Jump to content

Karanlık Korkusu


hayatkardelen
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Karanlıktan korkar mısınız? Korkusu olanlar bilir, korkular insanın hayatını o kadar çok etkiliyor ki… Fobi geliştirdiğiniz, yani aşırı korku duygusu yaşadığınız şeyi hayatımızdan uzak tutmaya çalıştıkça kendimizi kısıtlar hale geliyoruz. Karanlık korkusu da bunlardan biri.

 

Her 10 kişiden birinin sorunu fobi sahibi olmak. Hatta bazılarımızın farkında olmadığı ya da dile getirmekten çekindiği fobileri olduğu da düşünülünce, bu oranın aslında daha yüksek olduğu söyleniyor.

 

Karanlık korkusu mu, fobisi mi?

 

Fobi, kaçtıkça kovalayan bir korkudur. Gerçekte korku yaratmayacak bir nesneye veya duruma karşı korku duyma ve bundan kaçınma durumu olarak tanımlanıyor. İşte o fobilerden biri de kenofobi, yani karanlık fobisi.

 

Karanlık korkusuyla karıştırmamak gerekiyor. Ne de olsa herkes karanlıktan korkabilir. Karanlık bir ortamda kaldığında kontrol etme içgüdüsünden dolayı bunu gerçekleştiremeyince korku duyabilir insan. Ama fobide, sadece karanlıkta kalındığımızda değil, karanlıkta olma fikri, düşünce aşamasındayken bile aşırı korku yaşatabiliyor.

 

İşinizi yapamaz hale geliyorsanız…

 

Diyelim ki gündüz arabayla yola çıkmanız gerekiyor. Ama gitmek istediğiniz yere varacağınız saatlerde karanlık bastırmış olacak ve siz karanlıkta araba kullanıyor olacaksınız. İşte bu durumda fobi devreye giriyor ve daha fikir aşamasındayken beyninizi kaplayarak sizi o mecbur olduğunuz işten alıkoyuyor. Ya da her an elektrikler kesilebilir düşüncesiyle evde tek başınıza karanlıkta kalma fikri içinizi kemiriyor ve asla yalnız kalamıyorsunuz. Bol miktarda “asla”ların olduğu bir hayat ne zor, değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • 'Karanlık Korkusu' Aşılabilir

   Çocukların korkularıyla ilgili sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini ifade eden Yard. Doç. Dr. Özlem Mestçioğlu Gökmoğol; çocuklarda 2 yaşından itibaren korkuların oluşmaya başladığının altını çizerek şu bilgileri verdi. 2 yaşında annesinden ayrılmaktan ve yüksek sesten korkan çocuk, 3-5 yaş arasında karanlıktan korkar. Bu korku doğal olarak gelişen korkulardan biridir. Karanlık korkusunun aile tarafından sağlıklı olarak ele alınması halinde ileriki yaşamda çocuk için sorun olmaksızın kaybolabil

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Çocuklarda Karanlık Korkusu...

   Uzmanlara göre korku öğrenilmiş bir duygudur. Çocuk küçük yaşlardan itibaren ailesinden ve çevresinden korkuyu öğrenir. Aileler bıkmadan usanmadan tehlike yaşatabileceğini düşündükleri pek çok şeyi sürekli olarak anlatırlar. Örneğin karanlığı, öcüyü, iğneciyi, doktor, hemşireyi, canavarı bu korkutucu şeyler listesine eklerler. Bu defa da çocuk doktora veya hastaneye gideceği zaman aileler oldukça zorlanırlar. Örneğin korkutulan meslekler listesinden diş doktorluğu da nasibini almıştır.   Çocu

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Karanlık Korkusu

   İtiraf ediyorum: evet ben de karanlıktan korkuyorum. Üstelik herkesin karanlıktan korktuğuna inanıyorum. Sadece bazıları bunu gizler, bazıları ise itiraf eder. Tabi burada en önemli husus karanlığa yüklemiş olduğumuz anlamdır. Ya da karanlığın ruhumuzdaki çağrışımları…   Çocukluğumun en büyük korkuları karanlıkla alakalı olanlarıdır. Hiç unutmam bir gece babamla bir yerden eve dönüyorduk. Henüz 4-5 yaşlarındaydım. Yanımda babamın olması ve onunla konuşuyor olmam bana karanlığı unutturuyor ve k

   , Yer: Deneme & Makaleler

  • Karanlık Korkusu Olanlar İçin Tavsiye

   Merhaba arkadaşlar. Ben Jacqueline. 2 sene önce karanlık korkumdan dolayı psikiyatra gitmiştim ve şimdi gayet mutluyum. Şu an forumumuz da eminim ki bu korkusu olan onlarca arkadaşımız vardır.Onlar için psikiyatrın bana tavsiye ettiği teknikleri ve telkinlerden kesitleri size anlatacağım.2009 yılının yazıydı. Temmuz ayı evde Dabbe filmini izlemiştim. Bilincimi çok feci şekilde etkilemişti. 6 ay boyunca evin içinde yalnız kalamadım,karanlıkta oturamadım vs, Sonra psikiyatra gitmek istedi

   , Yer: Serbest Kürsü

×
×
 • Yeni Oluştur...