Jump to content

Allah Penguenlere Öyle Bir Yetenek Verdi ki...


tiniminihanım
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Penguenlerin denizcilik ve havacılıktaki yetenekleri keşfedildi

Fatih Karaşahan - Risale Haber

78875-1.jpg

BBC'de yer alan habere göre, Blue Planet (Mavi Gezegen) belgeseli kapsamında yapılan çekimleri inceleyen uzmanlar, penguenlerin suya dalmadan önce tüylerini kabartıp aralarına bolca hava doldurduğunu gözlemledi. Suda derinlere indikçe artan basınç, havayı sıkıştırıyor. 15-20 metre derinlikte, hava hacim yönünden yüzde 75 küçülüyor, tüyler kapatılıp arasında hapsediliyor. Böylece, yüzeye hızlı yükseliş sırasında yeniden genişleyen baloncuklar sürtünmeyi azaltıp hızı artırıyor. Penguenlerin yüzeye yükselirken geride bıraktıkları köpüğü andıran beyaz baloncukların kaynağı ise penguenlerin tüyleri.

 

Penguenler bunu nereden öğrendi?

 

Uzmanların incelemesi sonucunda ortaya çıkan penguenlerin bu özelliği akla şu soruyu getiriyor. Penguenler bunu nereden öğrendi? İlk bakışta bile böyle bir özelliğin kullanılması için gereken bilgi düzeyinde bir penguenin fizik, kimya, hidrostatik, geometri, dinamik, mukavemet, hareket, manevra, termodinamik, matematik ve uzay ilişkileri gibi bazı temel bilimlere hakim olması gerekir. Yumurtalarından çıktıktan kısa bir süre sonra yüzen ve avlanmaya başlayan bu sanat eserleri, bu muhteşem yetenekleri nerede kazandılar?

 

Bediüzzaman'ın yorumu

 

23. Sözün dördüncü noktasında Bediüzzaman Said Nursi, insan ve hayvanın dünyaya gönderilişi arasındaki farkı gösterir. Bediüzzaman'a göre bir hayvan dünyaya geldiği vakit, sanki başka bir alemde mükemmelleşmiş gibi, kapasitesine göre mükemmel gelir. Ya iki saatte, ya iki günde veya iki ayda hayat şartlarını, kainatla olan ilişkisini, hayat kanunlarını öğrenir. İnsanın yirmi senede kazandığı hayattaki iktidarını, serçe veya arı gibi bir hayvan yirmi günde öğrenir, yani ona ilham olunur. Hayvan ve insanın kulluk görevleri bu noktada ayrılır. Yani insan yapmak ve mükemmeliğe ulaşmak için kendi alanında bilgi sahibi olmak zorundadır. Hayvanlar ise bildikleri ve kendilerine öğretilenleri yapmakla yükümlüdür.

 

İşte bir penguene hem denizciliği hem havacılığı aynı anda öğreten ve gerekli donanımı ona ilham eden ancak ve ancak Allah'tır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...