Jump to content

Her Nefeste Son Nefesi Yaşamak


arşınca
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yüce Rabbimizin en güzel şekilde, mükerrem olarak, kendisine halife olmak üzere yarattığı insanın asıl değeri, Hakk Teala hazretlerinden bir "nefha" oluşudur.

 

Adem'in cesedine ilahî kudretin üflediği ruh, insanın Rabbanî ve ebedi yanını oluşturur. Nitekim Kur'an'da, iki yerde geçen "Ben ona ruhumdan üfürdüm." (el-Hicr, 29; Sad, 72) ayet-i kerimesi buna işaret etmektedir.

 

Allah Teala'nın ruhları yarattığında onlara: "Ben sizin Rabbınız değil miyim?" diye sorarak "Evet Rabbımızsın" (el-Araf, 172) şeklinde aldığı cevapla yaptığı sözleşmenin gereğinin bu dünyada insanoğlu tarafından yerine getirilmesi beklenir. Oysa ki insan ruhu asıl mekanından, ruhlar aleminden ayrıldıktan ve mutasavvıfların ifadesiyle "ten kafesi" denilen maddi elbiseyi giydikten sonra "gaflet" ve nisyan perdeleriyle perdelenmekte ve Allah'a verdiği sözü unutmaktadır. Bu dünyanın geçici çekiciliği ve yalancı süsleri onu aldatarak ebedi ve daimi olanı bırakıp fanî ve geçici olana yönlendirir. Bu yönelişte ruhun insana verdiği ebediyet duygusunun ebedi olana kanalize edilemeyişi de söz konusudur. İnsanda belki de ebediyet duygusunun bir uzantısı olarak bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve istekler vardır. Bu arzu ve isteklerin yerine getirilmesi hemen arkasından daha başkalarının doğmasından başka bir işe yaramaz. Bu yüzden dünyada müminin en büyük problemi bu sınırsız istekler yani "tül-i emel"dir. İnsanın dünyevi yolculuğu tül-i emel istasyonuna doğru hızla akıp gitmektedir.

 

Fakat hayat treni, daima tül-i emel istasyonuna varamadan ölüm durağında mecburi duruşa geçmektedir. Bu yüzdendir ki Peygamberimiz (s.a.) hayat treni mecburi duruşa geçmeden bizi uyarmakta ve şöyle buyurmaktadır:

"Dünyevi zevkleri kıran ve tul-i emeli unutturan ölümü çokça hatırlayın." (Tirmizî, Zühd, 4; Neseî Cezaiz, 3; İbn Mace, Zühd, 31) Allah Rasûlü (s.a.) kendisinden "zeki mümin kim olduğu sorulunca: "Ölümü çokça hatırlayan ve ölümden sonrasına iyi hazırlanandır." buyurmuştu. (İbn Mace, Zühd, 31)

 

Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...