Jump to content

El Uyuşması Nedenleri


Guest apocalypse
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde özellikle bilgisayar kullanıcılarını tehdit eden Karpal Tünel Sendromu™nun (KTS) hafife alınmaması gerektiği bildirildi.

 

attachment.php?attachmentid=21113&stc=1

KTS™nin ellerde ağrı ve uyuşmayla başlayan sinir hastalığı olduğunu belirten uzmanlar, parmakların hareket etmesini sağlayan sinirin bileğin ic yüzünde yer alan karpal tünel şeklinde dar bir gecitte sıkışması sonucu ortaya cıktığını söyledi.

 

KTS'nin belirtilerinin genelde cok yavaş geliştiğini kaydeden uzmanlar, Çoğunlukla avuc ici, baş, işaret ve orta parmakta yanma, karıncalanma veya uyuşma şeklinde başlar. Bircok KTS hastası parmaklarında şişkinlik hissini ifade eder; ancak gözle görülür bir şişlik görülmemektedir.

 

Semptomlar genellikle gece saatlerinde ve özellikle uyku sırasında ellerinin birinde veya her ikisinde başlar, hastalık ilerledikce şikayetleri gündüz saatlerine de yayılır. Kişi ellerini sallama ve sarkıtma ihtiyacı duyar. İleri aşamalarda bilek ağrısı ile birlikte yumruk yapma, ufak eşyaları tutabilme veya ince işleri yapma zorlukları yaşar.

 

"Bazı hastalar soğuk - sıcak ayırımını yapamaz hale gelir. Kronik ve tedavi edilmeyen vakalarda başparmağın avuc ici, dip kaslarında erime görülür" diye konuştu.

 

KTS™nin bilekte burkulma veya kırıklar gibi travmatik sebepler, şeker hastalığı, hipofiz bezinin aşırı calışması, hipotiroidi, romatoid artrit ve bilek eklemlerindeki mekanik problemlerden kaynaklanabildiğini anımsatan uzmanlar,yine, aşırı bilgisayar veya titreşmeli alet kullanımı, uzun süreli el işi ve uğraşları da karpal tünel sendorumuna sebep olabiliyor.

 

"Erken teşhis ve tedavi, kalıcı hasarın önlenmesinde önemli rol oynuyor. Detaylı bir nörolojik ve fizik muayene ve EMG testi ile hastalığa tanı konulabiliyor" dedi.

 

sağlıkhaber

44268480.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...