Jump to content

Dünyanın En Önemli Sporcuları


hayatkardelen
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1 Roman Sebrle

 

Bir değil 10 spor yapıyor

 

2,16 metrelik bir basketbolcunun üzerinden yüksek atlayabilen, iki otoyol şeridinin üzerinden uzun atlayarak uçabilen ve de 7 kiloluk bir gülleyi 15 metreye fırlatabilen bir adam düşünün. İşte jüriye göre bunları yapabilen bir adam dünyanın en büyük sporcusu. Çek dekatloncu Roman Sebrle, 2001’de dekatlon dünya rekorunu kırarken 9000 puanı geçen ilk atlet oldu. Aynı zamanda dünya ve olimpiyat şampiyonu. Bazı jüri üyeleri Sebrle’nin yaşına takılsa da 10 ayrı dalda çok iyi yarışma kabiliyetine diyecek söz bulamadı. Diğer sporcuları da çok takdir ettiler ama Sebrle’nin çok yönlülüğü jüriyi ikna etti.

 

2 LeBron James

 

Hız hariç karnesi pekiyi

 

Cüssesi ve el ayak koordinasyonu sayesinde basketbolun en zorlu ligi NBA’in en önemli yıldızlarından birisi. Hız dışındaki tüm ölçütlerde çok yüksek not aldı jüriden. Bu sayede Kobe Bryant ve Tony Parker gibi basketbolcuları da geride bıraktı. Jüri üyelerinden Kris Homsi’ye göre James’in gençliği ikinci seçilmesini kolaylaştırdı.

 

3 Floyd Mayweather

 

39 maç yaptı hepsini kazandı

 

Boksörler sadece 54 metrekarelik bir ringde dövüşüyor ama jüriye göre aslında boks en çok çaba isteyen spor dalı. Bir boksör ringde sürekli hareket halinde ve yumruk atmak, atletizmdeki sprint koşularının bedenin üst kısmı için karşılığı gibi görülüyor. Mayweather, kariyerindeki 39 maçı da kazandı. Üstelik hız, kuvvet ve acıya dayanma becerilerini birleştiriyor. Ama yarı orta sıklette dövüşmesi sıralamadaki yerini düşürdü.

 

4 LaDainian Tomlinson

 

Koşuyor tutuyor atıyor

 

Amerikan futbolunun en çok yönlü oyuncularından biri ve jüriye göre sahada yön değiştirme ve aniden hızlanma kabiliyeti eşsiz. Hem çok iyi bir koşucu, hem iyi bir top tutucu hem de mevkisine göre hiç fena sayılmayacak bir pasör. Eric Heiden’e göre, Tomlinson çok kuvvetli ve çılgın gibi koşabiliyor.

 

5 Roger Federer

 

Akrobatik tenisçi

 

Jüriye göre profesyonel tenis sıradışı bir dayanıklılık ve hız gerektiriyor. İsviçreli Federer de hálá dünya tenisinin bir numarası. Akrobatik vuruşları ve kazanma yüzdesiyle ön plana çıkıyor.

 

6 Sidney Crosby

 

Buzda koşulmadığı için geride kaldı

 

Pittsburgh Penguins takımı oyuncusunun buz hokeyinin en iyisi olup olmadığı konusunda jüri üyeleri anlaşamadı. Ama buz hokeyinin çok üst seviyede kuvvet ve dayanıklılık istediğinde hemfikirler. Eski sürat patencisi jüri üyesi Heiden, Crosby’e yüksek notlar verirken diğer üye Steve Fleck bu hokeycilerin iyi koşamadığını iddia ederek notlarını daha düşük tuttu.

 

7 Liu Xiang

 

Bu listede bir Çinli şarttı

 

Çinli eski 110 metre engelli dünya rekortmeni hız ve koordinasyondan çok yüksek not aldı. Dünya ve olimpiyat şampiyonu Liu, jüriye göre listede sportif başarısı en fazla olan sporculardan birisi.

 

8 Jeremy Wariner

 

Kimse onu geçemez

 

2004 Olimpiyatları’nda ve son iki dünya şampiyonasında geçilmedi. Jüri üyesi Fleck’e göre 400 metreyi 43.45 saniyede koşabilmek olağanüstü bir kardiyovasküler kapasite ve kuvvet gerektiriyor.

 

9 Ronaldinho

 

Geçmişi çok parlak

 

İki kez FIFA tarafından dünyanın en iyi oyuncusu seçilen Ronaldinho’nun kariyeri düşüşe geçse de dünyanın en iyilerinden biri. Jüri üyelerine göre kariyerindeki başarılar sayesinde Portekizli Christian Ronaldo’yu geride bıraktı. Futbolda rekabetin çok yüksek olması da lehineydi.

 

10 Alex Rodriguez

 

Kendi dalında inanılmaz

 

Amerikan beyzbol ligi MLB tarihinde 500 tam saha koşusuna (home run) ulaşan en genç oyuncu. Jüri üyesi Ed Coyle’a göre "beyzbol genelde el göz koordinasyonuna ve biraz da kuvvete dayanıyor, ama çok fazla dayanıklılık gerektirmiyor".

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...