Jump to content

Cevap Verebılırsenız çok Sevınırım..


hülya bozkul
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

arkadaslar ramazan ayında kımler oruc tutamaz va fıdye verebılır.calıstıgım ıs yerınde sureklı ayaktayım.sabah 6 dan akdam 5 e kadar.eve gelmem 6 yı buluyor.oruc degılken bıle zorlanıyorum.sekerılı bırseyler yıyorum hep yada ıcıyorum.yoksa basım donuyor sureklı.hastane oldugu ıcın cok yogun bır yer.sureklı hasta kanı gelıyor.ben oruc tutmassam telafı edebılme sansım varmı? yoksa tutmak zorundamıyım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Oruç kimlere farzdır?

Hangi durumlarda ramazanda oruç tutulmaz?

Dinimiz, kişileri güçleri nispetinde sorumlu tutmuş, güçlerini aşan veya sıkıntıya yol açan durumlarda kolaylaştırıcı hükümler getirmiştir.

Aşağıdaki mazeretlere sahip kimselerin Ramazanda oruç tutmakla yükümlü olmayıp daha sonra kaza etmelerine veya yerine fidye vermelerine ruhsat tanınmıştır:

 

a) Yolculuk:

Yolculuk, Ramazan ayında oruç tutmamak için ruhsat olarak kabul edilmiştir. Yolculuk esnasında tutulmayan oruçlar, daha sonra kaza edilir. Kur’an’da “Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allâh’a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir.” buyrulmaktadır (Bakara 2/183-184).

Geceden oruca niyetlenip de, gündüz yolculuğa çıkan kimse, dilerse bu orucunu bozar, dilerse tamamlar. Geceden oruç tutmaya niyetlenip gündüz ise yolculuğa çıkmak zorunda olan kimse yolculukta zorluk çekerse orucunu bozabilir. Ancak orucunu tamamlaması daha uygundur. Hz. Peygamber, Mekke’nin fethi için sefere çıktığında oruçlu iken, Kedîd denilen yere varınca orucunu bozmuştur (Buharî, Savm, 34; Müslim, Sıyam, 15). Bu uygulama sefere çıkınca orucun bozulabileceğini göstermektedir.

 

b) Hastalık:

Oruç tuttuğu zaman, hastalığının artmasından veya uzamasından endişe edilen kimse ile, hastalığı sebebiyle oruç tutmakta zorlanan kişilerin Ramazan ayında oruç tutmayıp, iyileştikten sonra bunları kaza etmelerine izin verilmiştir. Yukarıda zikredilen ayet buna işaret etmektedir. Uzman bir hekim tarafından oruç tutması halinde hasta olacağı bildirilen kimse de hasta hükmündedir.

 

c) Hamilelik ve Çocuk Emzirme:

Oruç tutmaları kendilerine veya çocuklarına zarar vermesi halinde, hamile kadınlar oruçlarını tutmayabilirler. Emzikli kadınlar da, sütlerinin kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmayabilirler. Hz. Peygamber buna müsaade etmiştir (Nesâî, Sıyam, 50-51, 62; İbn Mace, Sıyam,3).

 

d) Zor Ve Meşakkatli İşlerde Çalışmak:

Oruç tuttuğu takdirde sağlığına bir zarar gelmesinden korkan kimse, orucunu tutmayabilir. Bu durumda olanlar, izinli olduğu günler veya uygun zamanlarda tutamadıkları oruçları kaza ederler.

Bir zorunluluk olarak, ağır işlerde çalışmak zorunda olan kişilerin oruçlu olarak çalıştıkları takdirde sağlıkları risk altında kalacaksa ramazan ayında tutamadıkları oruçlarını uygun bir zamanda kaza ederler.

Kur’an bu durumu şu ayetlerle açıklar: “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır. (O sayılı günler), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur’an’ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kim de hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah’ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.” (Bakara, 2/183-185)

 

e) Yaşlılık:

Oruç tutamayacak kadar yaşlı olan kimseler, oruç yerine fidye verebilirler. Bakara suresinin 184. ayetinde, bu şekilde olup da oruca güç yetiremeyenlerin, oruç tutmayıp fidye vermeleri gerektiği hükme bağlanmıştır. İyileşme umudu olmayan hastalar da aynı hükme tabidir.

 

alıntıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba benim fikrim Allah kolaylığını mutlaka verir eminim normal zamanlarda yorulduğundan daha az hissediceksin yorgunluğunu benim ablam genelde haftanın 7 günü sabahtan geceye kadar inanılmaz bi şekilde çalışıo maalesef hem de çok ciddi izlenen bi kanalda canlı yayında en ufak hata bile kabul etmez ama o hala orucunu tutuo ya da fiziken daha ağır işlerde çalışanlar var biliyosun onlar da tutmakta eminim sen de tutmak istiyosundur beni yanlış anlama ama sadece misal verdim bence en azından bi şekilde tutmaya çalış çok zorda kalıcağn günlerde tutmazsın Allah kesinlikle kolaylık verir buna kalpten inan ki zaten inanıyosundur bence kendini denemelisin ama başım dönücek kötü olucam hasta olucam tutarsam diye diil kendini iyi hissederek .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili kardeşim sizin çalışma şekliniz yada bedensel bir rahatsızlığınız sizi halsiz düşürecek şekilde bir uzaman tarafından bildirilmiş ise bunu kefaretini verirsiniz , yalnız bu doğru belirlenmeli , bedeninizin zayıflığı besin almadığınız zamanki bedensel zararlarınız aşikar ve sizi çok etkiliyorsa durum budur.Ama bunu aşmak için ilk günler bir deneyin derim nefis bu son günlerde iyce oynamaya başlar insanlarla , ama unutmamak lazım ki Allah bunun sabrını verecektir , inşallah ilk günler gayret edin kardeşim , sonuçta bu sıcaklarda inşaatlarda çalışan işçiler var , işleri devamlı dışarda olmalarını sağlayan kişiler var elbette Allah yardım edecektir.

 

Bu konu tamamen takva boyutuna dönmüştür bu zamanda , duymaktayızki bazı fetvacılar çıkıp aman canım günde bir fakirin karnını doyur tutamıyorsan demekte ve insanları vebale sokmakta , oysa kimlerin oruç tutamayacağı ortadadır. Eğer sağlık sorunları çok ileri değil ve bu fetvayı uygulayanlarda varsa boşuna paralarınıda harcamasınlar bence ,

 

Allah samimi ve zorda olanların yanındadır inşallah sizede güç kuvvet verir ...vesselam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İslam dininde hiç bir zaman zorlama yoktur. Eğer sen gerçekten tutamayacak durumdaysan tutmazsın. tutmadığın için rahatsa. Gerçekten tutamıyorum diyorsan tutma. fitresini verirsin. Herkesin işi zorlu Bende 8 den akşam 10 kadar çalışıyorum ama tutabiliyorum.

 

Oruc tuttuğun zaman sağlığını etkileyecekse tutma. Daha sonra Kaza yaparsın. diye buyuruyor cenab-i rabbim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bunların hıc bırı uymuyor bana:(

 

sana şu kadarını söyleyim evet belki çalışmıyorum iki tane çok yaramaz çocuklarım var Allah eksikliklerini göstermesin ve bende ağır kansızlık var bir türlü düzelemedi

yani doktora gitsem kesin oruç tutma der hele ki bu sıcaklarda ama ilk işim eşime ilacımı al bugünlerde daha çok ihiyacım olacak dememdir

bir tane içeceksem 2 tane içicem ilacımı daha iyi beslenmem lazım :)

ama Rabbim bu güzel günleri en iyi şekilde geçirmeyi nasip etsin

bu zamanda tarla da ürünlerini hasat etmekle meşgul insanlar güneşin altında onları düşünüp rahatlaman lazım

geçenlerde hastaneye gittim o kadar serin ki klimalardan dolayı ama dışarısı öyle değil

Rabbim yardımcın olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birde kanayan bir yara bakın kardeşim islamda fetvalarda bana göre , bence, bana kalırsa, benim düşüncem gibi benlik duygusu ile verilen tavsiyeler fetva değildir.Fetva mercii bellidir Kuran ve Sünnet sonra İmamların görüşleri şimdi meşhur olan aman sen böle yaplara bakmak Allah muhafaza insanı heder eder. Hiç güvenmiyorsanız Diyanetin sitesine mail atın yada arayın bence ...vesselam

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tesekkur ederım arkadaslar

 

--- Sonraki mesaj ---

 

 

sana şu kadarını söyleyim evet belki çalışmıyorum iki tane çok yaramaz çocuklarım var Allah eksikliklerini göstermesin ve bende ağır kansızlık var bir türlü düzelemedi

yani doktora gitsem kesin oruç tutma der hele ki bu sıcaklarda ama ilk işim eşime ilacımı al bugünlerde daha çok ihiyacım olacak dememdir

bir tane içeceksem 2 tane içicem ilacımı daha iyi beslenmem lazım :)

ama Rabbim bu güzel günleri en iyi şekilde geçirmeyi nasip etsin

bu zamanda tarla da ürünlerini hasat etmekle meşgul insanlar güneşin altında onları düşünüp rahatlaman lazım

geçenlerde hastaneye gittim o kadar serin ki klimalardan dolayı ama dışarısı öyle değil

Rabbim yardımcın olsun

sanırım benımde kan ılaclarımı ıkı katına cıkarmam gerekecek.bendede aynı durum var.teseku r ederım:))
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...