Jump to content

Nostalji Yılları


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ATARİ SALONLARI

 

Nerdeyse herkesin çocukluk yıllarında bikaç kez de olsa uğradığı bir mekandı. Özellikle tecrübesiz olanlar şöyle bi etrafa bakar ve sonunda Street Fighter'ı denemeye karar verirdi.Başarılı olamayacağını düşünerek umutsuzca jetonu attıktan bir süre soora 3. adama gelir ve "Vay be fena oynamıyomuşum" diye düşünmeye başlanırdı.Taa ki uyku saatleri dışında tüm yaşamını atari salonunda geçiren zayıf ve kavruk bi genç yaklaşıp "Geçiymmi abi!" diyene kadar.Bu sözden sonra iki seçenek oluşurdu.Ya çocuğa izin verirdiniz, o da bölümdeki adamı geçip oyuna devam etmenize izin verirdi ya da (herkesin seçtii seçenek) bu teklifi kabul etmezdiniz.Bu durumda çocuğa sadece atari salonu kanunlarına uymadığınız için sizi cezalandırmak kalırdı. O da bi jeton atarak karşınıza girer, Ryu ya da Ken'i seçer ve sizi kısa sürede saf dışı bırakarak oyununuzun içine ederdi.Bu duruma ne kadar hırslansanız da karşısına girip ona haddini bildiremeyeceiniz için yapabileceiniz tek şey bildiğiniz tüm küfürleri saydırmak olurdu.

 

(İçinizden tabi.Bir de gerçek hayatta çocuktan dayak yemek hoş olmasa gerek...)jeton deliğine bilimum demir paraları tıkıştırıp oynamaya çalışan kurnaz ama başarısız bir atari gençliği vardı.Küçükken ekmek almaya bakkala gittiğimde atari salonuna uğramadan eve gelmez ve eve gelince de bakkalda ekmek bekledim diyerek uyuttuğumu sanırdım!son jetonunu ve paranı harcadıktan sonra hemen ayrılamazsın oradan. 5-10 dakika salak salak dolaşır başkalarının oynuna bakarsın. en son giderken oradaki araba yarışının pedalına basıp direksiyonunu çevirirsin parasız, jetonsuz ve amaçsızcaYa şimdi bilenler bilirler bi oyun vardı final fight diye ama nedense oyunun adı oyundaki bi karakterle özdeşleşmişti! Hagar!

 

Neyse işte bu Hagar dediğimiz oyunun olduğu makineye doğru yöneldim çünkü tam da yanında street fighter var. Neyse tam o sırada duvardaki bi yazı dikkatimi çekti: BİDONLARIN ÜZERİNDE DURMAK YASAKTIR. Tabi atari salonunda bi sağa baktım bi sola ama bidon falan ben göremedim. Artık dayanamayıp ordakilere sordum. Meğer oyunda bi bölüm varmış ve orda bidonların üzerinde durursan düşmanlarla mücadele etmeksizin bölümü geçebiliyomuşsun! Tabi ömrün uzaması da atariciyi dehşet rahatsız ettiğinden olsa gerek böyle bir uygulama getirmiş!

 

ve yeni gençlik hiç bir zaman atari salonu diye birşey bilmiyecek.aynı pul koleksıyonu kumbara gibi ne kötü değilmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...