Jump to content

Erdoğanın Gazze Ziyareti mi?


Guest YILDIRIM
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN'ın önümüzdeki günlerde yapacağı Mısır gezisinden sonra Gazze'ye gideceği bir Arap gazetesi tarafından yazıldıktan sonra başbakan bu tür bir eylem (!) planladığını söyledi.

 

Malumunuz Türkiye İsrail ilişkileri Mavi Marmara baskını nedeniyle uzun süredir sıkıntılı bir şekilde devam ediyor, İsrail'in 9 şehit nedeniyle özür dilemesi bu ilişkilerin düzelmesi veya sıkıntının devam etmesi noktasında kırmızıçizgiyi oluşturuyor.

 

Kırmızıçizgiler her tür uluslar arası ilişkinin karşılık esasıdır. İran'ın Suriye ile ilgili duruşu (şu ana kadar müdahaleyi kabul etmemesi), Türkiye'nin Kuzey Irakta bağımsız bir Kürt devleti kabul etmemesi vs. vs. gibi...

 

Uluslar arası ilişkiler ilginç bir alandır, bu gün dost olduğunuzla yarın sabah kanlı bıçaklı olabilirsiniz, sabah savaştığınızla akşama müttefik olabilirsiniz.

 

Bir dönem hızlı müttefik olan iki devletin nasıl olurda bu kadar kısa sürede kanlı bıçaklı hale dönüşebileceğinin açık örneğidir; Türkiye-İsrail ilişkileri. İki ülkedeki iktidar değişiklikleri, İsrail'in dünyanın her yerinde yaptığı gibi Yahudi iş adamları üzerinden Türkiye'de ki iktidara müdahale çabaları ve iki ülke arasındaki kıvılcım yani Mavi Marmara baskını ve 9 Şehit...

 

Türkiye'nin Hamas üzerindeki etkisi bilinen bir durum, başbakanın ''one minute'' çıkışı ile Arap halkaları üzerindeki etkisi de yabana atılamaz, bir Arap ülkesinin ve ya yapısının Erdoğan'ın isteklerine kayıtsız kalmasının kendini ne kadar zora sokacağını tüm bu yapıların idarecileri iyi bilir her halde.

Gilad Şalit uzun yıllardır Hamas'ın elinde bulunan İsrailli bir asker. İsrail Gazze'nin tüm sokaklarına ve evlerine operasyon yapmasına rağmen Şaliti bulamayarak aslında Hamas a karşı ne kadar zayıf olduğunu gösteriyor. Dünyanın en iyi istihbarat servislerinden Mossad ne ilginçtir ki Şalitin yerini bir türlü tespit edemiyor.

 

İş bu şekilde sürerken bir süre önce Şalit ailesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan oğullarının kurtarılması için yardım istediği de basına yansıdı, Türkiye Şalit için arabuluculuk yapıyor bu da herkesin malumu, Beklenmedik bir anda Mısır gezisi başbakanın ilgiyi başka yöne çekmeye manevraları bu arabuluculukta sona gelindiğini işaret ediyor gibi. Türkiye bir taşla birkaç kuş vuracak gibi hem Şalit getirilecek, hem İsrail'e jest yapılıp; özür dilemesi için alan oluşturulacak, hem de Başbakan Gazze'ye gittiği için Arap Dünyasına yeni bir ''One Minute'' havası daha verilecek.

Müthiş bir uluslar arası siyaset senaryosu adım adım işliyor, Ortadoğu da işlerin çözümü biraz da bu senaryonun iyi işlemesine bağlı gibi görünüyor, her şeyi zaman gösterecek inşallah yeni yol kazaları olmaz.

 

 

Bekleyelim görelim...

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keşke gitse başbakan filistine.En azından bir moral olurdu kimsesiz olmadıklarına dair.Orada israil gibi vicdansız bir devlet kıskacında adeta sefilleri oynuyor mazlum ve masum kardeşler.İnsanlık adına on yıllardır cılız sesler çıksada hep havada kalıyor bu zulüm ve kendi ülkelerinde esaret hayatı.Yaşamadığımız için pek idrak edemiyoruz ama çok zor olmalı orada hayat mücadelesi gelecekten ümitsiz yaşama sevinci.Daha nekadar sürecek bu insanlık dramı daha kaç bahar gerekecek umutları hep gelecek bahara ertelemekten :mad:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...