Jump to content

Bir İkindi Sarkacında...


arşınca
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Efkârlıyım…

 

Zamanın elleri nasırlaşmış, gitmiş tılsımı anın, dakikanın. Giyindiğim bütün elbiselerim solmuş, eskimiş lime lime dökülüyor. Dokunduğum nesnelerin hepsini kırıyorum. Kırıyorum şu yazan ellerimi, kırıyorum kederli yüreğimi… Bir gökkuşağını andıran baharların birinde kaybettiğim neşemi, karakışın birinde yitirdiğim umutlarımı, zamanın birinde unuttuğum dualarımı arıyorum. İyiliğin sarnıcı olan dualarımı, ellerimden uçurduğum dualarımı arıyorum. Bir çöl yalnızlığı kuşanıyor gözlerim.

 

Bir efkâr basıyor karabasan gölgesinde.

 

Bir duman çöküyor gözlerime serkeş bulutlara inat. Ağlıyorum, rüzgâr kanatlı dualarıma ağlıyorum bir de, kaybettiğim sevinçlerime… Yiten düşlerime…

 

Esrarlı bir el kavrıyor omuzlarımı. Ben düştükçe tutuyor.

 

Dualarım gelip beni buluyor…

Efkâr bastıkça…

 

Tandır kokusu gibi çağırıyor beni uzaktan anılarım.

 

Tandır kokusu gibi. Kasabadaki haminnemin İstanbul gülleriyle çevrili tandırı düşüyor aklıma. Sonra bembeyaz bir yaprak gibi tandır içlerine sarmalanan yufkaları hatırlıyorum. Her dakika yükselen, yükseldikçe kaleye benzettiğim yufkaların inceliği geliyor yâdıma. Haminnem şimdi yok. Tandır ocakları yok. Yok ekmeklerin tüten buharı... Zaman çoktan aldı onları terkisine. Uzak bir diyarın rüzgarı gibi esiyor hatıraların efsunu.

 

Şimdi efkar bastıkça hatıralar yığışıyor, bütün varlığıyla ayak basıyor kalbimin rıhtımına. Ne yapsam çoğalıyor seneler. Artıyor efkarımın kantarı. Ne yapsam tükeniyor günbatımları.

 

Efkar bastıkça ağır bir bulut geçiyor gözlerimden...

İnce ince yağıyorum efkar bastıkça...

 

Ne vakit zamanı tanık göstersek, kanıyor bahtımızın bir bilinmez köşesi.

 

Ne yapsak, ne etsek yarım kalıyor acıklı türküler. Unutuyoruz erken solan gülümüzü. Her sokak başında bekleyen ölümlü pusu kesiyor ayaklarımızı yerden. Bir hercai ağlıyor zaman tünelinde. Bir fetret devri başlıyor ruhumuzun aynasında. Kederimize bir anlam, bir çare derdine düşüyor vefalı dostlar. Oysa biz eylülün bahçesine giren bir güz kadar hüznün içinden çıkıp gelmişiz. Mevsimler kışa dönmüş, baharlar firari, bir uzak diyarın yolcusu şimdi. Bir ikindi sarkacında dualarımız hüznümüzü sorguluyor... Acz içinde ağlıyorum yasımızdan ırmaklar ırgalanıyor. Su sesine iniyor ıslak, hercai menekşeler. Şarkılar düşüyor dudaklarımızdan kederden, ayrılıklardan yana.

 

Efkar bastıkça ağırdan...

Günün rengi soluyor...

 

Nun ve sad hakkına yeni dualar düşüyor dudaklarımdan, ruhum ol dergahın kapısında af dileniyor. Çözülüyor iplik iplik bahtımın karasına dokunan bütün kirli sırlar... Bir karanfil ağlıyor ruhumun bahçesinde. Bahçıvanlar beni zalim sanıyor. Bütün keder ben de, aşk ben de, yara ben de... Eksik yanlarımı, çıkmazlarımı yazıyorum bir kenara. Bir duanın esrik tadı beni yakalıyor...” Bu da geçer ya hû” diyor ruhumun pervazlarında. Dualara sığınıyorum... Beni şafağa çeken gül kokulu dualara…Duaların beni serinleten göğsünde uykuya çekiliyor bütün efkarım. Nun ve sad hakkına diyen dilimin şirazesi tatlanıyor. Ruhum unuttuğu bütün renkleri yeni baştan kuşanıyor. Ruhumun tabibi Hünkar-ı Ezel’in şefkatinin sularında ıslanıyorum.

 

Efkar bastıkça zamansız...

Dualar yüzüme gülüyor...

 

Efkar bastıkça zamansız...

Dualar yüzüme gülüyor. Duru bir gölün yanağına konan nilüferin beyazı yürüyor ırmaklarıma. Aşk kılıcını çekiyorum kınından, yürüyorum beyazların en beyazına karanlıkları yara yara... Duaların ellerinden sımsıkı tutuyorum bırakmayası... Bir elif yalnızlığı ve bir elif duruşuna bürünüyor aklım. Kalbimin toprağında yeşeriyor yeni baştan unuttuklarım, kaybettiklerim, bitirdiklerim... Su yürüyor kuruyan dallarıma, bitti sandığım baharlar çiçek açıyor yeni baştan. Havf ve reca arasında yürüyen ümitvâr bir kulun sonsuz yürüyüşü bu. Künyemde yeni adresler belirliyorum.

 

Efkar basmıyor bundan geri...

Yürüyorum, hep O’na yürüyorum.

Dualar yüzüme gülüyor...

 

.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...