Jump to content

Dünyanın İlk Astronotu


hayatkardelen
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İlk astronot Rusların tabiriyle kozmonot Rus asıllı ve ozamanki Sovyetler Birliği'nce uzaya gönderilen Yuri Gagarin'dir. Sovyetler Birliği, Vostok serisi uzayaraçları ile uzaya ilk insanı göndermeyi başardı. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961'de Vostok 1 aracıyla yaptığı uçuşla Dünya yörüngesine başarıyla ulaşan ilk insan olmuştur. Bu olayın yıldönümü Rusya'da ve birçok ülkede hâlâ kutlanmaktadır.

 

İlk Sovyet uzayadamlarının eğitim programı sürdürülüyordu. Tüm hazırlıkların tamamlanması üzerine, 12 Nisan 1961'de içinde Yuri Gagarin'in bulunduğu Vostok 1 uzaya gönderildi. Vostok 1, dünya yörüngesinde 108 dakikada tam bir tur attıktan sonra Gagarin'i Sovyet topraklarına indirdi. Bunun haricinde 16 Haziran 1963 tarihinde ilk kadın astronot olan Valentina Tareşkova olmuştur. 18 Mart 1965 tarihinde Aleksei Leonov uzaya gönderilmiş ve uzay yürüyüşünü gerçekleştirmiştir.

 

ABD tarafından uzaya gönderilen yani ilk uzay aracı John Glenn yönetimindeki Mercury 4 aracı 20 Şubat 1962 tarihinde gerçekleştirildi. Tüm bunların haricinde Ay'a gönderilen ilk uzay aracı ve içindeki mürettabat ise şöyledir: Neil Armstrong, Michael Collins ve Edwin Buzz Aldrin'dir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...