Jump to content

Kilo Almaya Yönelik Pratik Öneriler


Teodora
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kilo almak isteme an az zayıflamak kadar merak edilen konuların başında geliyor. Çünkü zayıfken sıkıntı çekilen konu sadece vücuttan memnun olmama değil. Olması gerekenden daha düşük ağırlıkta bulunma, bünyeyi hastalıklara karşı daha savunmasız bırakıyor. Özellikle vitamin ve mineral yetersizlikleri zaten güçsüz düşen bedene farklı hastalıkları kolaylıkla yerleştiriyor. Bütün bunlar ışığında neler önerilebilir noktasında ise 7 pratik yöntem sunulabilir:

 

1. Uygulama: Düzenli olarak üç öğün tüketin. Eğer öğünleri atlama konusunda sıkıntı yaşıyorsanız öncelikle öğün saatlerinde porsiyonları dikkate almaksızın bir şeyler tüketmeye özen gösterin. Böylece belli bir zaman sonra her öğün için alışkanlık yaratmaya başlayacaksınız.

 

2. Uygulama: Normal porsiyonlarınızın miktarlarını arttırmaya çalışın. Genellikle bu konuda danışanların söyledikleri aslında çok fazla yemek yedikleri. Ancak gözden kaçırılan öğün atlama konusu. Günde fazlaca yenen iki öğün, porsiyon artışı değil, yenmeyen öğünün telafisidir.

 

3. Uygulama: Ara öğün tüketimine dikkat edin. Bu konuda da söylenen ara öğün için zaman yaratılamadığı. Ancak yenilen kuru meyveler bile size zaman harcatmadan ara öğün olabilir. Bunun yanında yoğurt, tahıl gevrekleri, meyveler, sütlü tatlılar ara öğünlerde tüketilebilecek besinler arasında. Ayrıca aralarda yenen öğünlerin iştah kapama etkisine sahip olmadığı da bilinmeli.

 

4. Uygulama: Daha fazla süt ve meyve suyu tüketebilirsiniz. Çünkü enerji alımını arttırmanın en pratik yolu içecek tüketmektir. Ancak işlenmemiş (taze sıkılmış meyve suları gibi) içecekleri tüketmeye özen gösterilmelidir.

 

5. Uygulama: Sevmediğiniz besinleri neden sevmediğinizi keşfetmeye çalışın. Çünkü düşük ağırlığa sahip olan bireylerin beslenme tercihlerinin çoğu zaman tek yönlü olduğu gözlemleniyor. Bunu aşmanın yolu aslında sizin kendinizin aşçısı olmanızdan geçiyor. Sevdiğiniz besinlerle seçtiklerinizi birleştirip farklı tatlar yaratmanın aslında sizin elinizde olduğunu unutmayın.

 

6. Uygulama: Düzenli egzersiz yapın. Egzersiz sanılanın aksine sadece zayıflama diyetlerinde uygulanması gereken bir metot değildir. Sağlıklı bir yaşama adım için şart olan bir yöntemdir. Düzenli egzersiz yaptığınızda iştah artışı yaşanabileceği unutulmamalıdır.

 

7. Uygulama: Özellikle öğünlerden önce çay ve kahve tüketimini kaldırın. Ayrıca sigara alışkanlığınız varsa bırakmak sizin için en iyi tercih olacaktır. Eğer bunu başaramıyorsanız özellikle öğün öncelerindeki sigara tüketimini sıfırlayın.

 

Bu yöntemlerden önce fiziksel olarak kilo kaybına neden olabilecek durumların araştırılması mutlaka yapılmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...