Jump to content

Manyetik Fırtına...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir manyetik fırtınavirgulll-1.gif bir jeomanyetik fırtına olarak bilinenvirgulll-1.gif dünyanın manyetik alanında bir rahatsızlık Güneş'ten koronal kütle ejections (CMEs) veya güneş fişekleri kaynaklanır. Bir manyetik fırtına genellikle 24 ile 36 saat arasında güneş olayvirgulll-1.gif güneş rüzgar bir şok dalgası Dünya'nın iyonosfer ulaşır sonra başlar. Bazı sürece gün sürebilir ama manyetik fırtına sonra genellikle 24-48 saat sürer. bir manyetik fırtınanın etkilerivirgulll-1.gif iletişim ve navigasyon sistemlerivirgulll-1.gif yoğun Auroralarvirgulll-1.gif uydulara hasar bozulması içerir ve en uç fırtınalar sırasındavirgulll-1.gif güç hatları ve elektrik kesintileri ve korozyona sonuçlanan boru indüklenen akımlar.

 

Ciddi manyetik fırtınalar kez her on yıl kadar meydana ile en şiddetli görülen her yüzyılda bir kez. Meydana ne zaman iyonosfer ve manyetosfer bir güneş fırtınası çarpışır gelen enerjik parçacıklarvirgulll-1.gif enerjik parçacıklar bir çağlayan oluşturma ve atmosfer manyetik ve elektrik akımları rahatsız edici. İşte son iki yüzyıl içindevirgulll-1.gif 28 Ağustos - bir fırtına olmak üzere iki şiddetli manyetik fırtınalar edilmiştir Mart 1989 2 Eylül 1859virgulll-1.gif kayda büyük olduğunu ve başka bir 13.

 

28 Ağustos döneminde - 2 Eylül 1859 manyetik fırtınavirgulll-1.gif Auroralar uzakta güneyde Meksikavirgulll-1.gif Kübavirgulll-1.gif Hawaii olarak görüldü ve İtalya. Avrupa ve Kuzey Amerika'da Telgraf telleri dışarı azaltilabilmektedirvirgulll-1.gif bazıları neden patlar. Aktif güneş lekeleri Sun gözlendi sadece 18 saat şok dalgası gelmeden öncevirgulll-1.gif jeomanyetik fırtına tetikliyor. Bu bir jeomanyetik fırtına önceden tahmin ilk kez biridir. Olay 1859 güneş superstorm olarak bilinen geldi.

 

Daha yeni bir manyetik fırtınavirgulll-1.gif 13 Mart 1989virgulll-1.gif daha dünyanın altyapıvirgulll-1.gif genel olarak onun büyük altyapı nedeniyle zedelediğini meydana gelen artı uyduları da dahil olmak üzere hassas elektronikvirgulll-1.gif bağımlılık artmıştır. Manyetik fırtına birkaç saniyevirgulll-1.gif teller akımları bağlı içinde ve kızarmış koruyucu ekipmanlar transformatör çekirdekleri üfledivirgulll-1.gif güç kaybı dokuz saat için altı milyon insan için neden bir zincir reaksiyonu neden Hydro-Québec elektrik şebekesi çökmesinden kaynaklanan önemli ekonomik zarar. Toronto borsası geçici olarak aşağı dolayı bilgisayarınıza zarar manyetik fırtına tarafından sürekli kapanmak zorunda kaldı. yörüngede çeşitli uyduları milyonlarca dolar birkaç on bir maliyeti hasar gördü.

 

Bir manyetik fırtına özellikle korumasız astronotlar için tehlikeli olabilirvirgulll-1.gif neden mevcut int o dünyanın manyetik alan nedeniyle değilvirgulll-1.gif olabilir ama enerjik parçacıklar doğrudan Güneşin kendisi tarafından gelen. şiddetli bir fırtına sırasında Ay'ın yüzeyinde geleneksel uzay elbisemle bir astronot radyasyon 7000 remvirgulll-1.gif öldürücü bir doz alabilir. astronot uyardı olabilseydi ve Ay toprak altındaki kapağı almakvirgulll-1.gif ancak etkisi minimal olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...