Jump to content

Kalpdeki Kilitleri Sökmek


arşınca
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir işin başarıya ulaşması, ona başlayış zamanını, şeklini, yerini ve devam etme tarzını iyi tesbit etmeye bağlıdır.

 

Eğer bir başlayış varsa; bir varlık, bir birikim, bir kuvvet var demektir. Bu taktirde sözkonusu işin devam etmesi, şu veya bu merhaleye ulaşmasından söz edilebilir.

Başlayış ve bitiş, zaman ve mekan sınırları içinde bulunanlara mahsus. Kur'an, bunlardan münezzeh.

 

Zaman ve mekan kayıtlarından münezzeh Kur'an'ın, zaman ve mekan içindeki insanlığa ilk gönderiliş vakti olarak Ramazan ve bu aydaki Kadir gecesi Allah tarafından seçilmiştir.

 

İleride din tamamlandığı zaman müslümanlar için oruç mevsimi olacak bu mübarek ayın bu büyük işe seçilmesinin ilk planda görülen hik-metlerinden birisi; insanın Kur'an'la irtibatının, insan yönünden ruhunun en zinde bulunduğu bir mevsimde kurulmasıdır.

 

Ruh ve kalbin en zinde, en arı duru, en dikkatli ve de Allah'a en yakın zamanı şüphesiz ki Allah için aç ve oruçlu bulunduğu zamandır.

 

Toklukta gaflet, duyma ve düşünme hataları, kibir ve böbürlenme varken; açlıkta uyanıklık, doğru ve güzel düşünme tevazu ve mahviyyet

hassaları vardır. Devamlı tokluğun en az zararı, insanın basiretin!, yani işlerinde Allah'ı ve ahireti gözeten gözünü görmez etmesidir.

Rabbani hikmet ve terbiye, her şeyin hakikatim açıklayan ilahî kitaba, kullarının basiret gözlerinin daima açık olmasını murad etti. Kullarının bu işi başarabilmeleri için onların kalb gözlerin! açacak orucu farz kıldı.

 

Ence ibadet kasdi bulunmayan açlık üzerinde düşünelim:

Belirli bir süre açlığa devam eden kimsenin hadiseleri algılama ve değerlendirme tarzında önemli farklar görülür. İnsan hangi din ve görüşün mensubu olursa olsun, onun ruh dünyasında açlığın az veya çok tesiri olur. Bir inancın yönlendirmediği açlık, insanı her yere sürükleyebilir.

 

Bu sebeple dînimiz, mü'minlere emir veya tavsiye ettiği her ibadeti hem bir ölçüye bağlamış, hem de o ibadetin şuurlu olarak yerine getirilmesin! istemiştir.

Körü körüne yapılan bir ibadette gaye varsa da hedef belli değildir. Hedef belli olmayınca gaye olduğu yerde sayar.

 

Kuru açlık, eğer Allah 'a ibadet ve kurbiyyet hedefine yönelir, Rasu-lullah 'in sünnetine göre yerine getirilirse bir mana ve şahsiyet kazanır, oruç adım alır. Ruhu, böyle bir oruç temizler. Bu temiz ruh, Kur'an'a sa-rılırsa kanatlanır, Allah'a gider.

Türkçe "oruç" kelimesiyle ifade edilen "savm" kelimesinin lügat manası, bir kölenin sabahtan aksama kadar efendisinin kapısında emrine hazır olarak aç-susuz bekleme-si demektir. Bu bekleyişte, şüphesiz bir mana, bir gaye ve bir şahsiyet vardır. Bu, şuurlu bir bekleyiştir.

 

Resulullah'ın ashabı olmakla şereflenen o nuranî insanları oruç Allah'ın kapışı olan Kur'an'a öylesine bağlamıştır ki, Kur'an'ın üç günden az bir müddet içinde hatminin yapılmasını düşünmeğe ve anlamağa vakit bırakmadığı için Peygamberimiz yasaklamıştır. Kur'an'ın bir çok ayetlerinde, ağır ağır, düşünerek ve anlayarak okunması emrolunmuş, Kur'an'ı düşünmeyen, bunu umursamayanlar gayet ağır hitaplarla azarlanmıştır:

 

"Onlar Kur'an'ı hala tedebbür etmeyecekler mi? Yoksa kalblere kilitler mi takılı?" (Kıtal 24)

Kalblere takılı kilitler başta şirk ve küfür, sonra devam eden tokluktur. Böyle bir kimsenin kalbi manen ölüdür.

 

Rabbanî şefkat ve merhamet, kullarını şu dünya zindanının sıkıntılarından kurtarmak için ramazanı ve kendine yaklaştırmak için de Kur'an'ı ikram etti. Peygamberimiz "Kur'an okuma"yı "Allah ile konuşmak" diye yorumlamıştır. Allah için oruç tutmanın mükafatı ise Allah'ı görmektir. Bir kudsî hadiste: "Adem oğlunun her ameli kendisi içindir. Yalnız oruç benim içindir. Onun mükafatım kendim vereceğim." buyurmuştur.

 

Bir mü'min için Allah'a kavuşmak ve O'nu görmekten daha büyük saadet olabilir mi? Bu saadet o kadar büyüktür ki kullar tarafından ifadesi mümkün olmadığından Yüce Rabbimiz bunun tefsir ve izahım kendi kitabıyla oruç kitabına koymuştur. Rasülullah'ın sünneti üzre oruç tutan ve Allah'a yaklaşmak maksadıyla Kur'an'a sarılan bir mümin bu sermedî saadetin sonsuzluğunu, birbirinden güzel duyuşlarla daima idrak edecektir.

 

.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...