Jump to content

Sari çizmeli mehmet ağa, hesabimi öder mi?


derviş
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

SARI ÇİZMELİ MEHMET AĞA, HESABIMI ÖDER Mİ?

 

Çok yakında ölmüş olacağız. Peki ama ne zaman ve ne şekilde olacak bu?

Vaktini asla bilemeyiz, fakat ne şekilde öleceğimiz hakkında tahminde bulunabiliriz.

 

Çok sevgili yakınlarımızın ya da hayranı olduğumuz şöhretlerin ölümlerini incelersek, ayağımızı denk almamız gerektiğini daha rahat anlayabiliriz.

Ben pek çok kere araştırdım ve pek vahim sonuçlarla karşılaştım.

Allah’a tam bir teslimiyetle teslim olamasa da, aklını kullanan, inançlı, insanlığa hizmet etmeye çalışan pek çok insanın, daha rahat şekillerde öldüğünü gördüm.

 

Yani Allah öyle merhametli ki hakikaten, onları süründürmüyor.

Rahat bir ölüm, bence çok büyük bir ödüldür.

Onlarca ünlü olmuş kişilerin ölümlerine tanık olduk.

Bunlardan boş işlerle uğraşıp ömrünü boşa harcamışı da var, insanlara bir şeyler öğretmeye, onları sakındırmaya çalışmış olanı da var.

Allah güzellik sergileyenleri rahat bir ölümle yanına alıyor.

 

 

Kötülüklere cesaretle dalanlar sanıyorlar mı ki, biz kendilerini, iman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlarla aynı tutacağız. hayatları ve ölümler onlarla aynı mı olacak?! Ne kötü hüküm veriyorlar bunlar!

 

Casiye 21

 

Tanıyıp bildiğimiz ünlülerden bir kısmı şarkı söyleyip göbek atarak hayatını geçirmişken, diğer azınlık Allah’ın egemenliğine hizmet için çalışarak ölümsüz eserler bırakıyor. Birisi, kan davasının ya da feodalizmin kötü bir şey olduğunu filmlerinde anlatmaya çalışırken, diğeri de şarkılarında insanlara ölümü, ahireti hatırlatıyor. En güzel sanat, Allah’ın egemenliği yeryüzüne yerleşsin diye yapılan sanat olsa gerek! Bu insanların kitapları, şarkıları, filmleri, röpörtajları var. Bunlar incelenirse yaşam boyu neye hizmet ettikleri daha net görülebilir. Röpörtajlarına bakıldığında içtenlikle Allah’ı andıkları, Allah’a şükrettikleri bile görülebilir. Ve kaçınılmaz ecelleri kendilerine geldiği zaman, hastanelerde, huzurevlerinde orda burda sürünmeden tık diye gittiklerini görüyoruz. Bu ansızın ölme olayı çok büyük bir ödüldür böylesine! Sadece evlerde geçirilen kalp krizleri değil, bir araba ya da uçak kazasını da lütuftur.

 

“Alnı açık, gözü toklar buyursunlar baş köşeye

Kulla kulluk edenlerse ömür boyu taş döşeye

Nefsine hakim olursan kurulursan tahtına

Çala kaşık saldırırsan ne çıkarsa bahtına

Halat gibi bileğine, yayla gibi yüreğine

Çoluk çocuk geçindirip, haram nedir bilmeyenler

Buyurun sizde buyurun, buyurun dostlar buyurun. “

 

Diyenler, hiç altları bağlanmadan, burunlarına hortumlar sokulmadan ve pek de ileri yaşlara gelmeden gidiveriyorlar Yaradana.

 

Allah, Mümin suresi, 21. Ayette şöyle buyuruyor:

 

Yeryüzünde gezip dolaşmadılar mı ki kendilerinden öncekilerin sonları nice olmuş görsünler? Onlar, hem kuvvetçe hem de yeryüzündeki eserler bakımından bunlardan daha zorlu idiler. Ama Allah onları günahları yüzünden yakaladı. Ve Allah`a karşı bir koruyanları da olmadı.

 

Diğer boş yaşayan güruhsa, yetmişlere, seksenlere, doksanlara geliyorlar ve artık ya bir emekli maaşıyla geçiniyorlar, ya huzurevlerinde huzur bulmaya çalışıyorlar, ya da hastanelerde ölmeden evvel acı çekmekle meşguller.

 

De ki: "Her kim sapıklıkta ise Rahman ona iyice süre versin. Nihayet, kendilerine vaat edileni, azabı veya kıyametin kopuşunu gördüklerinde mekânca daha kötü, taraflarca daha zayıf olanın kim olduğunu bilecekler. "

 

Meryem 75

 

Tabi bu illa böyle olacak diye bir şey yok. Kötüler ölmeden önce acı çekmeye başlarlar diye bir kanıt yok. Rahat rahat, hiç acı çekmeden ölen kötü insanlar da var. Çünkü gerçek hayat zaten ahirettir. Hesap oraya gidildiğinde sorulacaktır.

 

Ben sadece ayağımızı şimdiden denk alalım, ilerde Allah bizi makinalara bağlamasın, güzel güzel yaşatıp, güzel güzel öldürsün diye anlatıyorum bunları. Çünkü sonra hastane odasında yoğun bir çabayla gaz çıkartabilmeye çalışırken, tüm bu yazılanlar akıllara gelse de, bizi ne o durumdan, ne de ahiretteki en vahim durumdan kurtarabilecektir. Tedbirin alınacağı, derslerin çıkratılacağı an, bu andır.

 

Din günü geldiği zaman, hesabımızı Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’lar ödemeyecektir. Hepimiz tek başımıza hesap vereceğiz:

 

“Yemin olsun, O onların hepsini kuşatmış ve tamamını tek tek saymıştır. Ve onların hepsi kıyamet günü O`na tek tek gelecektir. (meryem-94-95)”

 

Bu eserinde, pek çok güzel şeyin yanında, bir de zekata teşvik eden kardeşimizin güzel sözleriyle bitiriyorum:

 

 

Yoksul görsen besle kaymak bal ile,

Garipleri giydir ipek şal ile,

Öksüz görsen sar kanadın kolunu,

Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.

 

.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...