Jump to content

E-mağazalara telif gözetme zorunluluğu


Guest apocalypse

Önerilen Mesajlar

Avrupa Adalet Divanı, eBay'de üçüncü kişilerce satılan ürünlerin telif sorumluluğundan mağazanın da sorumlu olduğuna hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı’nın aldığı karara göre eBay gibi internet üzerinden satış yapan şirketlerin sattıkların ürünlerin telif ya da marka hakkı ihlali yapıp yapmadığından sorumlu olduğu açıklandı.

Lüksemburg’taki Avrupa Adalet Divanı’nda verilen kararla ulusal mahkemelerin, online satış yapan sitelerdeki telif hakkı ihlali ve benzer içeriklerin ileride oluşturulmasını doğrudan satış yapan siteler tarafından engellemesi gerektiği yönünde karar verebileceğini açıkladı.

110714ebaytelifwidec-1.jpg

Alınan karara göre site üzerinde satılan ürünlerin telif haklarını ihlal edip etmediğinin sorumlusu online satış yapan site olacak. Bu kararın alınmasındaki fitili ateşleyen Fransız kozmetik şirketi L’Oreal’in eBay’e açtığı dava olmuştu.

L’Oreal, Avrupa’da piyasaya sürmeyi düşünmediği bazı ürünlerin eBay üzerinden satışa çıkarıldığı ve eBay’in bu satışları engellemek için gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Karar, artık mahkemelerin telif haklarında ihlal olduğunu belirleyerek satışların durdurulmasına da izin verecek. Ayrıca bu durumdan yine online mağazaların kendisi sorumlu olacak. Alınan kararın diğer benzer davalarda da emsal teşkil etmesi bekleniyor.

bilim.org

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...