Jump to content

Afrikalıların genleri daha sıcak


Guest apocalypse

Önerilen Mesajlar

Afrika kökenli Amerikalıların iki yeni gen haritası, batı Afrika kökenlilerin kromozomlarının melezleştiği yerlerde, Avrupa kalıtımını taşıyan insanlarınkinden daha çok tehlikeli bölgeye sahip olduğu ortaya çıkardı.

Harvard Tıp Fakültesi’nden David Reich, Oxford’dan Simon Myers ve beraber çalıştıkları geniş takımın raporuna göre; Batı Afrikalı soyundan insanlar, Avrupa kökenlilerde aktif olmayan yaklaşık 2,500 yeniden birleşim tehlikeli bölgesine sahipler. “Hot spot” olarak adlandırılan tehlikeli bölge kromozomun yeniden birleşmeye veya mutasyona meyilli parçası anlamına geliyor.

Bağımsız olarak toparlanmış bir gen haritası benzer olarak Batı Afrikalıların, Avrupalılara göre daha yüksek yeniden birleşim oranı olduğunu ortaya çıkardı. UCLA’daki araştırmacılar ve birlikte çalıştığı meslektaşlarının raporuna göre: Afrika kökenli Amerikalı ve Afrika kökenli Karayiplilerde bu oran orta seviyede görüldü.

110721africanhlarge-1.jpg

PRDM9 diye adlandırılan proteinin bir başka türü, yeni kombinasyon tehlikeli nokta yaratmakla yükümlü. PRDM9, sıkıştırılmış kodları yaşıyan posta taşıyıcısı gibi çalışır: durduğu kromozom boyunca yeniden birleşim gerçekleşir. Proteinin diğer türü ise Batı Afrika kökenli insanlarda daha fazla sıkıştırılmış kod okuyabiliyor ve Avrupalılarda bulunan protein türünden daha fazla adreste kodları durdurabiliyor.

YENİDEN BİRLEŞME KONUSUNDA BİR İLK

Oxford Üniversitesi Wellcome Trust İnsan Genetiği Merkezi’nde nüfus genetikçisi olan Chris Spencer, insanların melezleşirken geçirdiği süreç ile çocukta eşsiz bir gen yaratmak için ebeveynin genlerinin eşleşmesi hakkında yakın zamana kadar bilim insanlarının hiçbir şey bilmediğini, söyledi. Yeniden birleşme olarak bilinen bu süreç, yumurta ve sperm yapımı süresince ayrılma zamanına kadar kromozomların birbirine yapışmasına yardım eder.

Daha önceden, bilim insanları yeniden birleşmeyi sadece ailelerde takip edebiliyorlardı ve genetik bilginin değiş tokuşunun rastgele olduğunu düşünüyorlardı. Bu yeni çalışmalar, akraba olmayan insanların toplumdaki gen karışımı haritasını tanımlamak için bir ilk. Ayrıca çalışmalar gösteriyor ki, gen teslimi aslında kromozom üzerinde önceden belirlenmiş yerlerde gerçekleşiyor. Çalışmalarda yer almayan Spencer: “Araştırmalar metodolojiye reel katkıda bulunuyorlar ve biyoloji hakkında insanlara gerçekten bir şeyler anlatıyorlar.”

bilim.org

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...