Jump to content

Hayatımızı Yeniden Okumak


Guest Îکє†
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Alışılagelmiş düşünce, astrolojik haritamızın bize sanki hayatımızla ilgili bir dayatma sunduğu biçiminde olabilir. Doğum anımızdaki gezegenlerin konumları, bulundukları burçlar ve evler, aralarında yaptıkları açılar hayatımız hakkında önemli ipuçları verirler. Ancak bunu sanki içini kendimizin doldurduğu bir boyama kitabı gibi görmek çok daha açıklayıcı olacaktır. Aynı biçimde, kendi doğum haritamızı bir tiyatro oyununun metnine de benzetebiliriz. İlginç olan şu ki, oyun aynı, metin aynı da olsa, bizler birer oyuncuyuz ve her oyuncu metnine kendini tarzını, yeteneklerini ve kişisel gücünü de katabilir.

 

Yeni doğmuş bir bebeğin astrolojik haritasını ele alalım. Sıfır noktasındaki bir hayat ve sahip olunan potansiyeller, yetenekler ve aynı zamanda içine doğduğumuz ailenin yapısı, sosyal durumu sözünü ettiğimiz oyun metnini nasıl oynayabileceğimiz konusunda önemli sonuçlar getirecektir. Sahip olduğunuz oyunu nasıl okuyorsunuz ? Ya da sahip olduğunuz potansiyeli ne kadarı ile değerlendirebiliyorsunuz ? Zira doğum anımızdan, sıfır noktamızdan itibaren, beraber doğduğumuz haritamızı doldurmaya, değişik renklerle boyamaya başlıyoruz. Bir bakıma hayatımız, tüm potansiyelimiz bir ağacın yıllar içinde büyümesi ve meyve vermesi gibi değişik aşamalardan geçmekte. Sözünü ettiğimiz dışsal faktörler, ailemizin yapısı, anne ve babamızın kendi psikolojik durumları, güçleri ve zayıflıkları, mahallemiz, ülkemiz hatta kardeşlerimiz arasında hangi sırada doğmuş olmamız bile astrolojik haritamızı nasıl kullandığımız üzerinde etkin olacaktır.

 

Astrolojik haritamızı sadece kaderci bir yaklaşımla değerlendirmek yetersiz ve sonuçta yanlış yönlere, potansiyelimizi yeteri kadar açık bir şekilde değerlendiremememize neden olur. Evet içine doğduğumuz ailemiz, kültürümüz ve diğer pek çok çevreleyen faktör kaderimiz gibi görülebilir. Nitekim, tüm bu kontrolümüz dışındaki unsurlar bizim hayatı nasıl gördüğümüzü, dolayısıyla astrolojik haritamızı nasıl okuduğumuza etki eder. İçine doğduğumuz bu koşullara göre, erken yaşlarda, çocukluk döneminde edindiğimiz deneyimlere ve sosyal kabullere göre kendimiz için çok varsayımlar yaratırız. Örneğin bilinçli şekilde farkında olmasak bile, doğduğumuz anda annemizin yaşadığı bir depresyon ya da diğer duygusal durumlar, sıkıntılar ya da tam tersine rahatlatıcı olaylar bizim annemizle ilişkimizi ve ileride nasıl bir anne olacağımıza ilişkin varsayımlarımızı şekillendirir. Astrolojik haritamızdaki Ay’ın konumu bu konuda önemli açıklamalar sunar. Benzer biçimde babamızın bizimle ne kadar yakından ilgilendiği ya da kendi iş hayatındaki başarısı ya da başarısızlığı ileri yıllarda kendi kariyerimizde ne kadar ilerleyebileceğimiz konusunda dikkat çekici sonuçlar getirecektir. Bu temaları haritada Güneş’in konumundan okuyabiliriz. Hayatımızı nasıl yaşadığımız biraz da hayatımızı, kendimizi, kısaca astrolojik haritamızı nasıl değerlendirdiğimiz, nasıl okuduğumuzla da ilgilidir. Eğer sahip olduğumuz metni daha iyi okuyabilirsek, farkındalıklarımızı arttırarak daha mutlu ve bilge bir yaklaşım geliştirebiliriz.

 

 

hakan kırkoğlu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...