Jump to content

30 Gün Daha İyi Birer İnsan mı Olacağız?


Guest Îکє†
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Radikal’de Tarhan Erdem’in araştırmasıyla karşılaşana dek, Ramazan’la ilgili yazmayı hiç düşünmüyordum.

Aile büyüklerim için gerçekten önem taşıyan, hele babamın adeta ip çekerek beklediği bu ay, benim için uzun süredir hiçbir şey ifade etmese de, çevremdeki insan davranışlarının nasıl değiştiği (ya da değişmediği) üzerine gözlem yapmak, her zaman baki. Bu yüzden Erdem’in araştırmasını merakla okudum ya….

 

Türkiye’nin yüzde kaçının oruç tuttuğunu araştırmış Tarhan Erdem.

‘Oruç nedir’den, bazı ramazan aylarının 30 yerine 29 gün olduğundan, bu yıl da 29 gün oruç tutulacağından başlayıp; bu aylarda namaz vakitlerinin yere ve mevsime bağlı olarak nasıl değiştiğine, bu yıl en uzun orucun (16 saat 22 dakikayla) 1 Ağustos’ta Sinop’ta tutulacağına kadar kısa ve öz bazı dini bilgiler veren Erdem, en merak ettiğimi, en sona almış yazısında.

Şöyle bilgilendirmiş okuru:

“Görüşülen deneklere, ‘Namaz kılar mısınız?’, ‘Oruç tutar mısınız?’ ve ‘Cuma namazı kılar mısınız?’ soruları ayrı ayrı sorulmuş ve alınan sonuçlar aşağıdaki tabloda toplanmıştır:

Bu üç ibadet biçiminden en çok uyulanı oruçtur. Yetişkin yurttaşlarımızın yüzde 60 çevresinde olanı her ramazanda oruç tuttuğunu söylemektedir.

Hiçbir zaman oruç tutmayan yurttaşımız, yüzde 8 ile 4 milyonun biraz üstündedir.

Bu yazı yayımlandığında, ülkemizde yaklaşık 37 milyonun üstünde kadın ve erkek oruç tutmaya niyetlenmiş olacaktır.

10 milyon çevresinde yurttaşımız da, değişik neden ve durumlar nedeniyle bir-iki gün ya da bu ramazan oruç tutmayacak olanlardır.

 

Tarhan, yurttaşların kendilerini dindarlık açısından nasıl tanımladıklarıyla ilgili olarak da şu verileri paylaşmış:

“ Son aylarda gerçekleşen araştırmalarda sorduğumuz sorulardan biri de ‘Dindarlık açısından kendinizi aşağıda okuyacaklarımdan hangisiyle tarif edersiniz?’ idi.

Bu sorunun on altı aylık sonuçları ortalaması aşağıdaki tabloda görülmektedir. 18 ve üstü yetişkinlerin yüzde 68’i kendini “dindar” veya “sofu” olarak tanımlamaktadır. Yani 34 milyon insanımız kendini ‘iyi Müslüman’ saymaktadır. Benim gibi, ‘inançlı ama dinin gereklerini yerine getirmeyen veya getiremeyen’ kişiler 16 milyon kadardır.”

*

Son sayıma göre, 74 milyon nüfus içinde, yarısının ramazan ayı boyunca oruçlu olacağını, 10 milyon civarında vatandaşın da bu ibadeti ara ara yerine getireceğini öğrendiğimize göre soralım o zaman.

Türkiye bu 30 gün boyunca (ve izleyen günlerde), daha iyi bir yer mi olacak?

Trafikte birbirine küfür eden, el kol sallayanlar azalacak, hatta insanlar birbirlerine olağanüstü nazik/hoşgörülü mü davranacak?

30 gün boyunca, sağında solunda mahallesinde ya da çevresinde aç/açıkta olan var mı diye dertlenilecek mi?

Açlıkla/susuzlukla terbiye olan nefisler, aç/susuz insanların neler hissettiklerini gerçekten anlayıp ramazan ayından sonra da bu farkındalıklarına göre bir yaşam biçimi mi sürecekler? Yani açları doyurmaya devam mı edecekler?

Ağızlarından çıkacak her sözü 9 boğum gezdirecekler mi?

Rüşvet azalacak mı?

Küsler barışacak mı?

Bu cehennem sıcağında nasıl susanıldığını fark edip kapılarının/apartmanların önlerine birer kap da sokaklardaki kediler/köpekler için bırakacaklar mı? Ekmek kırıklarını saçak önlerindeki kuşlarla paylaşacaklar mı?

Giderek sevginin saygının yok olduğu, insanların her geçen gün daha fazla ‘benden sonrası tufan’ anlayışıyla hareket ettiği, büyüğün küçüğe sevgisini, küçüğün büyüğe saygısını yitirdiği bu güzel ülkem, bu ramazan sonunda daha iyi bir ülke olacak mı?

Yollarda birbirini ezmeye çalışarak/dayılanarak yürüyen güzel halkım, daha sevecen, daha hoşgörülü, daha anlayışlı, daha saygılı bir topluma dönüşecek mi?

Yoksa her yıl olduğu gibi sormaya devam edecek mi bencileyin 4 milyon:

Daha çok Müslümanlaştığımız halde, 30 gün nefsimize hakim olup oruç tuttuğumuz, daha çok namaz kıldığımız, daha çok hacca gittiğimiz halde, niye birbirine şarlayan, tahammülü olmayan, kadınlarını/gençlerini/çocuklarını öldüren/döven insanların sayısı azalacağına artıyor?

Ve merhamet… Ve vicdan… Ve hoşgörü… Ve empati… Niye artmıyor?

 

 

egede sonsöz / Gönül Soyoğul

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

oruç tuttuğu halde gıybet edip orucunu manen bozarsa,namaz kılıp rüşvet verip her haltı yerse,üstüne sadece adını değiştirmek için haclara umrelere gidilirse bu milletin hiç bişi olacağı yok

önce kalpten değişim gerekir,kalbine ibadeti de herşeyi de yaptıracaksın ki bedenin ona uysun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha çok Müslümanlaştığımız halde, 30 gün nefsimize hakim olup oruç tuttuğumuz, daha çok namaz kıldığımız, daha çok hacca gittiğimiz halde, niye birbirine şarlayan, tahammülü olmayan, kadınlarını/gençlerini/çocuklarını öldüren/döven insanların sayısı azalacağına artıyor?

Ve merhamet… Ve vicdan… Ve hoşgörü… Ve empati… Niye artmıyor?

 

 

demek ki neymiş dinler bile insanların içindeki kötülüğü örtmeye,nefsini terbiye etmeye yetmiyor her zaman.sadece dine sığınıp oruç tutup namaz kılarak ibadet etmek kadar insan olma yolunda da kendini terbiye edebilse insanoğlu, dinler de kitaplar da amacına ulaşmış olur...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çünkü onlar, gerçek ibadetin, hakka yaklaşmanın anlamını bilmiyor...eğer inanarak, tövbe ederek ve birdaha kötülük yapmayacağını düşünerek,ramazanda yaptığı ibadetleri sonrasındada devam ettirirse...güzel yurdum insanı senin söylediğin gibi olabilir..belki...ama mümkün değil..çünkü ramazanda bile zulme kötülüğe..v.s. devam eden insanlar çok fazla.....1 yıl kötü ol,sonra geçici 1 ay iyi ol..sen allahımı kandırıyorsun yoksa kendinimi.....değilmi...?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

oruç kuranda müslümanlara farz kılındığı için tutuluyor. diğer farzların yapılmıyor olması oruç tutulmasına engel teşkil etmez. ne yapılıyorsa yapılan kadarının sevabı alınır.

 

Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.2/183

 

diğer konulara gelince onlar olacak olsaydı geçmiş ramazanlarda olurdu. günümüz şartlarında ne kadar korunabilir ki insan. ayette bile umuluyor, umut ediliyor zaten. Allah kabul etsin diyelim.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...