Jump to content

Evham Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Her gün olan sıradan olaylar karşısında aşırı kaygı duyuyor endişenizi kontrol etmekte zorlanıyor musunuz? O zaman ´anksiyete bozukluğunuz´ olabilir.

 

Halk arasında sık sık vesveseli veya evhamlı olarak adlandırılan insanlar vardır. Bunların birçoğu sanılanın aksine sadece evhamlı kişiler olmayıp aynı zamanda Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) diye de bilinen bir psikolojik rahatsızlığa sahiptirler.

 

Belirtilere dikkat

VKV Amerikan Hastanesi´nden Uzman Psikolog Aslı Akkan ´YAB tanısı konulabilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle hemen her gün ortaya çıkabilen olay ya da durumlar hakkında aşırı kaygı endişe ´evham´ ya da huzursuzca bir beklenti içinde olması gerekir´ diyor. Akkan tanı konabilmesi için bu kaygı durumuna huzursuzluk kolay yorulma düşüncelerini yoğunlaştırmada güçlük çekme iskelet kas sisteminde gerginlik hissi ve uyku bozukluğu belirtilerinden en az 3´ünin de eşlik etmesi gerektiğini söylüyor. Bu hastalık kadınlarda erkeklere oranla 2 kat fazla görülüyor. Genellikle çocukluk ve ergenlikte başladığı bilinse de 20 yaş sonrasında da ortaya çıkma olasılığı bulunuyor. Psikolog Akkan hastalık hakkında şu bilgileri veriyor: ´Bu kişiler herhangi bir olay karşısında olası en kötü olayın başına gelebileceğini düşünüp kendilerini devamlı olarak diken üzerinde ve ağlamaya hazır hissederler.

 

Soğuk ve nemli eller

Bu yüzdendir ki bu kişiler sürekli olarak ´aman sen de amma evhamlısın. Yeter artık biraz endişe etmeyi bırak abartıyorsun´ gibi tepkilerle karşılaşırlar. Her türlü tepkiye rağmen anksiyeteleri devam etmekte hatta endişe ettikleri konular zaman içinde değişebilmekte biri bitip öbürü başlayabilmektedir. Bu kişilerde sıklıkla görülen somatik şikayetlere örnek olarak titreme seğirme kendini sarsak hissetme ve kaslarda ağrı verilebilir. Ayrıca soğuk nemli eller terleme mide-bağırsak yakınmaları solunuma ait yakınmalar idrar yolları ve cinsel sistem ile ilgili şikayetler kardiovasküler yakınmalar sese karşı irkilme (kolay irritabilite) bulanık görme el ve ayakta uyuşma kulak çınlamaları sıklıkla görülen diğer somatik yakınmalardır.

 

Tedavi şekli

Günlük olaylar karşısında yaşanan normal anksiyeteden ayırt etmek güç olabilir.´ YAB´ın en etkili tedavisi terapötik ve farmakolojik tedavinin birlikte uygulanmasıyla gerçekleştirilebiliyor. En az 1 yıl süre ile ilaç tedavisi yanı sıra kişinin beklentilerini düşünüş biçimini değiştirme üzerinde durulduğu psikoterapi uygulanması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Evham Nedir?

      Evham Nedir?   Evham, korku ve kaygıların en olmadık olaylarda bile üst düzeye çıktığı, yerli yersiz duyulan endişe, panik durumları gibi hallerdir. Evhamlı olmak, zamanla büyük bir hastalık haline gelerek kişilerin gündelik yaşamlarını etkilemektedir. Bu sebeple olayları belirli düzeyde tutmayı becermeli, üstesinden gelemiyorsak psikolojik yardım almalıyız. Çünkü basit gibi görünen evhamlar, zamanla kişiyi aşırı derecede etkisi altına almaya başlar; evham yapan kişi, kendisine ve çevresine ye

      , Yer: Psikoloji

×
×
  • Yeni Oluştur...