Jump to content

"Andımız Kaldırılsın"


Guest bora82

Önerilen Mesajlar

Andımız kaldırılsın"

 

İlköğretim okullarında okunan "Andımız"ın kaldırılmasını isteyen bazı dernek üyeleri, Fatih’te eylem yaptı. Zorunlu eğitimin kaldırılmasını ve başörtüsüyle okullara gidilebilmesini de isteyen üyeler, Fatih Postanesi’nden Başbakanlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’na taleplerinin yazılı olduğu iki mektup yolladı.

<fb:like class=" fb_edge_widget_with_comment fb_iframe_widget" width="350" href="http%3A%2F%2Fgundem.milliyet.com.tr%2F-andimiz-kaldirilsin-%2Fgundem%2Fgundemdetay%2F24.07.2011%2F1418213%2Fdefault.htm%3Fref%3Dfblike" send="false" show_faces="false" action="recommend" font=""></fb:like>10:13 | 24 Temmuz 2011

andimizkaldirilsin1504405Jpeg-1.jpeg

 

 

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

  • 1504404Jpeg-1.jpeg
  • 1504402Jpeg-1.jpeg
  • 1504400Jpeg-1.jpeg
  • 1504398Jpeg-1.jpeg

Murat DELİKLİTAŞ/İSTANBUL (DHA)

Yanlarında çocuklarıyla birlikte Fatih Postanesi önünde saat 15.00’da toplanan Mazlum-Der ve Özgür-Der üyeleri eylemciler, taleplerini yazdıkları iki mektubu da attıktan sonra ‘‘Irkçı Kemalist müfredat istemiyoruz" ve ‘‘Irkçı andı ret ediyoruz" sloganları atarak Fatih İtfaiyesi önündeki Saraçhane Parkı’na doğru yürümeye başladı. Ellerinde "Kışla düzenine son", "Kesintisiz eğitim, kesintisiz zorbalık", "Okullarda başörtüsüne özgürlük" yazılı pankartlar taşıyan grup, zaman zaman trafiği aksattı.

Saraçhane Parkı’nda tekrar toplanan yaklaşık 300 kişilik grup adına basın açıklaması yapan Mazlum-Der üyesi Zehra Türkmen, eğitim sistemini eleştirerek "İnsan kişiliğini ve inanç bütünlüğünü görmezden gelen, statükoya aykırı fikir ve yaklaşımlar benimseyebilme ve geliştirebilme hakkını yok sayan bir anlayışla çocuklarımız, gençlerimiz resmi ideolojik kalıplar doğrultusunda şekillendirilmeye çalışılmıştır. Sorgulama cesaretinden yoksun nesiller yetiştilmesi hedeflenmiş, okul kışlalaştırılmış ve öğrenciler askerleştirilmiştir" dedi.

<!--banner_300x250-->Bunlara karşı olduklarını ifade eden Türkmen, "Andımız adlı İslam akidesine aykırı öğeler içeren, kişi putlaştırmasına ve kişilik tahribine yönelik ırkçı metnin her sabah çocuklarımıza zorla söylettirilmesi ayıbına, ilkelliğine ve zulmüne son verilmelidir. İsteyen vatandaşa ana dilde eğitim alma hakkı tanınmalıdır. Okullarda askeri denetim ve vesayet aracı olan kışla tipi eğitimin simgesi Milli Güvenlik dersi kaldırılmalıdır" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından konuşan ilköğretim 5’inci sınıf öğrencisi bir kız, inançlarına aykırı olduğu halde her sabah Andımızı’n okutulmasının kendisi için zulüm olduğunu söyledi.

 

milliyet

 

--- Sonraki mesaj ---

 

tiplere bakın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

güleyim mi ağlayayım mı anlamadım. yok dini inançlarına aykırı geliyomuş yok putlaştırma varmış. bunlara propaganda olsun da ne olursa olsun.ama Mustafa Kemal Atatürk' ü çirkin eylemlerinize alet etmeyin. önce andımızın içeriğini o beyinleriniz idrak etsin. ondan sonra sokaklara dökülün konuşun. tabi idrak ettikten sonra söyleyecek sözünün olursa!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ellerindeki dövizlerde ''niçin okula başörtümle gidemiyorum'' yazıyor...Neden gidemiyorsun biliyormusun? Dini devlet işlerine karıştırdığın için gidemiyorsun - başörtünü provokasyon için kullandığından gidemiyorsun... Kimse kimsenin inancına karışmıyor, bizde koşulsuz inanıyoruz rabbimize şükürler olsun, ama inancımızı kimsenin gözüne sokmuyoruz der ve şu ayetle konuyu bağlamak isterim ; Kuran-ı Kerim'de Yüce Allah: Rabbinize gönülden ve gizlice dua edin. Doğrusu O aşırı gidenleri sevmez. (A'raf-7/55) buyuruyor

 

--- Sonraki mesaj ---

 

Durdukça sinirleniyorum; yaşları 12 yi geçmeyen çocuklarda yürüyüşe katılmış, üstüne üstlük 7-8 yaşında olan kız çocuklarının bile başını kapatmışlar, haberleri dikkatlice izleyince farkettim. Adamlar kesintisiz eğitime bile zorbalık diyorlar. Asıl üzerinde durulması gereken bu cürreti gösterebilecek rahatlığı ve siyasi ortamı bulmuş olmalarıdır. Çok zor günler bekliyor bu ülkeyi :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belli ki elma ile armut karışmış bu yürüyüşte. Ben de yürüyüşün amacını göz ardı ederek, konuları tek tek yorumlayacağım...

 

Doğru anadilde eğitim haktır, tartışması ayıptır...

Doğru bu ülkenin kozmopolit bir yapısı vardır. Ve bir kürdü zorla Türküm, doğruyum demeye zorkuyor bu and. Oysa ki toplumu birbirine bağlayan ırk değil ülke sevgisi olmalı...

Yanlış, küçük yaştaki kızlar okullarına baş örtüsü ile giremez. Çünkü henüz doğruyu ve yanlışı net olarak ayırt edebileceklerini düşünmüyorum. Ama üniversitelerde evet baş örtüsü ile girmeliler...Eğer gelecekte hangi mesleği yapmaya karar verebileceği olgunluğa gelmiş ise başını örtme ya da açma kararını da verebilecek olgunluğa gelmiş demektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her ülkenin bir milli marşı milli duyguları dile getiren andları vardır. Benim de ülkemde de andımız, İstiklal Marşı söylenir. Türküm doğruyum çalışkanım deriz. Burası Atatürk Türkiyesi efendiler. Atalarımın kanıyla kazandığı bu ülkede beğenmeyen misak-ı milli sınırları dışında kurabiliyorsa bir devlet kursun. Sevmeyen gitsin.

 

İkincisi bu türbanlı hanımlar. Atama söz söyleme gafletinde bulunanlar. Be hey cahil davar sürüleri. Atatürk sayesinde bu aşamadasınız. Araptan da araplaştınız. Siz de bir zahmet Sudi Ararbistan'a. Arabım doğruyum çalışikanım dersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türküm, doğruyum, çalışkanım,

İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Ne mutlu Türküm diyene!

 

Neden rahatsız ettiğini gerçekten merak ediyorum?

Türk olmak mı, çalışkan olmak mı?

Atatürk'ün gösterdiği hedefe yürümek mi?

 

Hiçbiri değil!

Rahatsız eden "birlik"tir, "vatan sevgisi" dir bunları !

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...