Jump to content

Binlerce Kümes Hayvanı İtlaf Ediliyor


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Balıkesir'in Manyas İlçesi’nde görülen kuş gribi hastalığı nedeniylevirgulll-1.gif binlerce hindi ve tavuk itlaf ediliyor. Yetkililervirgulll-1.gif dün gece bin 500 kadar kümes hayvanını öldürdü. Manyas İlçesi Kızıksa Beldesi’nde belirlenen hastalık üzerinevirgulll-1.gif önlem olarak üç kilometrekarelik bir alan karantina altına alındı.

 

Balıkesir’e bağlı Kızıksa Beldesi’nde kuş gribi belirlenen çiftliğin olduğu bölge karantina altına alınırkenvirgulll-1.gif yedi kilometrekarelik bir alan da gözetim altında tutuluyor. Bu bölgeye her türlü kanatlı hayvanvirgulll-1.gif yem ve gübrenin giriş-çıkışı kontrollü yapılıyor. Sokak köpekleriyle kedilerin de kapalı alanda tutulacağı açıklandı. Ancak Türk gazetelerivirgulll-1.gif sokak köpeklerininvirgulll-1.gif önlem amacıyla itlaf edilmeye başlandığını duyurdu. Yine gazetelerde karantinanın üç hafta süreceği yazıldı.

 

Son gelişmeler üzerine Sağlık Bakanlığıvirgulll-1.gif “ülke genelinde toplumu tehdit eden bir grip salgınının söz konusu olmadığını” açıkladı.

 

Açıklamadavirgulll-1.gif “Sağlık Bakanlığı davirgulll-1.gif kuş gribi hastalığının insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmaması için çalışmalar yapmaktadır” denildi. Bu kapsamdavirgulll-1.gif kuş gribinin bu hayvanlarla yakın temasta olan üretici ve işçilere bulaşmaması içinvirgulll-1.gif hasta hayvan ve ölülerle temastavirgulll-1.gif Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda koruyucu malzeme kullanmalarının istendiği belirtildi.

 

Aynı açıklamadavirgulll-1.gif şu anda Türkiye’de görülen kuş gribininvirgulll-1.gif büyük salgınla ilgili olmadığı vurgulandı. Bununla birliktevirgulll-1.gif Güneydoğu Asya’da görülen kuş gribi hastalığınınvirgulll-1.gif göçmen kuşlarla Orta Asya ülkelerine sıçradığı ve kuşların mevsimsel göçü ile diğer ülkelere de yayıldığı belirtildi

 

Türkiye’nin de göçmen kuşların göç yolları üzerinde olması nedeniylevirgulll-1.gif kuş gribi hastalığının Türkiye’deki kanatlılarda da görülebileceğinin tahmin edildiği ifade edilen açıklamadavirgulll-1.gif “Ancak tüm tedbirlere rağmenvirgulll-1.gif bu durumun engellenmesi söz konusu değildi” yorumu yapıldı.

 

Bu arada Romanya’da Tuna Nehri deltasında bulunan birkaç köyde de kuş gribi salgını belirlendi. Romanyalı yetkililer hastalıklı hayvanları itlaf ederkenvirgulll-1.gif civar köyleri karantina altına aldı. Bölgede yaşayanlarda hastalık belirtisi görülmediği bildirildi. Rusya ve Kazakistan’da da kümes hayvanlarında kuş gribi vakaları belirlenmişti.

 

Kuş gribi nedeniyle Asya’da milyonlarca kümes hayvanı ölürkenvirgulll-1.gif 116 kişi de hastalığa yakalandı. Bunlardan 60’ı hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

Kuş gribivirgulll-1.gif şu anda hayvanlardan insanlara bulaşıyorvirgulll-1.gif ancak virüsün değişim geçirerek insandan insana geçen bir hastalığa dönüşmesinden kaygı duyuluyor. Tüm dünyada hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları sürüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...