Jump to content

Kısa Tepki Psikozu...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kısa tepki psikozunda kişide sabuklamalar veya halüsinasyonlar vardır ya da gayet mantıksız bir şekilde davranır. Ama normal davranışlarına dönmeden önce sadece kısa bir süre için (bir aydan fazla değil).

 

Kısa tepki psikozu genellikle fiziksel ya da cinsel taciz bir yakının ölümü savaş ya da felaket gibi çok stres verici ya da travma yaratıcı bir hadiseye yönelik bir tepkidir. Genellikle ergenlik ile yetişkinliğin ilk yılları arasındaki yaşlardaki genç insanları etkiler. Sorundan muzdarip kişiler dakikalar önce meydana gelmiş hadiseler için dahi unutkan olabilirler ve bazen garip giyinirler. Psikotik periyot bittikten sonra kişi depresif ve endişeli hissedebilir.

 

Chlorpromazine ve haloperidol gibi antipsikotik ilaçlar psikotik semptomların bertaraf edilmesine yardımcı olmak üzere verilebilir. Psikoterapi psikozu tetikleyen hadise ile başa çıkmak için hayati derecede önemli duygusal destek sağlayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...