Jump to content

Yeryüzünün En Gizemli Şehirleri


Vakt-i Leyl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

yeryuzunungizemlisehirleri_99909_b-1.jpg

Pompeii - İtalya : 24 Ağustos 79 tarihinde Vezüv yanardağının patlaması sonucunda tamamen yok olan bu antik Roma şehrine her yıl 2.5 milyonun üstünde turist akın etmektedir

 

yeryuzunungizemlisehirleri_88813_b-1.jpg

Büyük patlamada çıkan kül ve lav karışımı insanların ve eşyalarının üzerini bir örtü gibi kaplamış ve oksijenle ilişkisini kesmiştir.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_51832_b-1.jpg

Bu nedenle kalıntılar günümüze kadar yok olmamış ve Eski Roma kentleri konusunda yeni bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_24795_b-1.jpg

 

Chichen Itza – Meksika: Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nda bulunan bu şehir, M.S. 500 ve 900 yılları arasında Maya uygarlığının en önemli yerleşim merkezi olmuştur.

yeryuzunungizemlisehirleri_19094_b-1.jpg

Burada bulunan ve dünyanın en görkemli piramitlerinden biri olan El Castillo (Kale) Meksika'nın en çok ziyaretçi çeken yapılarından biridir.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_74251_b-1.jpg

Angkor – Kamboçya: Bir zamanlar büyük Khmer imparatorluğunun başkenti olan bu şehir, Kamboçya'nın tropikal ormanlarının içinde yer alır.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_36660_b-1.jpg

Dünyanın en büyük tapınağı olan ve şehre adını veren "Angkor Vat", ülkenin en çok turist çeken yapısıdır.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_92049_b-1.jpg

Dünyanın en büyük tapınağı olan ve şehre adını veren "Angkor Vat", ülkenin en çok turist çeken yapısıdır.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_77769_b-1.jpg

 

Petra – Ürdün: Ürdün'ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan bu antik kent, M.Ö. 400 ile M.S. 106 yılları arasında Nebatiler'e başkentlik yapmıştır.

 

 

 

yeryuzunungizemlisehirleri_92094_b-1.jpg

 

Fakat M.S. 400 yıllarında arkeologlar tarafından tekar keşfedilinceye kadar, savaşlar ve doğal afetler sebebiyle zaman içinde kaybolmuştur

 

yeryuzunungizemlisehirleri_45261_b-1.jpg

Petra günümüzde "Indiana Jones: Son macera", "Mumya Geri Döndü"nün de içinde bulunduğu pek çok filme ev sahipliği yapmıştır.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_4893_b-1.jpg

 

Machu Picchu – Peru: And Dağları 'nın kollarından birinin zirvesinde, 2.360 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olan bu antik şehir, dünyanın en esrarengiz yerleşim yerlerinden biridir. Kuruluş amacı ve anlamı üzerine bilimsel bir ipucu bulunmamasından, sadece tahminler yapılabilmektedir.

yeryuzunungizemlisehirleri_94559_b-1.jpg

 

Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Günümüzde elde edilen verilerle şehrin İnkalara ait bir yerleşim yeri olduğu tahmin edilmektedir.

yeryuzunungizemlisehirleri_87365_b-1.jpg

 

Truva (Troy) – Türkiye: Çanakkale sınırları içinde yer alan ve Kaz Dağı eteklerinde kurulan bu antik kent, Homeros tarafından yazıldığı sanılan iki manzum destandan biri olan İlyada'da bahsi geçen "Troya Savaşı"nın geçtiği yerdir. M.Ö. 3500 yılında kurulan Truva antik kenti, M.S. 500 yılına kadar dokuz kere yıkılıp tekrar kurulmuştur.

 

yeryuzunungizemlisehirleri_85180_b-1.jpg

 

Bir zamanlar önemli medeniyetlerin merkezi olan bu şehirler, asırlar önce terkedilmiş olsalar ve zaman içinde tabiat koşulları nedeniyle zarar görseler de, hala popülerliğini koruyor. Pek çok maceraperest, arkeolog ve turistin ilgi odağı olan bu eski şehirler açığa çıkarılmayı bekleyen bir çok sırla zamana karşı direniyor.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...