Jump to content

Tarihimizdeki İlkler


hayatkardelen
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İLK OSMANLI SARAYI

Osmanlı Devleti'nin ikinci hükümdarı Orhan Bey, Osmanlı başkenti Bursa'da, ilk sarayın yapımını başlattı. Beyazıt zamanında tamamlanan "Bursa Sarayı", "Timur'un orduları tarafından yıkıldı. Başkentin Edirne'ye taşınmasından sonra, burada da saraylar yaptırıldı. Fatih, İstanbul'u aldıktan sonra, bu kenti Osmanlı Devleti'nin başkenti yaptı. Bu tarihten sonra da Osmanlıların en ünlü ve büyük sarayları, bu ilimizde inşa edildi.

 

İLK TÜRKÇE GAZETE

1 Kasım 1831'de özel bir emirle yayınlanan "Takvim-i Vekayi"dir. Yönetiminden Esut Efendi sorumluydu. Konuları dış olaylar, alım-satım ve devletle ilgiliydi. Saltanatın kaldırılışına kadar yayımlandı. 4068. sayısından sonra TBMM Hükümeti tarafından "Resmi Ceride" adıyla çıkmaya başladı. Günümüzde "Resmi Gazete" olarak yayınını sürdürüyor

 

İLK NÜFUS CÜZDANI

Türk tarihinde ilk nüfus cüzdanı, 1863-64 yıllarında yapılan sayımdan sonra verildi. "Osmanlı Tezkiresi" denilen bu nüfus hüviyet cüzdanlarının çizgili, düz bir kâğıt belge niteliğinde birer pusula oldukları, tarihçi Lütfi Efendi tarafından yazılmıştır. Cumhuriyet'ten sonra 1927 yılında yapılan ilk nüfus sayımından sonra, her yurttaşa "nüfus cüzdanı" verildi.

 

İLK RADYO YAYINI

Ankara ve İstanbul'da PTT'nin posta görevlerinde yararlanmak amacıyla kurduğu 5'er kilovat gücündeki verici istasyonlarından, 1927 yılında yapıldı.

 

İlk radyo istasyonu da, Ankara'da kuruldu. 28 Ekim 1938 günü sürekli yayınlara başlayan bu yeni radyo, uzun dalga "Türkiye Radyosu" ve kısa dalga "Ankara Radyosu"adıyla görev yapıyordu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...