Jump to content

Globalstar 6 Uydu Daha Fırlattı


Guest apocalypse

Önerilen Mesajlar

1440 km’de bulunan alçak yörünge uyduları kullanıcılara ses hizmetlerinin yanı sıra, dubleks ve simpleks veri hizmeti sunacak.

Dev uydu haberleşme servis sağlayıcısı Globalstar, uydu kümesini yenileme çalışmalarında ikinci adımı attı. Globlastar’ın yeni nesil uydularının altısı daha bugün sabah Türkiye saatiyle 5.27’de Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssünden Soyuz-II fırlatma aracı kullanılarak uzaya gönderildi.

Globalstar’dan yapılan açıklamaya gore yeni nesil 6 uydu daha başarıyla fırlatılarak geçici yörüngelerine yerleştirildi. Böylece Globalstar’ın halen kullandığı 48 alçak yörünge uydusunun 12’si yenilenmiş oldu. Yeni nesil uyduların ilk altısı 10 Ekim 2010'da fırlatılarak yörüngelerine oturtulmuş ve başarı ile işletmeye alınmıştı.

101001cinayuydusuwidec-1.jpg

32 UYDULUK YENİ KÜME

Globalstar uyduları İtaylan Thales Alenia Space firması tarafından üretiliyor ve Fransız Arianespace firması tarafından Soyuz-II roketi kullanılarak fırlatılıyor. Globalstar halen kullanımda olan 48 uydudan oluşan eski uydu kümesinin yerine, dört fırlatımda toplam 24 yeni nesil uydu uzaya gönderecek ve önceki uydu kümesinden de 8 uydusunu bu 24 uyduya entegre ederek 32 uyduluk yeni bir uydu kümesi oluşturacak. Yenilenen bu uydu kümesi 15 yıl boyunca Globalstar abonelerine hizmet sunacak.

1440 km’de bulunan alçak yörünge uyduları kullanıcılara ses hizmetlerinin yanı sıra, dubleks ve simpleks veri hizmeti sunacak.

Yeni nesil uydular GSM teknolojisinde kullanılan 3G özelliklerine yakın özellikleri de beraberinde getirecek. Bu özelliklerin uydu haberleşmesinde kullanılmaya başlanması ile dünyada ilk defa bir uydu haberleşme firması uydu görüşmelerine bazı 3G özelliklerini kazandırmış olacak. Bu özellikler arasında bas-konuş, yüksek hızlı veri transferi ve internet, görüntülü konuşma, coğrafi konum belirleme, multimedya mesajları gibi hizmetler yer alıyor.

DİNLENEMEYEN TELEFONLAR

Globalstar telefon sistemi havadan yasal olmayan yöntemlerle dinlenemeyen tek uydu telefonu olma özelliğini yeni nesil uydularıyla da sürdürecek.

Globalstar haberleşme sisteminin kullandığı, CDMA (Kod Bölmeli Çoklu Erişim) teknolojisi, konuşma esnasında görüşmeleri yaklaşık 3 trilyonluk bir kombinasyon kullanarak şifreleyerek havadan dinlenmesini imkansız hale getiriyor. Ayrıca alçak yörünge uyduları, dünya çevresini yaklaşık 4 saatte turladığı için konuşmayı havadan yakalamak neredeyse imkansızlaşıyor. Bunun yanı sıra bir görüşme esnasında konuşma yapan uydular sürekli ve defalarca değiştiği için çeşitli yasa dışı cihazlar kullanılarak görüşmenin havada yakalanması imkansızlaşıyor.

bilim.org

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...