Jump to content

Hz Ali ve Hz.Ebu Bekir in Arasında Gecen O Guzel Konusma.......


Guest KaRaTePeLi
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bir gün Ebu Bekir Sıddık (r.a) Resulullah´ın (s.a.v) evine geldi. İçeri gireceği... sırada, Hz. Ali Bin Ebi Talib´de (r.a) geldi.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a) (geri çekilip):

- Ya Ali sen buyur, gir dedi.

 

O da cevap verip, aralarında, aşağıdaki uzun konuşma oldu:

- Ya Ebu Bekir! Sen önce gir ki, her iyilikte önde olan, her hayırlı işte ileri olan, herkesi geçen sensin.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Sen önce gir ki! Resulullah’a (s.a.v) daha yakın sensin.

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah´tan (s.a.v) işittim: "Ümmetimden, Ebu Bekir´den daha üstün bir kimsenin üzerine güneş doğmadı" buyurdu.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçebilirim ki, Resulullah (s.a.v) kızı Fatıma´yı (r.a) sana verdiği gün, "Kadınların en iyisini, erkeklerin en iyisine verdim" buyurdu.

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne geçemem. Çünkü Resulullah (s.a.v): "İbrahim´i (a.s) görmek isteyen Ebubekir´in yüzüne baksın" buyurdu.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne geçemem. Çünkü Resulullah (s.a.v): "Adem´in (a.s) hilm sıfatını ve Yusuf´un (a.s) güzel ahlakını görmek isteyen Ali Mürteza´ya baksın" buyurdu.

 

Hz. Ali (r.a):

- Senin önünde gidemem. Çünkü Resulullah (s.a.v): "Ya Rabbi! Beni en çok seven ve ashabımın en iyisi kimdir?" dedi. Cenab-ı Hak: "Ya Muhammed! Ebu Bekir Sıddık´tır" buyurdu.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne geçemem. Çünkü Resulullah (s.a.v) Hayber´de: "Yarın sancağı öyle bir kimseye veririm ki, Allahü Teala onu sever. Ben de, onu çok severim" buyurdu.

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v): "Cennetin kapıları üzerinde 'Ebu Bekir Habibullah' yazılıdır" buyurdu.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) Hayber gazasında, bayrağı sana verip: "Bu bayrak Melik-i Galibin, Ali Bin Ebi Talib´e hediyesidir" buyurdu.

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Ya Eba Bekir, sen benim gören gözüm ve bilen gönlüm yerindesin".

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Kıyamet günü Ali cennet hayvanlarından birine binmiş olarak gelir. Cenab-ı Hak buyurur ki: 'Ya Muhammed! (s.a.v) Senin baban İbrahim Halil ne güzel babadır. Senin kardeşin Ali Bin Ebi Talib ne güzel kardeştir.'"

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben senin önüne geçemem. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Kıyamet günü, Cennet meleklerinin reisi olan Rıdvan (a.s) adındaki melek Cennete girer. Cennetin anahtarlarını getirir, Bana verir. Sonra Cebrail (a.s) gelip: 'Ya Muhammed! (s.a.v) Cennetin ve cehennemin anahtarlarını, Ebu Bekir Sıddık´a (r.a) ver, istediğini Cennete, dilediğini Cehenneme göndersin' der."

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Ali kıyamet günü benim yanımdadır. Havz ve Kevser yanında benimledir. Sırat üzerinde benimledir. Cennette benimledir. Allahü Teala´yı görürken benimledir."

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senden önce giremem. Çünkü Resulullah (s.a.v): "Ebu Bekir´in imanı, bütün müminlerin imanı ile tartılsa, Ebu Bekir´in imanı ağır gelir." buyurdu.

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Ben ilmin şehriyim, Ali onun kapısıdır."

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Ben sadıklığın şehriyim, Ebu Bekir onun kapısıdır."

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Kıyamet günü Ali bir ata biner, görenler: 'Acaba bu hangi peygamberdir?' derler. Allahü Teala: 'Bu Ali Bin Ebi Talib´dir!' buyurur."

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Ben ve Ebu Bekir, bir topraktanız. Tekrar bir olacağız."

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Allahü Teala, ey Cennet! Senin dört köşeni, dört kimse ile bezerim. Biri Peygamberleri üstünü Muhammed´dir (s.a.v). Biri, Allah´tan (c.c) korkanların üstünü Ali´dir. Üçüncüsü kadınların üstünü Fatımat´üz Zehra´dır (r.a). Dördüncü köşesindeki de temizlerin üstünü Hasan (r.a) ve Hüseyin´dir (r.a)."

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Sekiz Cennetten şöyle ses gelir: 'Ebu Bekir! Sevdiklerinle birlikte gel, hepiniz Cennete girin.'"

 

Hz. Ebu Bekir (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Ben bir ağaca benzerim, Fatıma bunun kökü, Ali gövdesi, Hasan ve Hüseyin meyvesidir."

 

Hz. Ali (r.a):

- Ben, senin önüne nasıl geçerim. Çünkü Resulullah (s.a.v) buyurdu ki: "Allahü Teala Ebu Bekir´in bütün kusurlarını affetsin. Çünkü O kızı Aişe´yi bana verdi. Hicrette bana yardımcı oldu. Bilal-i Habeşi’yi, benim için azad etti."

 

Resulullah´ın (s.a.v) bu iki sevgilisi kapıda böyle konuşurlarken, kendileri içeriden dinliyorlardı.

 

Hz. Ali´nin sözünü kesip içeriden buyurdu ki:

- Ey kardeşlerim Ebu Bekir ve Ali! Artık içeri girin.Cebrail (a.s) gelip dedi ki: "Yerdeki ve yedi kat göklerdeki melekler sizi dinlemektedir. Kıyamete kadar birbirinizi övseniz, Allahü Teala yanındaki kıymetinizi anlatamazsınız.'"

 

İkisi birbirine sarılıp, birlikte Resulullah´ın (s.a.v) huzuruna girdiler.

 

Resulullah (s.a.v):

- Allahü Teala ikinize de yüzbinlerce rahmet etsin. İkinizi sevenlere de, yüzbinlerce rahmet etsin ve düşmanlarınıza da yüzbinlerce lanet olsun, buyurdu.

 

Hz. Ebu bekir Sıddık dedi ki:

- Ya Resulallah (s.a.v), ben Ali kardeşimin düşmanlarına şefaat etmem.

 

Hz. Ali dedi ki:

- Ya Resulallah (s.a.v), ben de Ebu Bekir kardeşimin düşmanlarına şefaat etmem ve başını kılıç ile bedeninden ayırırım.

 

Hz. Ebu bekir Sıddık (r.a):

- Ben, senin düşmanlarına Kevser havzından su vermem, buyurdu.

 

Hz. Ali de (r.a):

- Ben, senin düşmanlarını Sırat üzerinden geçirmem, buyurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...