Jump to content

Moda Diyetler


Teodora
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Zayıflamak için gazete ve dergilerde verilen moda diyetleri uyguluyor musunuz? Eğer cevabını evet ise yazının tamamını okumanızı öneririm.

 

Moda diyetlerin ortak özelliği kısa sürede yüksek kilo kaybı sağlamalarıdır. Günlük ihtiyacın çok çok altında besin öğesi ve enerji içerdikleri için bu tür diyetlere KETOJENİK diyetler denir. Günlük ihtiyacı belirleyen temel öğeler, gün içindeki fiziksel aktiviteniz, çalışma yoğunluğunuz (fiziksel güç harcayarak, zihinsel güç harcayarak, hem fiziksel hem zihinsel güç harcayarak gibi), çalışma şekliniz (masa başı, ayakta, tam zamanlı, yarı zamanlı, vardiyalı gibi), uyku süreniz, cinsiyetiniz, yaşınız, boyunuz, vücut ağırlığınız ve daha önce herhangi bir beslenme programı uygulayıp uygulamadığınızdır. Moda diyetler, kişisel özelliklerin hiçbiri göz önünde bulundurulmadan hazırlanmakta ve herkese uygulanabilir olarak adlandırılmaktadır.

 

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve istenen kiloda stabil kalmak için kişiye özel beslenme programı hazırlanmalıdır. Beslenme programlarının temel özelliği azar azar ve sık sık yemek yemeye dayanmaktadır. Gün içinde ihtiyaç duyulan kalori ve günlük tüketilen kalori hesaplanarak, minimum 4 maksimum 8-10 öğüne (fiziksel olarak aktif olunan dönemler göz önünde bulundurularak) paylaştırılarak dengeli bir tüketim sağlanmalıdır. Temel 3 ana öğünün dışında ara öğünlere de yer verilmeli ve kişi açlık duygusu ile yemek yemekten kurtarılmalıdır. Sağlıklı bir kişide normal bir öğünü takiben 3-4 saat içinde besinlerin sindirilmesi ve emilmesi tamamlanmakta, mide boşalmakta ve açlık duygusu oluşmaya başlamaktadır. Oluşan açlık duygusu bastırılır ya da besin alımı olmaksızın bastırılmaya çalışılırsa bir sonraki öğüne bastırılmış açlık duygusu ve artmış besin ihtiyacı ile başlanacağından gerekenden fazla besin ve kalori alınacaktır. Bir öğünde gerek hacim gerekse kalori bakımından fazla miktarda besin alımının tekrarlanması ise mide hacminde artışa, doygunluk hissinin daha geç ve daha fazla besinle oluşmasına bu da uzun vade de kilo alımına yol açacaktır.

 

Gün içinde alınan her besinle metabolizma yeniden çalışmaya başlar. Metabolizmanın düzenli ve düzgün çalışmasını sağlamak için kahvaltı ile güne başlanarak takip eden her 2-3 saat ya da 3-4 saat aralıklarla bir öğün ayarlanmalıdır. Burada dikkat edilecek ana konu kişisel özellikler göz önünde bulundurularak yapılacak besin seçimleridir. Gerek ana gerekse ara öğünlerde gerekenden fazla ve yüksek kalorili besin alımı kilo alımına yol açacağı gibi gerekenden daha az kalorili besin alımına istenenden daha kısa sürede açlık duygusu oluşmasına yol açacaktır. Önerilen düşük kalorili, düşük hacimli, bol posalı kompleks besinlerdir. Gün içinde tüketilen su ve sıvı miktarı da zayıflama programlarında önemli bir yere sahiptir. Son zamanlarda moda olan bitkisel zayıflama çayları ve aktarlarda (şifacılarda) satılan çeşitli karışımlar zayıflamayı sağlamamakta sanılanın aksine kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. İnsan vücudunun P-60’ı sudan oluşmaktadır. Bu suyun önemli bir kısmı kas dokusunda, bir kısmı ise yağ dokusunda bulunur. Bitkisel çaylar ve benzeri ürünler diüretik yani idrar söktürücü ya da laksatif yani barsak hareketlerini arttırıcı etki göstererek vücut suyunun kaybedilmesine yol açmaktadır. Yağ dokusundan kaybedilen su dokuyu dirençli hale getirmekte, kas dokusundan kaybedilen su ise vücut direncini azaltmakta halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu oluşturmaktadır.

 

Hızlı zayıflamak adına yapılan moda diyetler uygulaması zor, sıkıcı, ve sağlığı olumsuz yönde etkileyici olabilir. Sağlıklı kilo kaybı ve ideal kiloyu korumak için düzenli ve dengeli beslenmeli, düzenli egzersiz yapmalı ve yeterli miktarda su, sıvı tüketilmelidir. Şimdi tekrar düşünün moda diyetleri uygular mısınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Moda Diyetler Selülite Davetiye Çıkarıyor...

   Şok diyetler, sık kilo alıp vermek selülitlere davetiye niteliği taşıyor. Oysa mutfağımızda alabileceğimiz basit ama etkili bazı önlemlerle selülitlere kalıcı bir savaş açmak mümkün   Biber diyeti, avokado rejimi gibi tek tip gıda önerileri, hızlı kilo alıp vermeye neden olan moda beslenme listeleri selülitleri çağırıyor! Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, selülite karşı sağlıklı beslenme önerileri verdi...   Alıp verdiğiniz her ki

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Moda Diyetler "Mucize" Yaratmıyor!..

   Belki her bahar geldiğinde diyete başlıyorsunuz. ”Yaza çok az kaldı” diyerek kış boyu aldığınız kilolardan acilen kurtulmak istiyorsunuz. Bu sebeple arkadaşınızdan duyduğunuz veya bir magazin dergisinde gördüğünüz “bir haftada 3 kilo verin” diyetine başlıyor ama ilk hafta çok kilo verdikten sonra ikinci hafta bir türlü kilo veremiyorsunuz.   Peki bu bir hafta uyguladığınız “mucize diyet” acaba vücudunuza zarar vermiyor mu?   Kilo Verirken Hedefleriniz “Gerçekçi” Olsun   Sağlıklı kiloda ol

   , Yer: Diyet ve Sağlıklı Yaşam

  • Moda Diyetler- 1 Doğru Diyet Nasıl Olmalı!

   Moda Diyetler- 1 Doğru diyet nasıl olmalı!   Kısa sürede fazla kilo verme isteği insanları yanlış diyetlere yönlendiriyor. Kilo verirken hem sağlıklarında oluyorlar hem de verdikleri kilonun çok daha fazlasını hızlı bir şekilde geri alıyorlar.   12 Ağustos 2011Yukarıda adı geçen tüm diyetlerin ana özelliği tek tip besin tüketimine dayalı olup hızlı kilo verdiren diyetler olmalarıdır. Kişilerin sağlıklı bir şekilde (yağ kaybederek) kilo vermesi ve verilen kiloların korunması, kişiye ö

   , Yer: Sağlık Haberleri

×
×
 • Yeni Oluştur...