Jump to content

Ramazan'da Neler Yenmeli?


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bu yıl Ramazan ayının ağustos sıcaklarına denk gelmesi sıvı kaybını yüksek düzeyde artırıyor.

 

Sahur ile iftar arasındaki sürenin uzun olmasına da dikkat çeken uzmanlar, iftarda yemek öncesi ve sahurda bol su tüketilmesi uyarısında bulunuyor.

 

Özel Bahar Hastanesi Medikal Direktörü Dr. Yavuz Okur, sahur ve iftar arasındaki sürenin ortama 15-16 saat olduğunu hatırlatarak, yeterli ve dengeli beslenmenin önemine işaret etti.

 

Herkesin mutlaka sahura kalkması gerektiğini söyleyen Dr. Okur, susamaya neden olmayacak, hafif, bol lifli, kızartma, kavurma, hamur işleri gibi yağlı yiyecekleri içermeyen beslenme programı ayarlanması ve kesinlikle sahurun atlanmaması gerektiğini ifade etti. Okur, bu şekilde ertesi gün oluşabilecek halsizlik, yorgunluk gibi olumsuz durumlara engel olunabileceğini belirtti.

 

Ramazan ayında iftar ve sahur arasına ara öğün katılarak öğün sayısının 3-4 olarak tutulması gerektiğini vurgulayan Okur, "Özellikle bu dönemde yapılan beslenme hataları olarak, sahura kalkmadan gece yemek yiyerek yatmak, hızlı ve aşırı yemek yemek, sahurda posasız ve ağır besinlerin tüketimi, az su içilmesi ve fiziksel aktivite azlığı gösterilebilir." dedi.

 

Kabızlık problemi çekenler için posalı besinlerin daha fazla tüketilmesi konusunda öneride bulunan Okur, bunun için meyve ve sebze tüketiminin arttırılması, ekmek olarak kepek veya çavdar ekmeğinin kullanılması ve özellikle su tüketiminin arttırılması gerektiğinin de altını çizdi.

 

İFTARDA NE YEMELİ NE YEMEMELİ

İftara su ve çorbayla başlanıp 10-15 dakika ara verildikten sonra, ana yemeğe geçilmesi önerisinde bulunan Okur, Ramazan ayında oruç tutarken beslenmeye daha çok özen gösterilip, yağlı yiyeceklerden kaçınılması yönünde uyarı yaptı.

 

Okur, özellikle yemeklerin ağır olmaması, az yağlı olması ve yağda kızartılmadan yapılmış yiyeceklerin seçilmesi, sık aralıklarla az yemek tüketilmesi gibi tavsiyelerde bulundu.

 

Okur, Ramazan ayıyla ilgili önerileri şöyle sıraladı: "Sahurda posasız ve ağır besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Hafif bir kahvaltı yapılmalı, şeker içeren basit karbonhidratlar kan şekerinin aniden düşmesine neden olduğu için tercih edilmemeli.

 

Protein içeren besinler süt, yumurta, peynir gibi, uzun süre tok tutucu özelliğinden dolayı tercih edilmeli. Tuzlu ve salamura besinler, susamaya neden olacağından tüketilmemeli. Az su içilmesi Ramazan ayında gözlenebilen en önemli beslenme yanlışlarındandır. Özelikle yemekten önce sıvı almaya özen gösterilmelidir."

 

ÖRNEK İFTAR MÖNÜSÜ

Dr. Okur, örnek sahur ve iftar mönülerini şöyle verdi:

 

"Sahurda:1-2 dilim ekmek ya da pide, 1-2 dilim peynir ya da 1 adet yumurta, 5-6 adet tuzsuz zeytin veya 1 adet ceviz, domates, salatalık, meyve ya da 1-2 çay kaşığı bal veya reçel tercih edilebilir.

 

İftarda: 1-2 adet zeytin ya da hurma veya peynir, 1 kâse çorba, 1 porsiyon et yemeği ya da etli sebze yemeği, az yağlı salata, 2-3 dilim ekmek ya da pilav veya makarna ya da 1 dilim börek yenilebilir.

 

Ara öğün olarak 2 adet meyve, 1 su bardağı süt ya da yoğurt, bundan 1-2 saat sonra da 1 kâse meyve kompostosu ve gece yatarken süt içilebileceğini belirten Doktor Yavuz Okur, dikkat edildiği takdirde sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmenin münkün olduğunu belirtti.

 

Okur, ayrıca Ramazan süresince yemekler konusunda ölçüyü kaçırmamanın önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...