen
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Cainizm dini'nin kurucusu Mahavira, Buda'nın çağdaşıdır. Bugün dünyada 10 milyon civarında mensubu bulunan Cainizm'de, erkeklerin keşişlik ve çile çıkarma eğilimleri çok yoğundur; kadınlar ise hiç yıkanmazlar.

 

Cainizm, Hazreti İsa'dan önce 6. yüzyılda Hindistan'da ortaya çıkmış Hindistan toplumunun değişik kültürel ve dini mozaiğinden renkler taşıyan bir inanç sistemidir. Cainistler, Cainizm'in asıl kurucusu Nataputta Vardhamana Mahavira'dan önce 23 hazırlayıcının (Tirtankara-Veli) geldiğine inanırlar. İlk 22 hazırlayıcı hakkında pek bir şey bilinmezken, Mahavira'dan 250 yıl önce yaşamış olan 23. hazırlayıcı Parshvanath'ın da Hind yarımadasında tarihi bir şahsiyet. 24. ve son Tirtankara Mahavira M.Ö 599 yılında Vaisali (bugün Bihar olarak biliniyor)'de doğdu ve M.Ö 527 yılında (Bazıları onun M.Ö 467 yılında öldüğünü belirtiliyorlar) 72 yaşındaki iken öldü. Bazı tarihçiler onun, Buda, Konfüçyüs ve Lao-tzu ile çağdaş olduğunu belirtirler. Zengin, varlıklı ve kral bir ailenin evladı olarak dünyaya gelen Mahavira, otuz bir yaşında derviş olup yollara düşer. Malını, mülkünü ve ailesini (karısı ve bir kızı olduğu belirtiliyor) terkeder. Mutlak bir zühd isteyen Mahavira elbise giymeksizin dilenci keşiş sıfatıyla Hindistan'ı dolaşır.

 

Cainistlerin öğretileri

 

Budizm gibi Brahmanizmin katılığına karşı çıkan bir düşünce ve inanç sistemi Cainizm. Hinduların kutsal kitapları olan Vedaların tanrı kelamı olduğuna inanmazlar. Tanrı'ya da inanmadıklarını söylerler. Ancak tanrıların yerine Tirtankaraları ve velileri koyarlar. Hint ahlakının temel ilkelerinden biri olan ve Gandhi'nin şiddetten kaçınmak veya sivil itaatsizlik felsefesini oluşturan Ahimsa'yı ilk defa Cainistler geliştirir. Hinduizm ve bazı Budizm ekollerinde olan Reenkarnasyon (Ruhların kalıptan kalıba girmesi) düşüncesi Cainistler'de de bulunuyor. Günaha girmeden dünyadaki ömrünü tamamlayan ruh, bir "Paramatman" olur ve bir zaman için Samsara (Ruhların göçü)'dan kurtulur. Kurtuluşa götüren yol ise Ahimsa'dır. Cainistler, kurtuluş için önemli ilkelerden birisi olan 'Ahimsa' (acı vermemek) ilkesine çok önem verirler.

 

Bu ilkeye göre; hiçbir canlı varlığa zarar vermemeye çalışan Cainistler, nefes alıp verirken bile herhangi bir canlıyı öldürmemek için ağızlarına maske takarak dolaşır, katı ve kesin bir vejeteryan yaşam sürerler. Bir yere oturacakları zaman herhangi bir karınca veya böceği ezmemek için yanlarında taşıdıkları süpürge ile oturulacak yeri süpürürler. Dürüst ve sade bir hayat sürmeyi prensip edinen Cainistler, içki içmezler. Öldürmekten, yalan söylemekten, çalmaktan, seksüel ilişkilerde bulunmaktan, geçici mallar biriktirmekten vazgeçerler. Onlara göre, varlıkların ne başlangıcı ne de sonu vardır, hepsi ölümsüzdür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...