Jump to content

Uzman Çavuş: Köylüler Teröristlere yardım etti


YAKAMOZ06

Önerilen Mesajlar

13 askerin şehit düştüğü çatışmada bulunan bir uzman çavuş olayın detaylarını Radikal'e anlattı. İsminin yazılmasını istemeyen uzman çavuşun anlattıkları insanın tüylerini ürpertiyor.

200 KİŞİLİK TİM KAÇIRILAN 3 KİŞİYİ ARIYORDU

 

Uzman çavuşun söylediklerine göre tam teçhizatlı 200 kişilik bir tim, 13 Temmuz 2011 akşamı, daha önce kaçırılan iki asker ve bir sağlık memurunu aramak için bölgede geniş çaplı bir arama-kurtarma operasyonuna başladı. Silvan ilçesinin dağ yamaçları gece boyunca karış karış arandı. Güneşin doğmasıyla birlikte operasyon hız kesmeden devam etti. Güneş çıktıkça hava ısınıyor, ama askerler yılmadan arama faaliyetlerini sürdürüyordu.

ASKERLERİN TAKATİ KALMAMIŞTI, KARINLARI ACIKMIŞTI

 

Saat 12.00 olduğunda Dolapdere ve Kulp İlçesi'nin Küplü köyleri arasında bulunan mevkiye gelinmişti. Bir süre burada da operasyon devam etti. Ancak artık askerlerin takati kalmamıştı. Karınları iyice acıkmıştı. Hava sıcaktı, askerlerin omzundaki yük ise ağır... Bu bunaltıcı havada bir nefes almak bile onlara yetecekti. Yeter ki bir gölgelik yer bulunsun! Az ileride kısa ağaçların olduğu bir bölge vardı. Orası gölgelikti. Yaklaşık 100 metre ileride daha sık bir orman vardı. Ama orası çok güvenli bulunmadı. İlk bulunan yerde nefes almaya karar verdiler.

EL BOMBALARI ASKERLERİ HAZIRLIKSIZ YAKALADI

 

Saatler 14:00'ı gösteriyordu, mola verildi. Üç-dört kişilik gruplar, birkaç metrelik mesafede buldukları bir ağacın altına oturdu. Karavanlar açıldı, bazıları sıcaktan kavrulan ayaklarının derdine düştü. Kimi sigarasını yaktı, kimi azcık da olsa kestirmenin yolunu aradı! Daha yarım saat geçmemişti ki az ilerideki ormandan bombalar yağmaya başladı. Yakın mesafeden teröristlerin attığı el bombalarına askerler hazırlıksız yakalanmışlardı; sağa sola savruldular.

YANARAK CAN VERENLER OLDU

 

Parça tesiri yüksek bombalardan çıkan alevler, sıcaktan baruta dönen otları alevlendirmekle kalmadı; üç-dört Mehmetçik oracıkta şehit oldu. Ardından ormandan sızan PKK'lılar uzun namlulu silahlarla ateş etmeye başladı. Üzerleri alev alan askerler yanmaktan kurtulmak için çaba gösteriyor, askeri üniformalarını çıkartmaya, yerlere sürünerek vücutlarındaki ateşi söndürmeye çalışıyorlardı. Yanarak can verenler oldu. Ayağa kalkabilenler, hemen sipere yattı. Karşılıklı ateş başladı.

KÖYLÜLER TERÖRİSTLERİN KAÇMASINI SAĞLADI

 

Askerler daha kalabalık olduğu için teröristler, fazla dayanamadı ve kaçmaya başladı. Saldırı şokunu atlatan kalan askerlerin büyük bir kısmı, onları takip ediyordu. Derken Bayrambaşı Köyü'ne kadar bu kovalamaca devam etti. Teröristler köye sığınmıştı. Uzman çavuşun iddiasına göre bazı köylüler askerlerin karşısına çıkıp takibi engellemek istedi. Askerlerle köylüler arasındaki tartışma teröristlere zaman kazandırdı ve bu sırada teröristler de kaçtı.

UÇAKLAR 1 SAAT SONRA GELDİ

 

Uzman çavuş, olay esnasında ne helikopter ne de uçaklar vardı. Uçakların çatışmadan önce bölgeye bomba attığı da yalan! İlk helikopter olaydan yaklaşık 1 saat sonra geldi, onlar da yaralıları almak için...

'HİÇBİR ASKER AÇ VE SUSUZ YÜRÜTÜLEMEZ'

 

Emekli Tümgeneral Alaettin Parmaksız (Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı İstihbarata Karşı Koyma ve Güvenlik Daire Başkanı) : Olay bölgesini bilmediğim için fikir yürütmem olanaksız. Ancak standart prosedür hakkında konuşabilirim. Birincisi hiçbir asker aç ya da susuz biçimde yürütülmez, bu şekilde operasyon sürdürülmez. Böyle bir şey olduysa ortada bireysel yeteneksizlik var demektir. Operasyon sırasında yürüyüş mesafeleri arazi şartlarına göre değişir. Dinlenme anında bir birliğin üçte biri emniyette görevlendirilir. Dinlenme esnasında iki çeşit emniyet vardır.Bir çevre emniyeti, bir de yakın emniyet alınır. Birlik dinlenirken üç dört asker aynı yerde sıkışmamaya özen gösterir. Eğer bir operasyon askerlerin hiçbiri uyumaz, teçhizatını bırakmaz. Spekülasyonlar varsa bunu önlemenin yolu bu birliğin ana komutanlığının ayrıntılı biçimde tüm operasyonu A'dan Z'ye anlatarak açıklama yapmasıdır. Çatışmada eksiklik, aksaklık olabilir, ancak ne olursa olsun kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

 

KAYNAK:ENSON HABER

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Asker aç ve yorgun. Tamam ama kahpelik bomba atıp da kaçmak mı şerefsiz. Yüreğin varsa teke tek çarpışsaydınız. Hadi görseydik o zaman sizi.

 

İslam inancına göre Beraat gecesi günahlardan af gecesidir. Bunlara yardım eden köylüler değil 2 rekat 1000 rekat namaz kılsalar, kuran okusalar, oruç tutsalar Tanrıyı aldatmış olurlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onlarda şeref aramayın sadece pusu kurup kaçarlar, fakat yalancı medyanın yaptığı asparagas ve yanlış haberler de var, bir bütün olarak kandırılıyoruz! Galeyana gelmeyelim diye gerçek şehit sayısını bizden saklıyorlar...

 

Şu uzman çavuşun anlattıkları doğruysa eğer olayın bu şekilde cereyan etmesi ve askerlerin yaptıkları yanlışlar! (kaldı ki hiç mantıklı gelmiyor) Sanki askerlerimiz bile bile kurban edilmişler gibi! Kahrolsun demekle de hiç kimse kahrolmuyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkesin içi yanıyo herkesin içi kan ağlıyor ama bazı arkadaşlar bunu fırsat bilip kafatascılığa soyundular... turkcu arkadaşım tamam acımız büyük öfkem inanılmaz, resmen nefret kusuyorum... ama yine de sağduyuluyum... bir kere şunun ayrımına bir varın kürt=pkk ya da pkk=kürt demek değildir... böyle diyerek milyonlarca kürdü karalıyorsunuz... evet bu ş...fsizlere yardım edenler var, ama kalkıp b unu tüm kürt halkına mal edemezsiniz... ha lanet okuyacaksanız o zaman zaten mecliste oturan bdplilere edeceksiniz... ama köylüye şuna buna burda laf söylemenin bir anlamı varmı... yardım eden vardır ya da yoktur ama kalkıp da bütün köyü lanetleyemezsiniz... ben ne kürtler tanıyorum sizden bizden bile daha bağlılar bu vatana, siz ne diyorsunuz...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İnsanların etnik kökenleriyle vatan hainlerini birbirine eş tutmamaya ve İnsanları Pkk olarak yaftalamamaya dikkat ederseniz sorun olmayacağını düşünüyoruz Yönetim olarak.

Her kürt vatan haini değildir lütfen Ayırım yaparak konuya düşüncelerinizi yazarsanız herkes paylaşımdan keyif alacaktır.

 

Bazı mesajlar silinip bazı mesajlarda editlenmiştir.

 

 

Keyifli paylaşımlar dileriz

 

Estanbul Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kimse kusura bakmasın ama böyle bir davranışı babam da anam da kardeşim de yapsa affetmem. Siler atarım....

 

Teröristler serumla beslenmiyorlar ya. Yiyeceği nereden buluyorlar? Vermesinler bakalım yiyecek. Bu vatanı mademki beraber kurduk ölümse ölüm kardeşim. Korkmayacaksın. Askere kalleşçe saldıranlara yardım ve yataklık etmeyeceksin. Hep dış mihraklardan bahsediliyor. Bdp'lilere oyu Amerikadakiler mi verdi? Adamlar peşin peşin pkk'ya destek veriyorlar. Onlarla masaya oturulacak diyorlar. Eğer Hatip Dicle milletvekili olamazsa al sana şehit diyorlar. Askeri, sağlık görevlisini kaçırıyorlar.

 

Diğer bir konu. Benim de abim bölgede askerilik yaptı. Önden teröristler ateş saçarken arkadan mezranın adamları kurşun sıkıyordu. Evleri aramışlar. Biz kendimizi savunuyoruz bunlarla devletimiz bize verdi demişler. Birşey yapamamış askerler. Halen mesleği asker olan arkadaşım da bunu doğruluyor. Askere arkadan kurlun sıkılır mı? Değişen birşey olmamış. Bu nedir? Hangi ahlak, örf ve törede var? Bölgede acilen bireysel silahlanma kaldırılmalı. OHAL ilan edilmeli.

 

Benim de memleketimde kız erkek ayrımı yapılmaz. Mutlaka okutulur. Okumazsa meslek edindirilir. Özellikle kız çocuklarına önem verilir. Ki doğru bir davranıştır erkek her yere girer ama bayan giremez yapamaz. Karadenizi örnek verelim. Karadenizliler varsa forumda memleketlerini daha iyi anlatırlar ben gitmedim. Belgesellerde gördüm. Derme çatma köprülerle öğrenciler okullarına gidiyorlar. Ama isyan çıkarmıyorlar. Şimdi Karadenizliler kardeşlerim kusura bakmasınlar koyun mu? Bu mu?

 

Akın Birdal. Niğdelidir. Öz be öz Türktür ama ruhu gitmiş bana ne?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kürt kökenli vatandaşlarımızı öyle bedava yaftalamak kimsenin haddine değil! Doğuda daha kalabalık olmaları da onların suçu değil, şunu unutmayın ki onların da polisi, öğretmeni, askeri, doktoru, mühendisi v.s. aramızda vatanını sevenleri var!

 

Ama siz sonuna kadar Türk olun isterseniz ve sonrasında o doğu köylerinden birinde oturun, bu şerefsizler geldiğinde ananı da, babanı da gözlerinin önünde keseriz, paranı da, erzağını da paylaşacaksın dedikleri zaman paylaşmayın da göreyim!!! :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...