Jump to content

Sorunların Çözümü Kendi Bedeninizde


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sorunların Çözümü Kendi Bedeninizde

 

Popüler Sağlık Dergisinin Ağustos 2005 sayısında yer alan yazı

Sedat Bektaş

 

Dış kaynakların fiziksel ve ruhsal sağlığınızda yarattığı tahribatları bedeninizde gizli gücünüzü ortaya çıkararak yok edebilir, dingin ve huzurlu bir hayata yelken açabilirsiniz.

 

Beden terapileri, bedensel farkındalığın geliştirilmesinin beden üzerine yapılan çalışmalar yoluyla, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığın geliştirileceği görüşünden yola çıkarlar. Özellikle son yıllarda alternatif bir yaklaşım olarak yaygınlaşmış da olsalar, örneklerine Yoga, Tai-Chi gibi daha eski geleneklerde de rastlanır. Hepimiz yaşamımızda rekabetle karşı karşıyayız. Tabi ki, bazı günler, aylar ya da yıllar diğerlerinden daha iyi geçer, ama yaşam zor olabilir. İşimizde, ilişkilerimizde, ailemizin içinde ve sevdiğimiz insanların ölümünde zorluklar yaşarız.

 

Tüm bu durumlar baskı adını verdiğimiz durumu yaratır. Bu baskılar bize dışardan gelir. Baskı çok çeşitli kaynaklardan gelebilir ama her durumda atlatması zor bir sıkıntı yaratır. Ne kadar çok baskı altındaysanız bu baskıyla başa çıkmaya o kadar ihtiyaç duyarsınız, yine de bu konuda bir şeyler yapabileceğinizi az düşünürsünüz. Başa çıkabileceğiniz stres düzeyi çok fazla bireysel bir meseledir ve kısa dönemler süresince nisbeten yüksek olabilir. Bununla beraber, dinlenip kendinizi yenilemedikçe uzun vadede yokuş aşağı kayıp düşme tehlikesi mevcuttur; yorgunluk hali ve nevrotik semptomlarla başlar, tükenme ve psikosomatik çöküntüyle sona erer. Bazen yaşamımızdaki en güzel olaylar bile bize baskı yapabilir. Bir düğün ya da iş yerinde bir terfi aynı şekilde bir işin kaybı ya da boşanma da gerginlik yaratabilir. Günlük yaşamdaki be-densel hareketsizlik bedenin doğru kullanılmaması da baskı ve sıkıntı yaşamamıza neden olur.

 

Modern yaşamda bedenin kötü kullanılması, artık öylesine alışılmış bir durumdadır ki çoğumuzun bunun farkında olmaması üzücü bir şeydir. Büyük bir uyum kapasitesine sahip olan bedenimizi çocukluktan başlayarak bilinçsizce kötü kullanıyoruz. Bu yüzden er ya da geç gerilim bağlantılı bir sürü rahatsızlıklarla bunun bedelini ödüyoruz. Ve yaşamda bizim önemli saydığımız hedeflere ulaşamamımızın getirdiği hayal kırıklıklarının ızdırabını yaşıyoruz. Sebebi, bedenin kötü kullanılmasıdır.

 

Kendinizi aktivite halinde gözlemlemek için ilk girişi-minizde yaptığınız işe dalmışken veya sadece dikkatiniz dağılmış bir haldeyken, dakikaların bazen saatlerin geçtiğini görürsünüz. Size dikkat etmenizi hatırlatan şey sadece çektiğiniz acı olabilir. Kendi beden kullanımınızı ne kadar fazla gözlerseniz o kadar yanlış kullandığınızı fark eder-siniz. Bu konuda farkındalık gönülsüzce bile olsa hoş karşılanmalıdır.

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...