Jump to content

Günümüz Türkiye'sinde Hukukçular


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günümüz Türkiye'sinde Hukukçular

 

Ord. Pr. Dr. Ali Fuat Başgil

(d. 1893, Çarşamba - ö. 17 Nisan 1967, İstanbul), hukukçu ve siyaset adamı. Atatürk Türkiye’ sinde üniversite ıslahatının da öncülüğünü yapmış seçkin bir hukukçudur. “Esas Teşkilat Hukuku Dersleri” isimli kapsamlı eserleri olan Başgil ömrünü insanlığa ve ülkesine hizmet etmekle geçirmiş özverili bir hukuk adamıdır.Anayasa hukuku çalışmalarıyla tanınmıştır. ilk ve ortaokulu Çarşamba'da okudu. 1914'te I. Dünya Savaşı'na katılarak dört yıl Kafkas cephesinde çarpıştı. Savaştan sonra Fransa'ya giderek 1921'de Paris Buffone Lisesi'ni, 1925'te de Grenoble Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1928'de Paris Hukuk Fakültesi'nde Boğazlar sorununa ilişkin teziyle hukuk doktoru oldu. 1930'da Türkiye'ye dönerek Maarif Vekaleti Yüksek Tedrisat Umum Müdürlüğü'nde şube müdürlüğüne atandı. 1931'de Ankara Hukuk Mektebi'nde doçent, 1932'de profesör oldu. 1933'te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi anayasa profesörlüğüne, 1936'da İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi müdürlüğüne getirildi. Şubat 1937'de Hatay'ın bağımsızlığı konusunda Cenevre'de toplanan Milletler Cemiyeti komisyonunda Türk kuruluna hukuk danışmanlığı yaptı. Kasım 1937'de Hukuk Fakültesi dekanı oldu. 1939'da ordinaryüs profe-sörlüğe yükseldi. Mayıs 1942'de Ankara Siyasal Bilgiler Okulu'na müdür atandı. Ertesi yıl görevinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne döndü. 1947'de Hür Fikirleri Yayma Cemiyeti'ni kurarak çok partili dönemde Demokrat Parti'yi (DP) destekledi. Ekim 1960'ta üniversiteden uzaklaştırıldı ve DP lehinde propaganda yaptığı gerekçesiyle yargılandı, ama beraat etti. Ekim 1961'de Adalet Partisi'nden (AP) Samsun senatörü seçildi Cumhurbaşkanlığı için Cemal Gürsel'e karşı adaylığını koyduysa da baskılar sonucu adaylıktan ve senatörlükten çekilmek zorunda kaldı. Ocak 1962'de İsviçre'ye giderek Cenevre Üniversitesi Türk Tarihi ve Dili Kürsüsü'nde dersler verdi. Aralık 1964'te Türkiye'ye döndü. Ekim 1965'te AP'den İstanbul milletvekili seçildi. Tek partili' dönemde CHP'ye, 1960 sonrasında 27 Mayıs hareketine karşı oluşu ve | özellikle Türkiye'deki laiklik anlayışına yönelttiği eleştirilerle dikkati çeken Başgil'in başlıca yapıtları şunlardır: Esas Teşkilat, Hukuku Dersleri (1934), Hukuk'un Ana Meseleleri ve Müesseseleri (1946), Demokrasi ve Hürriyet (1949), Din Nedir ? Din [Hürriyeti ve Laiklik Ne Demektir ? (1954), Türkiye Siyasi Rejimi ve Anayasa Prensipleri (1957), Esas Teşkilat Hukuku (1960), [Demokrasi Yolunda (1961), 27 Mayıs îhtilali ve Sebepleri (1966)

Dr.Abdullah Polat Gözübüyük

27 Mayıs devriminden sonra Adalet Bakanlığı yapmıştır. “Mücbir sebepler ve beklenmeyen haller” , “Mukayeseli Türk Ceza Kanunu Açıklaması” isimli eserlerin de sahibi olan Gözübüyük, ülke ve insan menfaatine hareket etmiş seçkin bir hukukçudur.

Prof. Dr. Bahri Savcı

1961 Anayasasının mimarlarındandır. Uzun yıllar hukuk fakültelerinde hocalık yapmıştır.27 Mayıs Hareketinin düşünsel önderlerindendir. İnsan hakları ve demokrasi asığı olan Prof. Dr.Bahri Savcı Türk Demokratikleşme Hareketi içinde önemli yeri olan, binlerce aydın yetiştirmiş ülkemizin önde gelen fikir ve hukuk adamlarındandır.

Prof. Dr. Baki Kuru

Hukuk Yargılaması konusunda pek çok eserler vermiştir. İsmi doktrin alanında otorite olarak anılan Sn. Baki Kuru AÜ Hukuk Fakültesinde Medeni Usul Hukuku Dersleri vermiştir.

Binlerce öğrenci ve bilim adamı yetiştiren Prof. Dr. Baki Kuru, YÖK nedeniyle üniversitedeki görevinden ayrılmış, onurlu meslek hayatına İstanbul’ da avukat ve hukuk danışmanı olarak devam etmiştir. Sayısız eserleri arasında ,4 ciltlik “Hukuk Mahkemeleri Usulü” eseri ve “İcra İflas Hukuku” 3 ciltlik eseri tüm araştırmacı ve uygulayıcıların baş ucu eseri halindedir.

 

Prof. Dr. Ernst Hirsch

1902 – 1985 yılları arasında yaşayan Alman asıllı, ancak 1943 yılında Türk uyruğuna geçen önemli bir hukukçudur. Hirsch, bilimsel anlamda, Türk hukukunun her alanında aynı derecede mükemmel etkinliklerde bulunmuştur. Bir çok yasanın kodifikatörü olan, Hirsch Ticaret yasasının oluşturulmasında çok büyük katkıda bulunmuştur. Özellikle Medeni Yasa ile Ticaret Yasası arasındaki ikilik bu bilim adamının dahiyane katkılarıyla giderilmiştir. “Atatürk Yasası” nın hazırlanmasını (1951) sağlamıştır. Bu yasa ile sadece, çağdaş Türk Devletinin kurucusu değil, fakat aynı zamanda onun fiziksel anısı olan heykeller de, ceza hukukunun yaptırımlarına bağlanarak korundu. Türk yurtdışı ve Türk profesörü olan Hirsch ülkemizin unutulmazları arasındadır. “Pratik Hukukta Metod” isimli eseri hala tüm hukukçu ve öğrencilerin başucu kitabıdır.

Faruk Erem

 

Türk Ceza Hukukunun olduğu kadar, dünya ceza hukuku’ na da ışık tutan Faruk Erem 1999 yılında vefat etmiştir. Hümanist anlayışının hocalığını yapan Prof. Dr. Faruk Erem binlerce öğrenci yetiştirmiştir. Onlarca hukuk kitabı ve makaleleri yanısıra, “Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı eseri tiyatro ve filmlere konu olmuştur. Avukatlık da yapan Prof. Dr. Faruk Erem TC Cumhurbaşkanlığı baş danışmanlığı görevinde de bulunmuştur.

Prof.Dr. Halil Arslanlı

Türk Ticaret Hukukunun ilklerindendir. Bugün Türk Ticaret Hukuku'na yön veren bilim adamlarını yetiştirmiştir. İstanbul Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku kürsüsünde uzun yıllar dersler veren Arslanlı'nın ticaret hukuku alanında yazılmış pek çok eseri vardır.

Prof.Dr. Haluk Tandoğan

Medeni Hukuk hocalığı yapan sayın Tandoğan, ölümüne kadar bilim adamlığı ve öğrenci yetiştirme aşkını hiç kaybetmemiştir. “Borçlar Hukuku” alanında yazdığı kitapları ve yüzlere yaklaşan makaleleri Türk Hukuk Araştırmacılarına kaynaklık etmiştir. Dürüst ve çalışkan bir hukukçu olan Haluk Tandoğan, ülkemizin önemli kurumları olan “Bankacılık Enstitüsü”, İş Bankası Hukuk Müşavirliklerinde hizmet etmiştir.

Ord.Prof.Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu

M.K.Atatürk’ün hukukçularındandır. Ülkemize ve insanlara çok büyük hizmetler vermiştir. Medeni Hukuk alanında olduğu kadar Anayasa Hukuku, devletin modern yönetimi alanlarında görüşleriyle çağdaş hukuk meşalesini Türkiye gündemine dikmiştir. İlerici, yurtsever, çalışkan bir kişiliğe sahip olan Velidedeoğlu, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu alanlarında da çalışmış, Öztürkçe kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmıştır. Üniversite hocalığı sırasında yetiştirdiği öğrenci ve hocalar yanı sıra gazete yazıları ve demokrasiyi işleyen kitaplarıyla ülkemize başöğretmenlik yapmıştır.

İmran Öktem(1904-1969)

Türk hukukçusu. istanbul'da doğmuş, 1927 yılında İstanbul Hukuk Fakültesini bitirmiştir .Çeşitli illerde yargıçlık yaptıktan sonra, 1941 yılında Yargıtay üyeliğine atanmıştır. 1952 yılında Yargıtay ikinci başkanı olan İmran Oktem, 1966 yılında Yargıtay başkanlığına seçilmiş ve ölümüne kadar bu görevde kalmıştır .Adli çalışma yıllarının başlangıcında yaptığı konuşmalarla Atatürk devrimleri açısından iç ve dış olaylara değinerek özellikle lamJk.lik ilkesinin savunucuları arasında yer almıştır. Yargıtayın ka1ıplaşmış hukuk anlayışından sıyrılarak, hukuku, Türk ulusunun dünya üzerindeki ileri yerini tayin eden bir güvenlik olarak anlaması amacına yönelten tınran Öktem'in Hukuk Muhakemeleri Usulü adIı kita'bı eserlerinin en önemlisidir .

alınrı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...