Jump to content

William Holman Hunt


Renkahenk
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

18483133803754185257-1.jpg

 

William Holman Hunt - Otoportre / 1867

Yağlı Boya Tablo- 103.5 cm x 73 cm

Galleria degli Uffizi, Florence

 

William Holman Hunt, (d. 2 Nisan, 1827 Cheapside, Londra – ö. 7 Eylül, 1910 Kensington, Londra) Ön-Raffaeloculuk akımının kurucularından olan İngiliz ressam ve çizer.

 

William Holman Hunt Londra'da bir eşya ambarı sahibi olan bir aileye doğdu. Genç yaşında resim ve çizgiye çok yetenekli olduğu görüldü. Ama babasının zorlaması ile babasının ambarında ambar memuru olarak çalışmaya başladı. Onaltı yaşında iken yine resim yapmaya başladı. "Kraliyet Akademisi (Royal Academy") Okuluna eğitim için başvurdu ama önce refüze edildikten sonra 1844'de bu okula öğrenci olarak kaydını yaptırabildi.

 

Bu eğitim kurumunda öğrenci iken Holman Hunt bu okul tedrisatinda hala akademiyi kurucularaından "Joshua Reynolds" etkileri hakim olmasına isyan eden bir öğrenci olarak bilinmektedir. Okulda iken 1847'de John Ruskin'in yazdığı modern ressamlar hakkındaki eserden çok etkilendi. Ruskin sanatın bir ahlaki hedefi olmasını ve doğayı yakından takip etmesini önermekteydi.

 

1848'de, önce bu okulda arkadaşı olan John Everett Millais ve diğer bir ressam çırağı olan Dante Gabriel Rossetti ile birlikte; sonra diğer dört genç ressamın katılması 7 kişiden oluşan "On-Raffaeloculuk Kardeşliği" adı verdikleri bir sanat, özellikle resim, akımı kurdu. Bu grubun ana hedefi Raffaello Santi ve Mikelanj tarafından resime getirilmiş maniyerizm üslubundan ve özellikle 18. yüzyılda İngiltere'de Kraliyet Akademisini kuran Joshua Reynolds etkisinden ayrılmaktı. Bu grup bir beyaname yayınlarak prensiplerini ilan etti ve 1849'da ilk sergilerini açtılar. Görüşlerini bastırdıkları "Germ" adlı bir dergide yayınlamaya devam ettiler.

 

1850'den sonra Holman Hunt, Millais ile birlikte, bu akıma katılanların çok genel olarak kabul ettikleri, Orta Çağlar güzel sanatlarının ve konularının taklidinden ayrıldılar. Holman Hunt resiminde, gösterilen karekterlerin dinsel ruhani niteliklerine verdiği önem ve daha çok dinsel ve ahlaki didaktik konulari seçmesi dolayısı ile bu akımın diğer üyelerinden ayrıldılar.

 

1854'de Holman Hunt yeni artistik konulara dinsel bir görüşle daha yakından eğilebilmek için Orta-Doğu'ya gitti. Kahire ve Yafada biraz çalıştıktan sonra 1855'e kadar Kudüs'te yaşadı ve çalıştı. Bu arada Nasıra, Şam ve Beyrut'u da ziyaret etti. Bu dönemde hazırladığı eskizleri ve eserleri ile bu yörenin halkını ve doğal görüntülerini yansıttı. Örneğin, Kahire'de pazar hayatını yansıtan "Kahire'de bir Sokak" eseri. 1856'da İngiltere'ye geri dönmekle beraber 1869'da, 1872'de ve en son 1892'de Kudüs'e yeni ziyaretler de yaptı.

 

Holman Hunt'in eserleri önceleri zamanının sanatçıları ve sanat eseri satın alanları tarafından sevilmedi. Sanat kritikleri eserlerinde gösterdiği güya beceriksizlik ve eserlerinin güya çirkinliği dolayısıyla devamlı onu tenkit ettiler. Yine de eserlerini iyi müşteri bulmaktaydı.

 

Önce modern kırsal ve şehirsel yaşamın doğal sahnelerini yansatan eserleri, örneğin "Ücretli Tutulmuş Çoban", "İngiltere Sahillerimiz" ve "Uyanan Vicdan" adlı eserleri, ile İngiliz sanatseverlerin ilgisini çekti. Ayrıca sanat eserlerini kerkese açık olarak gösteren kurumlara da satışlar yaptı. 1854de Londra'da St Paul Katedrali için "Dünya'yı Aydınlatan Işık" adlı eserini hazırladı ve 1860'da hazırlamış olduğu "Tapınakta Kurtarıcı İsa'nın Bulunması" adlı tablosu bir sanat eseri satıcısının aracılığıyla "Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi"ne o zaman çok büyük bir fiyat olan £5.500'a satıldı.

 

Orta-Doğu'dan İngiltere'ye döndükten sonra Holman Hunt'in eserleri güzel sanatlar kritiklerinin yakın ilgisini çekmeye başladı. Hazırladığı eserler dinsel ve ahlaki didaktik konuları yansatmaktaydı. Bunlar özellikle zenginlerin ve onlara aracılık yapan sanat eseri satıcılarının büyük ilgisini çekip yüksek fiyatlarla satılıp kendisine iyi bir yaşama standartı sağladı. Örneğin, Başkalarının Suçlarını Yüklenen Keçi(1856), İsabella ve Basil'in Çömleği (1868), Ölümün Gölgesi (1871), Açgözlü Komşu (1895) , Kutsal Ateş Mucizesi (1899).

 

Hunt iki evlilik yaptı. Önce nişanlanmış olduğu modeliyle nişanını bozduktan sonra Fanny Waugh adlı bir hanımla evlendi. Fakat karısı ilk çocukların doğumunda Floransa'da iken öldü. Karısı Fanny'nin mezarı Floransa'dadır ve üzerinde Holman Hunt'in hazırladığı bir mezar anıtı bulunmaktadır. Sonra ölen karısının küçük kızkardeşi Edith ile evlilik yaptı ve bu çift bu çeşit evlilik Anglikan Kilisesi tarafından hoş karşılanmadığı için epey zaman İngiltere dışında, İtalya'da yaşadı. Ayrıca bu evliliği diğer arkadaşları ile arasının açılmasına da neden oldu.

 

1905'de Holman Hunt hatıralarını " Bu yazılarıyla hazırladığı eserlerinin sanat kritiklerince kendinin istemediği şekillerde nitelendirilmesini önlemeye çalıştı. Aynı yıl Kral tarafından "Order of Merit (Liyakat Nişanı)" ile onurlandırıldı. 1910'da ölene kadar Thames Nehri üzerinde bir kırsal küçük köyde yaşadı . En son eseri olan "Shallot Leydisi" tablosunu bitiremedi ve bu eser asistanı Edward Robert Hughes tarafından tamamlanmıştır.

 

En yaygın eseri : Aç Gözlü Komşu (1895)

 

bukapineyisimgeliyor-1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...