Jump to content

Şampanya Hakkında


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Şampanya, fermantasyonunu tamamlamış şaraba özel bir maya ve bir miktar şeker ilave edilmesiyle elde edilir. Bunun için şampanya olacak şarap önce bir hazneye doldurulur. Kapalı haznedeki maya; şekeri alkol ve karbonik aside ayırır. Şarabın oluşmasından sonra bu ikinci fermantasyonda karbonik asit havaya dağılamaz ve sıvıyı baskı altında tutar. Mayanın görevi sona erince maya çıkartılır ve şampanya şarapta eritilmiş 'dozaj' denen şeker ile karıştırılıp mantarlanır.

 

Şampanyayı sadece özel günlerde içenler, onun sadece ciddi yüzünü tanırlar. Oysa şampanyanın daha kalender, renkli, keyifli ikinci bir yönü daha vardır.

 

İçilirken alınan keyif belli faktörlere bağlıdır.

 

Yıllanmış iyi bir şarap, şampanyaya aroma ve lezzet, dolayısı ile içim keyfi verir.

 

Uzun süre mayalanmış şampanyada hava kabarcıkları daha kalıcı olur. Bu şampanya içilirken de hissedilir.

 

Katılan şekerin dozajı ne kadar az olursa, şarabın tadı da o kadar iyi algılanır.

 

Uzun süre maya ile fermante edilmiş şampanyalar, lezzetli olmaları açısından son mantarlanmadan kısa bir süre sonra içilmelidir.

 

Şampanya içindeki şeker miktarına göre üçe ayrılır.

 

Traditional Dry: 1 litrede 17-34 gr. şeker ihtiva eder.

Demi Sec: Oldukça tatlı bir şampanya türüdür.

Brut veya Extra Dry: Şeker miktarı en az olan gruptur

 

Her üçünden de hem çok ucuz, hem de oldukça pahalı olanları vardır. Şampanyayı sade içmek istediğinizde doğal olarak en iyisini tercih etmelisiniz. Ancak kokteyllerde orta kalite şampanyalar kullanılabilir.

 

Nasıl servis edilir?

 

Özel anlarda, bir sevinci kutlamak, bir başarıyı onurlandırmak için içilen şampanyanın her şeyden önce yeteri kadar soğuk olması gerekir. Gazlı bir içki olduğundan özenle açılmalı, yersiz ve gereksiz sarsmalardan, sallamalardan kaçınılmalıdır.

 

Şampanya, servisinden 20-25 dakika önce içinde buzlu su olan bir şarap kovasında soğumaya bırakılır. Şampanyanın ideal soğukluğu 6-9ø arasındadır. İdeal soğukluğuna ulaştıktan sonra şampanya ağzındaki yaldız ve tıpanın üzerindeki tel başlığı çıkarılır, 45ø bir açıyla eğilir ve tıpa çevrilerek çıkarılır. Şampanya servis edilirken kadehlerin 2/3 oranında dolu olması gerekir. En ideal kadeh biçimi ise flüt denilen, tüp şeklinde ince ve uzun olanlardır.

 

Kadeh ayağının yüksekliği, elle kavrandığında şampanyaya değip ısıtmaması için yeterince yüksek olmalıdır. Şampanya kadehi hiçbir zaman buzla soğutulmamalıdır. Çünkü bu işlem şampanyanın tadını olumsuz yönde etkiler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...