Jump to content

Hayvan Haklarının Başladığı Yer


tugce
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnsanoğlunun hayvanlara yaptığı işkence haberlerini basında görmekten bıktık. Gün geçmiyor ki bu haberlere yenisi eklenmemiş olsun.Midem bulanıyor ve insan olmaktan utanıyorum.

 

Birgün, sahipsiz oldukları için topluca katledilen hayvanlar diğer gün tekmelenerek öldürülen kedi,çamaşır gibi derisinden ipe asılan köpek.. vs. o kadar çok örnek var ki saymakla bitmez.Bir de bunlar gördüklerimiz. Ya görmediklerimiz?!!

 

Bir kaç gün önce bu haberlere bir yenisi eklendi. Vatandaşın biri temmuz sıcağında hayvanı bağlamış aracının arkasına... artık buna ne denir bilmiyorum. Üçyüz küsür civarında para cezası yemiş. Gazeteler öyle diyordu. Vicdanı olmayana kanun ne yapsın? Kanun her yerde değil ki? İnsana bile yetişemezken hayvana nasıl yetişsin?

Bana göre bütün haklar (hayvan hakları da buna dahil) vicdanda başlar. Merhamet duygusuyla yerini bulur. Onların da bizler gibi can taşıdığını asla unutmamalıyız.Ve.. O canı biz vermedik.Yaşama şanslarını da ellerinden alma gibi bir hakkımız yok.Onlar elimize bakıyorlar diye, eziyet etme gibi bir hakkımız da yok. vicdanın yolu merhametin temeli aile eğitiminden geçer.

 

Çocuklarımıza, ''uzak dur!'', ''Hastalık Bulaşır!'', ''Hasta Olursun!'' diye hayvanlarla aralarına set öreceğimize onlara hayvan sevgisini aşılamamız gerekir. Zira gerekli tedbirler alındıktan sonra toplumda hiçte zararlı varlıklar değillerdir.

Bütün ailelerin bu konuda üzerlerine düşeni yapması dileğimle...

 

-Tuğçe-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tuğçeciğim teşekkürler duyarlılığın için...

 

Aynen belirttiğin gibi hergün hayvanlara yapılan işkence ve zulüm sözkonusu..

 

Böyle konularda bazı çevrelerden tepki geliyor, hayvansever olmak sosyetelik olmakla, insana öncelik vermemekle itham ediyorlar..

 

Evet insan insana da yapıyor aynı zulümü işkenceyi, ama insanın ağzı var dili var hakları var...Şiddet zulüm gören biri yaşıyorsa veya ölse de en azından polis, devlet ve hukuk o insanın hakkını arıyor..

 

Öte yandan hayvanların ağzı dili yok, tecavüz edileni mi ararsın, dövüleni, dövüştürüleni, yakılanı, kesileni, gözü oyulanı mı ...

 

Facebooktan takip ettiğim bir grup var, bazen kurtardıkları haycanların resimlerini koyuyorlar..İçler acısı bakamıyorum artık..

 

Mesela geçen rastladığım bir haberde de tinerciler bir kedi yavrusunun iki kolunu başlangıç yerinden kesmişler, resmide vardı, burada paylaşayım dedim yapamadım...Göz görgüsü resmen...

 

Peygamber efendimiz sav ın bile yanında uyuyan kedi uyanmasın diye üzerinde yattığı elbisesinin bir parçasını kesip yerinden öyle kalktığı söylene gelir.. Burada elbet vurgulalan efendimizin insana olduğu gibi diğer canlılara da değer verdiğidir...

 

Tekrar sağol Tuğeciğim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...