Jump to content

Burun Estetiği ve Botox...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Botoks (Botulinum toksini) Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip sinirlerle sinirlerin ulaştığı kaslar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması sinirin ulaştığı kasın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Botoksun etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleriyle ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır.

 

80'lerde Kanadalı bir göz doktoru tarafından şaşılık ameliyatlarında kullanılan botoksun göz kenarındaki (kaz ayaklarındaki) çizgileri sildiği fark edilmiştir. Bu etki mimik kaslarına uygulanarak kozmetikte gençleşme yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tıbbi olarak 40 yıl önce kullanılmaya başlanan botoks felçli doğan çocuklarda kas spazmı için ömür boyu uygulanıyor üreter spazmları için ürolojide ses telleri spazmları içinse kulak-burun-boğazda ayrıca migren tedavisinde kullanılan botoks kozmetikte estetik amaçlı kullanımının yanında el-ayak-koltuk altının aşırı terlemelerine karşı kullanılmaktadır.

 

Gelelim botoksun en yeni kullanım alanı olan buruna...

 

· Burun kanatlarının yanlarında kanatları yukarı çeken kasların botoks ile gevşetilmesi ve kanatların bir miktar aşağıya indirilerek yandan bakıldığından burun deliklerinin görünmesi engellenebilmektedir.

 

· Bazı insanlarda üst dudaktan başlayıp burun ucuna doğru uzanan kas normale göre aşırı kuvvetlidir ve dudak hareketleri ile burun uçlarında aşağı doğru bir eğilme meydana gelir. Bu tip hastalarda bu kas içerisine botoks uygulanması ile burun ucunun kaldırılması ve konuşmayla burun hareketinin önlenmesi mümkün olabilmektedir.

 

Ameliyatsız burun estetiği olarak popularite kazanan bu işlemlerin geçici olduğu elde edilen sonucun 6 ay civarında ortadan kalktığını hastalar bilmelidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...