Jump to content

Diyet Yapmak Hep Zor mudur?


Teodora
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Diyet yapmak çok zordur kimilerine göre; aç kalmak, saatli / düzenli yemek yemek, yediğiniz miktarı ayarlamak, porsiyonları bilmek ya da öğrenmek, vs...Bir bakıma haklısınız tüm bunlarla uğraşmak, hesaplamak, tartmak, ölçmek, biçmek bazen hayatı çekilmez kılabilir ancak bunu bir oyun haline getirirseniz eğlenceli olmaya ve hayatınızı kolaylaştırmaya başlar. Nasıl mı? Bakalım nasıl.

 

Öncelikle yanlış yapmayacağız. Hipokratın dediği gibi "iyileştiremiyorsan zarar verme. İnsanların aklına diyet, zayıflama, forma girme denilince ilk gelen şey aç kalmaktır; yanlış!

Diyet ya da bilimsel adıyla sağlıklı beslenme programı, aç bırakmaz ve açlık hisettirmez. Tam tersine bir çok danışanımdan da duyduğum üzere normalde yediğinizden fazla yani gerçekten ihtiyacınız olduğu kadar besin verir.

 

Aç kalmanızın tek sebebi aslında kendinizsinizdir. Televizyon başta olmak üzere, komşular, farklı meslek grubundan insanlar ve halk arasında en yaygın olan kanı, yanlış bilgi ve düşünce: ekmeği azaltmakla başlar. Oysa ki ekmek sizi doyuran ve belkide vücudunuza zarar vermeyen yegane besindir.

İkinci sebebi insan doğasıdır; diyet yaparken zorlanmamızın. Herşey çok çabuk olsun isteriz. Bir anda evimiz olsun, arabamız, çocuklarımız vs... ama bu isteklerde ne yazık ki bir gece uykunuzda kendiliğinden gerçekleşmez. Emek ve çaba harcamanız gerekir isteklerinize ulaşmak için. Çoğumuz sanırız ki birden bire kilo aldık; yanlış! Çoğumuz bilmeyiz oysa, zamanla vücudumuzu bozduk ve sonucunda önce kilo aldık sonra çeşitli hastalıklar gelişmeye başladı.

 

Yüzyılın hastalığının obezite seçilmesinin sebebi, aslında tek başına tüm vücudu ve dengesini bozan bir hastalık olmasıdır. Tüm branşları ilgilendirir ve koordineli bir çalışma gerektirir. Bir düşünün fazla kilolar yüzünden yaşanan uyku apnesini ya da ovulasyon bozukluklarını ya da gebelik sorunlarını ya da eklem ağrılarını ya da karaciğer yağlanmasını ya da fıtıkları ...

 

Diyet yaparken zorlanmayız aslında, sadece edindiğimiz kötü alışkanlıkları terk etmek istemeyiz oysa vücudumuz bile bize yardım eder. Diyet demek, aç kalmak, hoşumuza giden herşeyden vazgeçmek ya da hayattan zevk almamak demek değildir. Diyet yapmak, sağlıklı beslenmek, doğru zamanda doğru besin ve / veya besin maddelerini yemek ve aç kalmamaktır; vücudumuzu tanımak, dinlemek ve ona göre beslenmeyi öğrenmek demektir.

 

Sabah kalktığınızda zinde hissetmek, gün bitip yatağa dönerken yığın halde kendinizi yatağa atmamak, işten eve dönünce çocuklarınıza ayırabileceğiniz, dinç olduğunuz, onlarla oynayabileceğiniz enerjinizin kalması, arkadaşlarınıza ayırabileceğiniz bir kahve molası ya da kendinize ayırabileceğiniz bir iki saat, bir iki hatta bazen bir kaç beden küçük etekler, pantalonlar, takımlar, elbiseler ve en önemlisi özgüven demektir.

 

İkinci basamaksa daha kolay. Uygun beslenme programları yani diyetler kişiye göre hazırlanır yani, sizi diyete uydurmaya çalışmaz. tam tersi diyeti size uygun hale getirerek, yemek yemeniz ya da ara öğün almanız gereken zaman ve durumlarda o anki şartlarına göre yeni seçenekler sunarak sizi sıkmaz. Yaşam kalitenizi arttırarak, hayatınıza farkındalık katar. Yediklerinizin farkına vararak sadece bireysel değil hem ailenizde hem arkadaş çevrenizde hem iş ortamınızda hem de sosyal yaşantınızda insanların da daha kaliteli daha sağlıklı ve kendileri için daha doğru seçimler yapmalarını sağlamaya başlarsınız. Zamanımızın tamamını değil sadece belirli ve cüz-i bir saatinizi ayırarak hepsini elde edebilirsiniz.

 

Size kalan tek şey bir diyetisyene gitmek; sizce diyet yapmak zor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...