Jump to content

Grappa Tarihçesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Grappa

 

Üzüm suyu şarap teknolojisinin gelişmediği dönemlerde buruk lezzetteki şarapların yerine tüketilen içeceklerden biriydi. Ancak o zamanlar, üzümün çabuk bozulup ekşimesini önleyecek olanaklar yoktu. Bundan 140 yıl önce, kısa bir süre ısıtma yöntemiyle içindeki mikroorganizmaların öldürülmesi başarıldı ve böylece şekerin alkol ve karbonik aside ayrılması önlenmiş oldu.

 

Üzüm suyu çıkarılması

 

Üzüm suyunun elde edilmesi şarap yapımından farklı değildir. Yöresine göre üzümler eylül ve ekim aylarında toplanır. Suyu alınacak üzümlerin sağlıklı, aromalı ve şeker ile asit oranlarının orantılı olmasına dikkat edilir. İmalathanelerde ilk önce üzüm taneleri saplarından ayrılır, ezilir ve süzülür. Daha sonra elde edilen üzüm suyu santrifuj edilip filtreden geçirilerek berraklaştırılır. Bu işlemden sonra sıra pastörize edilmesine gelir. Pastörize edilmeyen üzüm suları kısa sürede şaraplaşır! Bu işlem 80ø-85ø ısıda 20 saniye tutulma esasına dayanır ve vitaminlerin kaybolmadan dayanıklılık sağlanır. Üzüm suyu kırmızı veya beyaz renklidir. Bol miktarda meyva şekeri, kalium, kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. Tam anlamıyla bir enerji ve kalori deposudur. Meyva suları arasında tüketim bakımından elma, portakal ve multivitamin meyva sularından sonra dördüncü sırayı alır. Kanser ve kalp krizine karşı yapılan araştırmalar üzüm suyunun şarap benzeri etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çünkü şarabın içerisinde bulunan maddeler aynen üzüm suyunda da bulunmaktadır .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...