Jump to content

Relaksoloji


Guest Suzie
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Relaksoloji

 

Relaxer sözcüğü eski Latince kullanımında tutukluların salıverilmesi anlamını taşıyor. Bizim tekniğimizde de bedenimizde hapsettiğimiz kaslarımızın ve enerjinin salıverilmesi anlamına geliyor.

 

 

İngilizcede stress management olarak bilinen bu tekniğin amacı, bedensel rahatlığa ve zihinsel dinginliğe ulaşarak stresi kontrol altına alabilmeyi, hastalıklara karşı dayanıklılık kazanmayı, zor durumlar karşısında güçlü olabilmeyi sağlamak.

 

Önce kendimizi, bedenimiz, tepkilerimizi tanymayı öğreniyoruz, korkularımızın, kızgılıklarımızın, pişmanlılarımızın nedenlerini keşfediyoruz, sonra da sağlıklı bir bilinçle, sağlıklı yaşam kalitesine ulaşmayı amaçlıyoruz.

 

Relaksoloji bir dizi teknikten oluşuyor:

 

1. Solunum çalışmaları

2. Kasların gevşetilmesi + zihnin boşaltılması

3. İmgeleme

4. Dinamik gevşeme ve masaj

 

 

Relaksoloji zengin bir bilgi birikiminden yararlanılarak ortaya çıkmış bir yöntem. Relaksolojinin temelinde, Taocu teknikler, yoga teknikleri, Uzak Doğunun enerji kuramları ve Batıda Wilhelm Reich in enerji çalışmaları, Kolombiya kökenli psikanalist Caycedo nun 1960 da uygulamaya başladığı Sofroloji yöntemi ile İsviçreli Dr. Roger Vittoz un beynin yeniden eğitimi konusunda ilk 1907 de yayımlanan ve halen güncelliğini koruyan teorileri var. J.H. Schultz un Das autogene training ve Edmond Jacobson un Progressive relaxation teknikleri de gevşemenin tedavi amaçlı kullanımının Batıdaki ilk örnekleri olarak relaksolojinin temel taşlarını oluştururlar.

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...