Jump to content

Güneş Enerjisi Kullanım Alanları...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1. Güneş Enerjisi Teknolojileri

Güneş ışınlarından yararlanmak için pek çok teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı güneş enerjisini ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direk olarak kullanırkenvirgulll-1.gif diğer teknolojiler güneş enerjisinden elektrik elde etmek şeklinde kullanılmaktadır.

 

2. Güneş Enerjili Isıtma Sistemleri

Güneş enerjili sıcak su sistemlerivirgulll-1.gif suyu ısıtmak için güneşe ışınlarından yararlanır. Bu sistemler evsel gereçler için kullanılır

 

3. Mimaride Güneş Enerjisi

Güneş enerjisinden yararlanan tasarımlarvirgulll-1.gif çok az daha ilave enerji kullanmak suretiylevirgulll-1.gif konfor sıcaklığı ve ışık seviyesinin elde edilmesini hedefler. Bunlar pasif güneş enerjisinde olduğu gibi soğuk ortamlarda daha fazla güneş ışığı ile sıcak su elde edilmesi şeklinde ya da aktif güneş enerjisinde olduğu gibivirgulll-1.gif pompa ve fanlar kullanarakvirgulll-1.gif sıcak ve soğuk havanın (ya da sıvının) yönlendirilmesi şeklinde de olabilir. Seralar da bir çeşit güneş mimarisi örneği sayılabilir.

 

4. Güneş Işığı ile Aydınlatma

İç mekanlar gün içerisinde ışık tüpleri ile aydınlatılabilirler. Örneğin ışık tüplerivirgulll-1.gif çatıya yerleştirilmiş güneş ışınlarını toplayacı bir çanağa bağlanarakvirgulll-1.gif iç mekanlarda aydınlatma kaynaklı enerji giderlerini azaltarakvirgulll-1.gif daha doğal bir aydınlatma yaratabilirler.

 

5. Isıl Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten Enerji Santralleri

Isıl güneş enerjisi sistemlerivirgulll-1.gif yaygın olarakvirgulll-1.gif bir ısı eşanjörünü yüksek sıcaklıklara kadar ısıtarakvirgulll-1.gif elde edilen ısının elektrik enerjisine dönüştürülmesi şeklinde kullanılırlar.

 

6. Enerji Kuleleri

Enerji kuleleri bir ağ şeklinde yerleştirilmişvirgulll-1.gif çok sayıda düz ve hareketli yansıtıcıların (heliostatların) güneş ışınlarını kule üzerindeki bir toplayıcıya yönlendirmesi şeklinde çalışırlar. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı sayesindevirgulll-1.gif kule üzerinde biriken yüksek ısı daha sonra kullanılmak üzere başka bir maddeye transfer edilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...