Jump to content

Yaşlılarda Kolesterol ve Depresyon Arasındaki İlişki


Teodora
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Birçok insan yüksek kolesterolün kalp hastalıkları ve felç için büyük risk oluşturduğunu bilir. Daha önceki araştırmalarda belirli felç tiplerinin kişide depresyon gelişmesi riskine katkıda bulunduğu ve yaşlılarda kandaki normal değerlerin dışındaki lipit oranının depresyon riskini artırabileceği gösterilmişti.

 

Fakat Fransız araştırmacıların Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan çalışmalarındaki yeni bulgulara göre artan kolesterol ile depresyon arasındaki ilişki karmaşık olabilir. Araştırmacılar 7 yıl boyunca 65 yaş ve üstündeki kadın ve erkeklerden oluşan geniş bir grubun lipit seviyelerini ve depresyon belirtilerini incelediler. Kadınlarda depresyonun kolesterolün iyi formu olan yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin(HDL) düşük seviyede olması ile ilgili olduğunu buldular. Kolesterol seviyelerindeki bu olumsuz durum, damar sertliği riskini arttırarak felç dahil olmak üzere damar hastalıklarının görülme ihtimalini de arttırıyor.

 

Buna karşın yüksek depresyon riski bulunan erkeklerde kolesterolün kötü formu olan düşük yoğunluklu lipoproteinlerin (LDL) düşük seviyede olduğu tespit edildi. Bu durumun özellikle serotonin taşıyıcı genle ilişkili olarak, depresyona genetik yatkınlığı olan erkekler için doğru olduğu düşünülüyor.

 

Düşük seviyedeki LDL, erkekleri kalp damar hastalıklarından ve felçten koruyor gibi görünse de bu çalışmayla bu durumun erkeklerin zihinsel sağlığı için yüksek risk oluşturduğu gösterildi. Çalışmanın yazarı Dr. Marie-Laure Ancelin’e göre sonuçlar yaşlılarda normal değerler dışındaki lipit seviyelerinin klinik takibinin depresyon riskini azaltabileceğini fakat cinsiyete göre farklı tedavi uygulanması gerektiğini gösteriyor. Biological Psychiatry dergisinin editörü Dr. John Krystal de bu yeni verilerle, hastaların kolesterol seviyelerinin diyet ve tedavi ile birlikte dikkatli bir şekilde izlenmeleri ve düzenlenmeleri gerektiği sonucuna vardıklarını belirtiyor.

 

Kaynak: Bilim ve Teknik

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...