Jump to content

Calvados Tarihçesi


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Calvados, Normandiya bölgesinde Calvados meyva bahçelerinde yetiştirilen elmalardan yapılan şarabın distilasyonuyla üretilir.

 

Normandiya ovalarında yetişen milyonlarca elma ağacından elde edilen tatlı ve ekşi elmalar; ilk önce presten geçirilir. Böylece Fransızların 'Cidre' dedikleri elma şarabı elde edilir. İmbikten geçirilen cidre, elma konyağı olan 'calvados'a dönüşür. Belli kurallara uygun olarak üretilen calvados, konyak ve armagnac ayarındadır. Aralarındaki tek fark calvadosun üzümden değil de elmadan yapılmasıdır. Taze calvadosta belirgin bir elma aroması vardır. Ancak uzun yıllar ahşap fıçılarda bekletildikten sonra, ahşap aroması elma aromasını bastırır. Genellikle piyasada satılan calvadoslar taze ve eski karışımlardan hazırlanır. Kalitesine ve lezzetinin güzelliğine göre fiyatlandırılır.

 

Dijestif olarak tüketilen ve çeşitli şekillerde hazırlanan calvadosun en tipik olanı Jack Rosedur.

 

Normandiya konyağı

 

Fransanın Calvados yöresinde imal edilen elma 'brandy'si calvados, yöre halkı tarafından Normandiya konyağı olarak tanınır. Bu içkinin yapımında kullanılan elmaların yetiştiği toprağın türü, damıtım yöntemleri ve yıllandırma süreci üretimin kalitesi açısından büyük önem taşır.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...