Jump to content

Şarap Hakkında


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şarap Servisi

 

Bardak seçimi

 

Hiçbir şarap düşkünü renkli cemdan yapılmış bardaktan içmez. İyi bir şarap bardağı, şeffaf, sade camdan oluşmalı ve lale şeklinde olmalı. Ve her nedense şarap ince camlı bardaklarda daha lezzetlidir. Bardağın boyutu da önemli, çünkü şarabın aroması üzerinde birikmelidir.

 

Mükemmelliyetçiyseniz çeşitli şarap tipleri için tasarlanan bardaklardan alabilirsiniz- Chardonnay bardağı, Bordeaux bardağı gibi. İster inanın, ister inanmayın, şarabın tadı bardağa göre değişecektir. Büyük bir bardak kolleksiyonuna gerek yok. Şampanya ve köpüklü şaraplar için uzun, üstü dar, lale biçimli bardak bulundurun. Kabarcıklar dar yüzeyden kolay kaçmaz.

 

Ayrıca büyükçe, lale biçimli, ince bardaklar ( bilinen kırmızı şarap bardağı tipinde) her çeşit şarap için kullanılabilir.

 

Büyük bardak, çok içeceğiniz anlamına gelmez. Bardak nasıl olursa olsun, ancak 2/3si doldurulmalı. Büyük bardak-2/3 kuralı, sherry ve porto şarabı için de geçerli, ama daha küçük bardak kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Farklı şaraplar arka arkaya içildiğinde, bardakları değiştirmeyin. Yeni şarabı bardağa döküp çalkalayıp için ve yeni şarabı servis edin. Bardakları ancak çok resmi yemeklerde ya da çok koyu kırmızıdan beyaza geçişte değiştirin.

 

Bulaşık veya karton kokan bardaklar, şarabın tadını bozar. Şarapları her zaman temiz, sabunsuz suyla durulayın ve temiz havlu ile kurutun. Bardak dolabınızı asla cila ya da diğer temizleme malzemeleriyle silmeyin. Bardakları dikey şekilde saklayın.

 

Isı

 

Şarabın derecesini ölçmeye gerek yok. Ama şarap keyfinizi fazlasıyla sıcak veya soğuk bir şarapla bozabilirsiniz.

 

Beyaz ve pembe şaraplar, soğuk olarak daha lezzetlidir. Daha taze olurlar. Dolgun, alkol oranı yüksek beyazlar hafif ılık içilmeli: pahalı Chardonnay, kaliteli Burgundy, Avustralyalı Semillon gibi şaraplar sunulmadan 10 dakika önce buzdolabından çıkartılmalı.

 

Daha hafif ,ucuz ve tein düzeyi düşük kırmızılar, yazın bir parti veya piknikte de soğuk içilebilir. Beaujolais veya Beaujolais-Villagesi, hafif Loire şaraplarını, Bardolino gibi Kuzey İtalyan kırmızıları ve ucuz Valpollicellayi soğuk olarak deneyebilirsiniz. Daha ağır, tein oranı yüksek kırmızılar için bu mümkün değil. Tein, soğuk çaya acı bir tat verir, şaraptaki tein de öyledir.

 

Oda ısısı bu zengin kırmızılar için en uygunudur. Acil durumlarda ne yapılmalı? Soğutma sıvısıyla çalışan şarap soğutucuları, 10 dakikida istenilen serinliği getirir. Buz kovası da ayrı bir seçenektir. Kovaya buzla beraber su da ekleyin, buzlu su daha iyi soğutur. Şişeyi kısa süre için buzlukta tutabilirsiniz, ama şişeyi unutmayın- patlamış şişenin parçalarını toplamak pek eğlenceli değil.

 

Birbirinden farklı şarapların servis sırası yemeğe göre değişir. Kırmızı şarap, başlangıç için, beyaz şarap ana yemekte sunulabilir. Ancak tatlının yanında kırmızılar ve sek beyaz şaraplar sert ve tatsız olur. Deneyin ve görün. Tatlı şarap, puding veya tatlı ile birlikte sunulabilir. Eğer peynir de servis edecekseniz, Fransız usulü puding- öncesi -peynir tabağını kırmızı şarapla ikram edin. Ya da İngiliz usulü Peynir-öncesi-pudingi porto şarabıyla sunun.

 

Ne zaman açılır?

 

Eski şarap geleneğine göre, kırmızı şaraplar içilmeden bir saat önce açılmalı. Böylece şişe kokusu olarak adlandırılan sulfit karışımı gider, şişeye hava girer ve şarap yumuşar.

 

Karaf / Şarap sürahisi

 

Şarap sürahisi, tortulardan kurtulmak için tercih edilebilir. Tortu, şarapla karıştırıldığında bulutlu görünüm verir. Ancak günümüzdeki çoğu şarap tortu oluşturmaz. Modern şaraplar, tazeyken içilir, tortunun oluşması için ise zamana gerek var.

 

İstisnalar var: Pahalı ve olgun Porto, Bordeaux, Rhone, Barolo, Cabernet Sauvignon gibi çeşitler, tortu bırakmaya yatkın. Tortu, doğal tuz, tein ve boyadan oluşur. Taze, pahalı kırmızı şarapta da tortu kalite işaretidir (şişeyi iade etmeyin). Tortulu şarap, daha az işlenmiştir. Bu şarap tiplerini karafa aktarabilirsiniz.

 

Şarap nasıl tadılır ?

 

Şarabın tadını çıkarmanın en iyi yolu, düşünerek içmektir. Siz de, şarabı sadece yutanlardan mısınız? İçkinin keyfini çıkarmak için, şarabı ağızınızda gezdirin, farkı anlayacaksınız.

 

Bazen şarap rengini kestirmek için bardağını ışığa tutan insanlar görürüz. Taze beyaz şarap açık, neredeyse renksiz olmalı. Meşe fıçılarında olgunlaşmış beyaz şarap, altın renkte olabilir. Altın renkli taze beyaz şarabın kalitesi düşük olabilir. Taze kırmızı şarap, pembemsi, hatta morumsu bir tona sahip olmalı. Eğer sarı veya kahverengine dönüştüyse, şarabı iade edin. ( kontrol ederken, şişeyi beyaz ışığa tutun, sarı ışığa değil).

 

Koklamak. Bu, alarm sisteminizdir. Bünyenize asla sokmak istemeyeceğiniz şaraplar vardır. En iyisi, bardağı sapından tutup şarabı hafifçe çalkalayın. Ama dikkat edin! Bardağın ancak 1/3ü dolu olmalı. Özellikle kırmızı şarapsa ve üzerinize beyaz kıyafet giydiyseniz. Peki, neden çalkalayacaksınız? Aroma molekülleri, şaraptan ayrılmalı ve burun deliklerinize doğru hareket etmeli. Şarabı ağzınıza aldığınızda dil devreye girse de, tatmak ve koklamanın büyük bölümü burunda gerçekleşir.

 

Dil, burundan daha az sofistikedir. Sadece dört veya beş tadı ayırteder: tatlı, tuzlu, ekşi ve acı. Beşincisi ise Japonyada keşfedilen umami, yani kurutulmuş mantar veya peynirde olan lezzet. Bunun dışında herşey burundaki koku alıcılarında gerçekleşir. Bu yüzden, soğuk algınlığı geçirdiğinizde portakal suyunu ananas suyundan ayırtedemezsiniz. Diliniz, tatlılığı ve ekşiliği anlayabilir.

 

Sonunda şarabı ağzınıza alın. Sakın yutmayın! Düşünün! Şimdi en zor bölüme geliyoruz. Şarabı ağızda tutarken, hava girmeli. Böylece aroma mölekülleri, burnun koku alıcılarına gider. Henüz yutmayın. Lezzeti düşünün.

 

Şarapta neyi arıyorsunuz? Şaraba bağlı, ama hepsinde meyvemsi bir öz olmalı. Turunçgiller( limon, greyfurt, portakal vb.), kırmızı meyve (frambuaz, çilek, kırmızı frenk üzümü), siyah meyve (siyah frenk üzümü, böğürtlen) tadı olabilir. Asit oranı, tatlılık, fermantasyon, ya da meşe fıçılarında olgunlaşma hakkında düşünebilirsiniz. Meçe fıçısı, şaraba vanilyalı tat verir. Tein maddesi, ağız buruşturucu bir etki bırakır. Tein, dengeli oranda mevcut ise, kırmızı şarabı kaliteli şekilde olgunlaştırır. Ancak yeterli miktarda meyve özü de bulunmalı, yoksa şarap fazlasıyla sert olur.

 

Denge en önemli faktördür. Pahalı bir şarapta keşfedilecek birçok lezzet bulunmalı. Yutulduktan veya tükürüldükten sonra ağızda tat bırakmalı, buna uzunluk denir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...