Jump to content

Birlikte Yaşamalı mısınız?


BMSRC

Önerilen Mesajlar

Her ne kadar onu çok sevsem de kız arkadaşımla beraber yaşamanın aslında büyük bir adım olduğunu anlamam çok da uzun sürmedi. Onun evi daha geniş olduğu için taşınan taraf bendim ama bu süreç hiç de zannettiğim kadar eğlenceli geçmiyordu. Özellikle de ayrı dünyaların insanları olduğumuzu anladığım şu andan sonra: O koca koliyi son nefesimi vereceğimi düşünerek aşağı kadar indirmiştim.

 

Bu hiç bitmeyecek hamallık macerası için yukarı döndüğümde bir de ne göreyim? Elindeki o garip bibloyu bin bir özenle bir gazete kâğıdına sarmaya çalışıyordu. Hiçbir şey olmamış gibi beni görünce şöyle dedi: “Aşkım hatırlıyor musun, bunu ilk tatile çıktığımız yerden almıştık.” Elbette ki hatırlamıyordum ve o an en son umurumda olacak şey de üç otuz paraya alınan o aptal bibloydu. Bir kadınla yaşamak gerçekten bu kadar zor ve mantık dışı olmak zorunda mıydı?

Kısacası, ister kirayı paylaşıp hayatın yükünü biraz hafifletmek için olsun ister birbirinizi sevdiğiniz için olsun, aynı eve taşınmak ilk başta iyi bir fikir gibi görünebilir.

 

Zaten ‘Unmarried to Each Other: The Essential Guide to Living Together / Evlenmemiş Çiftler: Birlikte Yaşamanın Temel Rehberi’ kitabının yazarı Marshall Miller da “Aslında sadece aynı mekânı değil, ortak bir hayatı da paylaşmayı kabul ediyorsunuz” diyerek uyarıyor: “Bir çiftin birlikte yaşamaya karar verdiği an, birbirleri hakkındaki duygularının zirvede olduğu andır. Fakat birlikte yaşamak çok kısa bir sürede sıkıcı bir rutine dönüşebilir.” Bu hayati kararı vermeden önce karşılacağınız yedi kaçınılmaz sona bakın. Belki de ilişkinizin çok daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Gerçek 1

 

İlişkiniz değişecek

Artık birbirinizin ev arkadaşı olacaksınız ve her şey tepeden tırnağa değişecek. Hem de hemen. Şöyle düşünün: Birlikte yaşamak televizyonda en sevdiğiniz kanalın (ki bu büyük ihtimalle Lig TV olsa gerek) 7-24 açık kalması anlamına gelir. Haliyle bu durumda sadece Avrupa Ligi maçlarını değil, tüm o saçma reklam kuşaklarını ve gereksiz yorum programlarına da tahammül etmek zorunda kalacaksınız. En basitinden şöyle örnek verelim: Sevişmek için can attığınız, her zaman akşam dışarı çıkmak için evinden aldığınız kadın artık o kadar da çekici görünmeyecek. Elbette o kadın hala orada ama sabahları o garip mikili pijamasıyla yataktan çıkacak ya da elinde toz bezi etrafta fütursuzca dolaşmaya başlayacak. Bunu önceden bilin ve kabullenin.

 

Gerçek 2

 

Cinsel hayatınız değişecek

Artık her birlikte olduğunuz gecenin sonunda ikiniz de kendinizi çıplak, terli ve tatmin olmuş halde bulmayacaksınız. Cinsel Bilim Uzmanı Logan Levkoff “Ayrı yaşadığınız zamanlarda cinsellik için sürekli zaman yaratırsınız ve her dakika birbirinize dokunmak için çıldırırsınız” diyor ve ekliyor: “Ancak sürekli birbirinizin etrafında olduğunuz zaman ilişki sıklığı grafiğinizin İMKB gibi dalgalanmaya başlaması kaçınılmazdır.” Levkoff’a göre çözüm, beklentilerinizi değiştirerek aranızdaki yakınlık için zaman ayırmakta: “Unutmayın ki birbirinize yakın olmak için mutlaka cinsel ilişkide olmanız gerekmiyor.” Yani artık 7/24 süren sınırsız fantezilerin yerini huzurlu ve sarmaş dolaş bir uykuya bırakacak.

 

Gerçek 3

 

Paylaşmak güzeldir. Peki ya ev işlerini paylaşmak?

Günlük ev işlerinden kaçmanın hiçbir faydası yok. En azından bu konu üzerinde mutlaka uzlaşmış olun. Öncelikle eşitlik meşitlik gibi sloganları unutun. Ne de olsa her şeyi yarı yarıya paylaşmak zorunda değilsiniz. Eğer ikinizden biri haftada 50 diğeriyse 25 saat çalışıyorsa daha az meşgul olanın ev işlerini yapması kadar doğal bir durum yok. Ancak aranızda oluşabilecek potansiyel gerginlikleri engellemek için sizi çok da bunaltmayan bazı işlere el atabilirsiniz. Örneğin masayı kurmak ve toplamaktan nefret ediyor olabilirsiniz ama en azından bulaşıkları makineye dizebilirsiniz değil mi? Emin olun, bu sizin için küçük ama ilişkiniz için oldukça büyük bir adım olacaktır.

 

Gerçek 4

 

Ufak bir uyarı; aşkın gözü zamanla açılır

Bu kaçınılmazdır: Artık birlikte yaşadığınıza göre birbirinizin tüm o can sıkıcı alışkanlıklarını da göreceksiniz demektir. Örneğin o uyurken dişlerini bir seri katil gibi gıcırdatıyor olabilir ya da siz tuvalete girdiğinizde inanılmaz sesler çıkarıyor olabilirsiniz. Bu durumu yumuşatmanın bir yolu gerçekten beraber yaşamaya geçmeden önce ufak bir prova yapmaktır. Bunu bir ‘demo’ gibi düşünün ve bir hafta boyunca birbirinizin sabah telaşlarını ya da temizlik anlayışı gibi temel özelliklerini görebileceğiniz normal ve sıradan bir haftayı aynı çatı altında beraber geçirin. Buradaki kilit nokta ne kadar uzun bir zamanı birlikte yaşadığınız değildir. Örneğin kestiği tırnaklarını lavaboda görüyorsanız, es geçmeyin ve bunu onunla konuşun. Ancak sakın başının etini yemeyin.

‘Shacking Up/Birlikte Yaşamak’ kitabının yazarı Wynne Whitman her zaman daha yapıcı bir yaklaşımdan yana olmanın sizi mutlu edeceğini söylüyor. Örneğin “Neden izlediğin filmlerin DVD’lerini ortalıkta bırakıyorsun” diye dırlanmak yerine film izledikten sonra DVD’leri kutularına yerleştirirse, mutlu olacağınızı söyleyin. Bu cümle ev arkadaşınızdan angarya bir iş istediğinizi değil, bir ricada bulunduğunuzu anlatır.

 

Gerçek 5

 

Dizinizin üstüne çökün ve teklif edin; benimle beraber yaşar mısın?

Birlikte yaşama süreci çoğu zaman evlilik öncesi olarak değerlendirilir. Zira Annual Review of Sociology dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonucuna göre birlikte yaşayan çiftlerin yüzde 75’i partnerleriyle evlenmeyi planlıyor. Hatta evli çiftlerin yüzde 55’i, evlilik öncesinde birlikte yaşamayı mutlaka denemiş oluyor. Fakat beraber yaşayan her çift, hayatı da birlikte yaşamaya mecbur değil. Erkek arkadaşının birlikte yaşama teklifini bir evlilik teklifi olarak kabul eden ve sonrasında böyle bir şeyi anca rüyasında göreceğini anlayan bir kadının hali sizce de trajik değil mi? Kısacası hoşunuza gitsin ya da gitmesin, kız arkadaşınıza birlikte yaşamayı teklif ettiğiniz zaman aslında ona şöyle bir mesaj yollamış oluyorsunuz: “Ben artık seninle düzenli ve birlikte geçecek bir hayata hazırım.” Birlikte yaşamanızın resmi olmayan bir nişanlılık dönemi anlamına gelmediğini açıkça belirtmezseniz, onun sürekli tek taş pırlanta bir yüzük hayali kurmasına da engel olamazsınız.

 

Gerçek 6

 

Evli değilsiniz ama sorunlarınız aynı. Şimdi ne olacak?

Birlikte yaşayan çiftler evli çiftlerle benzer sorunları yaşar. En zorlu süreç de ilişkiyi canlı tutmayı becerebilmektir. Zira artık flört eden bir çift değilsiniz ve ilişkinizdeki eğlence faktörünü sürekli canlı tutmak zorundasınız. Yeni başlayanlara verilebilecek en büyük tavsiye ise şu: Birbirinize yapışık çift yumurta ikizleri gibi her an dipdibe dolaşmaktan hemen vazgeçin.

Unutmayın ki her anı sürekli yan yana geçirmek zorunda değilsiniz. İnsanlar birlikte yaşadıkları zaman genelde her anlarını birbirleri için harcamaya çalışır. Lakin birlikte geçirdiğiniz zamanın hakkını vermek ve değerini bilmek için ayrı zamanlar da geçirmek zorundasınız.

 

Gerçek 7

 

Bazı şeyler (birlikte) yaşamadan öğrenilmiyor...

Bu süreç içinde sevgilinizin harika bir ev arkadaşı olduğunu görebileceğiniz gibi sürekli bilgisayar oyunu oynadığınız için söylenip duran biriyle karşı karşıya olduğunuzu da keşfedebilirsiniz. Ne olursa olsun, ikiniz bu işte ortaksınız. Sorunları aşmanın bir yolunu bulun ve sadece uygun anlarda birlikte olmaya çalışarak ilişkinizi harika bir düzeye taşıyın. “Birlikte yaşayan insanların asla evlenmek istemeyecekleri gibi bir yanlış inanış vardır” diyor Whitman ve ekliyor: “Ben buna katılmıyorum. Tam tersine sadece bir kez evlenmek istedikleri için böyle davranırlar. Tek yaptıkları birine ömür boyu bağlanmadan önce gerçekten doğru kişiyi bulduklarından emin olmaktır.” İşte bunun için de gerektiği zaman koca bir ev dolusu eşyayı kan ter içinde ve teker teker aşağıya indirmeye razı olurlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kesinlikle yaşamalıyız:)hiç kimse hiç bir ilişki mükemmel değildir ve elbette aynı kalmaz ancak birlikte herşeyden keyif alabilmek ve bunu sürekli kılmak insanların elinde.bugün edilen kavgayı yarın tutkulu bir sarılmaya dönüştürebiliyorsa insanlar birlikte yaşamanın sanatını da öğrenebilir diye düşünüyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...