Jump to content

Ramazanda Metabolizma Hızı Düşer!


Teodora

Önerilen Mesajlar

Günlük yeme düzeninin değişmesi sonucunda vücut doğal bir tepki gelişerek oluşan yeni duruma adapte olmaya çalışılır. Normal durumda her gün alınan enerjinin alınmaması, depo enerjilerden kullanılması vücut için sıkıntılı bir durumdur. Vücudumuz dışarıdan enerji almadan uzun süre yaşamını sürdüremez. Oluşan bu düzensizlik karşısında vücut metabolik hızını düşürerek aynı aktiviteyi yapmasına karşılık daha az enerji harcar.

 

Oluşan bu durumunda vücudumuz oruç boyunca metabolik hızını azaltarak daha az enerji harcamaya başlar. Bunun anlamı aynı açlık süresinde daha az depo enerjileri kullanarak yaşamını sürdürmeye başlar. Doğal olarak Ramazan ayı boyunca metabolizma hızının düşmesinden dolayı alınan enerjinin bir kısmı harcanamadığı için sonradan kullanılmak için depolanır. Yağ olarak depolanan enerji nedeniyle ramazan ayın boyunca kilo almamıza ne olacaktır.

 

Bu savunma mekanizmasını maaşınıza benzetebilirsiniz. Eğer siz maaşınızla 30 gün geçinebiliyorsanız her gün düzenli olarak isteklerinizi karşılamak için harcayabilirsiniz. Maaşınız size 20 gün ancak yetiyorsa o zaman yapacağınız harcamalardan bir kısmını kısarak ya da erteleyerek kalan 10 günde de bir şekilde yaşamınızı devam ettirmeye çalışırsınız. Eğer maaşınız size fazla geliyorsa artan kısmını bankada biriktirerek sonran kullanmak için ayırabilirsiniz. Siz ileride oluşabilecek krizlere karşı önceden önlem almak isterseniz 30 günlük yetecek olan maaşınızı yapacağınız başı şeylerden feragat ederek artan miktarı biriktirmeye başlayabilirsiniz. Vücudumuzda aynı şekilde çalışmaktadır. Kendini savunma mekanizması devreye girerse oluşan kıtlık durumunu en az zararla atlatmayı ve ileride oluşabilecek kıtlıklara hazır olmayı tercih eder. Vücudumuz metabolik hızın yavaşlatırsa aldığınız enerjiyi dengeleyemezseniz ramazanda kilo almanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Ramazanda Yapılan Hatalar

 

Ramazan geldiğinde iftar sofralarında tüketimi az olan tatlılar her gün tüketilmeye başlanır. Basit şeker miktarı yüksek olan tatlılar kan şekerimizi hızla yükseltip yemek sonrasında açlık hissi oluşmasına neden olur. Tatlılarla alınan fazla kaloriler yağ olarak depolanır. Sahurda oruç sırasında enerji vermesi için yenen tatlılar ve çikolata tarzı besinler kan şekerini hızla yükseltirler ve kısa bir süre sonra kan şekerinde düşmelere neden olacağı için açlık hissinin birkaç saat içerisinde oluşmasına neden olurlar.

 

Sahurda çorba, yemek tarzı şeyler yerine daha hafif kahvaltılıkları tercih edebilirsiniz. Ramazan ayında sahurda sabah kahvaltılarında yenmeyen patates kızartması, tavuk kızartması, kola gibi besinlerin tüketilmesi oldukça yanlıştır.

 

Sahurda susuzluk hissini arttıracak olan besinlerden kaçınılması gerekir. Turşular, salamura, tütsülenmiş, kızartılmış, ağır yağlı yemekler tercih edilmemelidir. Yapısında bol miktarda tuz bulunan sosis, salam, sucuk, pastırma gibi besinler tüketilmemesi gerekir. Yenen yemeklerin ve salataların üzerine bol miktarda tuz atılması da susama hissinin oluşmasına neden olur.

 

Sahura kalkılmadan oruç tutulması olukça yanlış bir davranıştır. Vücut daha çok aç kalacağı için metabolizma hızı daha da yavaşlar kilo alınması riski daha çok artar. Sahurda yemek yenmemesi nedeniyle kan şekeri daha erken saatlerde düşerek açlık hissinin oluşmasına neden olur.

 

İftarda yemeklere saldırmayın! İftarda uzun süre bir şeyler yememenin ve kan şekerinin düşmesi nedeniyle panik bir durumla hızla birçok şey yenerek birkaç dakika içerisinde şişip kalırsınız. Kısa sürede yediğiniz bu yemekleri neredeyse çiğnemeden yutulmaktadır. Karnınız doysa bile gözümüz doymadığı için yemeğe devam etmeye çalışırsınız.

 

İftarda besinleri iyi çiğneyin! İyi çiğnenen ve yavaş yenen besinleri uzun süre boş olan midenizde rahatsızlık hissetmenizi engeller. Yavaş yediğinizde yemeklerin lezzetine vararak kısa sürede çok yemek yemenizi engelleyerek mide rahatsızlıkların oluşmasın engeller.

 

İftarda ağır, yağlı, kızartmalar, tatlılar tüketmeyin. Uzun süren açlık sonrasında midenize yapacağınız yüklemelerden dolayı kramp, ekşime, yanma gibi hisler oluşarak iftar sonrasında kendinizi rahatsız hissetmenizi sağlayacaktır. İftara başlamadan önce zeytinle ya da hurmayla iftarınızı açıldıktan sonra 1 su bardağı su içip ardından 1 kase çorba içerek iftara başlamalısınız. Ardından ızgara, buğulanmış et veya sebze yemeği tercih edebilirsiniz.

 

Uzun süre aç kalındığınızda gerekli enerji alınmadığı için halsiz düşüleceği inancına dayanılarak iftarda tatlı tüketimi artar. İftarda tatlı tüketmek istiyorsanız ağır hamur işi tatlılar (baklava, tulumba, kadayıf) yerine sütlü tatlıları (sütlaç, süpangile, kazandibi, muhallebi, tavukgöğsü) tercih edebilirsiniz. Tatlıları tatlandırıcıyla yaparak daha hafif olmalarını sağlarken daha az enerji almanızı sağlayabilirsiniz.

 

İftarda hazmı kolaylaştırması için su yerine maden suyu tercih edebilirsiniz. İftarda yemeklerle birlikte 1 porsiyon ananası yiyebilirsiniz. Ananasın yapısında yer alan bromelain enzimi sayesinde hazmı kolaylaştırır.

Oruç tutarken kabız oluyorsanız ya da genel bir kabızlık sorununuz var ise meyve yerine kuru erik veya kayısı tercih edebilirsiniz. İftarda sebze ve kurubaklagil yemeklerine ağırlık vererek günlük posa alımınızı arttırabilirsiniz. Eğer kronik bir kabızlığınız var ise 3 günde bir tuvalete çıkıyorsanız pide yerine mutlaka bol tahıllı ekmek tüketmeniz gerekir.

 

İftarda yeteri kadar su tüketmezseniz vücudunuzdaki su kayıpları nedeniyle birçok problem oluşmaya başlar. Vücudumuzun %60-70’i sudan oluşur ve su vücudumuz için hayati önem taşır. %1 su kaybettiğimizde susuzluk hissi oluşur. %2’lik bir kayıpta ise ağız kuruluğu oluşur. %11’in üzerindeki kayıplarda ise kan akımı ve böbrek fonksiyonlarında bozulmalar oluşur. Kaybedilen su nedeniyle kanın koyulaşmasına neden olur. Koyulaşan kanı kalbin pompalamada zorlandığı için kalbin fazladan çalışmasına neden olur.

İftar yemeğine davetli iseniz; yemekte neler olduğunu önceden mutlaka öğrenin. Yemekler size servis edilmeden az miktarda konulması için uyarıda bulunun. Tabağınıza konan yemeğin hepsini bitirmek zorunda olmadığınızı unutmayın. Karşınızdaki kişinin kırılmasını önlemek için iftarda çok yediğinizde mide kramplarına ve hazımsızla yol açtığı için fazla yiyemediğinizi belirtin.

 

Beyinin kullandığı tek enerji kaynağı glikozdur. Vücuttaki glikoz depoları kısa sürede tükenir ve vücut glikozu başka kaynaklardan üreterek beyini beslemeye çalışır. İftara doğru beyinin kullanacağı glikozun azalmasından dolayı; baş ağrısı, sinirlilik, stres, halsizlik, dikkat dağılmasına neden olmaktadır. İftara yetişmek için trafikte olan kişilerin glikoz azalmasından dolayı dikkatlerini toparlama ve sinirli olmalarından dolayı saldırgan hareketler sergilemektedirler.

 

Ramazan Pidesi

 

Ramazana özgü ekmek çeşidi olan pide ramazanda en çok tüketilen besinler arasında yer alır. Ramazan pidesinin yapılışı üzerine pek çok değişik tarif bulunmaktadır. Bu tariflerden yola çıkarak en az malzeme kullanılarak yapılanla en çok malzeme kullanılarak yapılan pideleri karşılaştırdık ve bileşimlerini hesapladık. 4 dilim tam tahıllı ekmek 100 gram gelir ve 187 kalori enerji verir, ramazan pidesinin 100 gramı yapılan tariflere göre değişmekle birlikte 291–388 kalori enerji verir. Ramazan pidesi %35–50 arasında daha fazla enerji verir. Normal zamanda 8 dilim tam tahıllı ekmek tüketen bir kişi ramazan pidesi yediğinde 4 dilim (100 gr) yemesi gereklidir. Normalde tüketildiği gibi 8 dilim tam tahıllı ekmek yerine ramazan boyunca pide yenildiğinde 1,4 kg alınmaktadır. Ramazanda ekmek tüketimi gün içerisinde kayıp edilen enerjiyi alma ve güçten düşmeme mantığıyla normal tüketimin 2 katına çıkmaktadır. Artan ramazan pidesi tüketimiyle ramazan boyunca yaklaşık 3 kg bir artışa neden olmaktadır.

Ramazan boyunca pide yerine tam tahıllı ekmeği tercih ederseniz yaklaşık 3 kiloluk bir artışın önüne geçmiş olursunuz. Eğer ramazanda pide yemek istiyorsanız pidenin miktarına çok dikkat etmeniz gereklidir. Normal zamanda tüketilen ekmeğin yerine ramazanda pide ile yer değiştirmek istiyorsanız mutlaka miktarını günlük tükettiğiniz ekmekten daha az tüketmelisiniz.

 

Son zamanlarda artan posanın önemli nedeniyle günlük hayatta kullanılan beyaz unlu mamuller yerini kepekli ve tahıllı ürünlere bırakmaya başlamıştır. Ramazan pidesinin de kepekli ve tam tahıllı olan çeşitleri birçok firma tarafından üretilmektedir. Tam tahıllı ya da kepekli pideyi tercih ederseniz günlük posa alımınızı arttırarak kan şekerinizin dalgalanmasını, ramazan boyunca kabız olmayı engelleyebilirsiniz.

 

alıntı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...