Jump to content

Türkçemize Sahip Çıkalım


yavin
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Dilimiz Kimliğimizdir: Dilimize Sahip Çıkalım!

 

turkce2rl8-1.jpg

 

Üçüncü bin yılın başlarında dünya, çok hızlı bir değişme ve gelişmeyi yaşıyor. Dünya, âdeta bir milletler mücadelesine sahne olmaktadır. Bu mücadelede kimi milletler bir araya gelerek, ortak kültürel değerler esasına dayalı birlikler oluşturuyorlar: Avrupa Birliği, Bağımsız Devletler Topluluğu, Amerika Birleşik Devletleri gibi. Bu birliklerin en tipik örneği, Avrupa Birliği’dir. Başlangıçta bir ekonomik dayanışma şeklinde ortaya çıkan bu topluluk, zaman içinde tek paranın kullanımı, sınırların kaldırılması ve daha birçok kültürel ortaklığı hedefleyen bir istikamette yol almaktadır.

 

Muhtemeldir ki bu tür birlikler, bir zaman sonra, ortak bir dile doğru da adımlar atacaklardır. Gelişmiş ülkeler için dilleri, hem bir iletişim aracı, hem ürettikleri malları pazarlamak için bir ticarî araç hem de kendi dillerini zorunlu olarak öğretmek suretiyle elde ettikleri zahmetsiz bir gelir kapısıdır. Modern sömürgeciliğin en güçlü araçlarından birisinin dil olduğu artık çok iyi bilinmektedir.

 

Türkiye, 1980’li yılların sonlarından başlayarak serbest pazar ekonomisinin en acımasız biçimini yaşamaktadır. Bu noktada bizi, ekonomik alandaki sıkıntılardan ziyade, bu sıkıntıların kültürel sahayı nasıl etkilediği ilgilendirmektedir. Ülkemizde, gelir dağılımının bozulmasından kaynaklanan ekonomik dengesizlikler, toplumu ve kültür hayatımızı da karmakarışık hâle getirmiştir. Türkiye, kültürün yok sayıldığı, hayatın yalnızca maddî yönünü ön plâna çıkartan bir ülke görüntüsüne sokulmuştur. Şehirdeki aydınından kırsal kesimdeki çobanına kadar herkes belli konularla meşgul edilmektedir: Ekonomi, siyaset, din, spor ve magazin. Uzman olan veya olmayan herkes bu konularda konuşmaktadır. Bu keşmekeşte, bireylerin ruhî durumları, sosyal ve kültürel değerler, eğitim, sağlık, vatandaşlık bilinci, millî şuur, millî benlik gibi hayatî önem arz eden konular, çoğu zaman, gündeme dahi gelmemektedir.

 

Biz, bu yazımızda kültürel değerlerimizin en başta gelenlerinden dilimize ferdî ve millî açılardan bakacağız. Konuyu hakkıyla ortaya koyabilmek için, her şeyden önce, dil kavramından ne anlaşılması gerektiğini açıklamamız gerekmektedir.

 

Yazar: Yard. Doç. Dr. Ertuğrul YAMAN

 

turkceca2-1.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle çok anlamlı bir yazı...Teşekkürler..

 

Yanlız milletler topluluk haline gelirken dil konusunda oldukça muhafazakar olanlar var..Bildiğim kadarıyla Almanya son yıllarda dil politikalalrını yeniledi, almancanın korunması için pek çok düzenleme yaptı...Hernekadar AB üyesi ise diline sahip çıkıyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Türkçe'ye sahip çıkmak için harf devrimini ve 1299'dan önceki Türk tarihini iyice analiz etmek gerekiyor. Çünkü Türkçe'nin yapısına uyan Latin Alfabesi'ne "batı özentisi" diyerek dilini kabul etmeyen ve Arap kültürüyle yozlaşmayı İslâm zenneden geri zekalılarla aynı havayı soluyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dillerin değişimine kimse engel olamayacak...evrenin kanunu bu;baki olan değişimdir...diller de kendisini geliştirmek daha da iyi olmak ister;bu,var olanın tekamül yolculuğudur ve hep böyle gelmiş ve böyle süregider...yozlaşma;var olanın kendi varlığını zenginleştiren ve bütünleyen şeyler dışında yapısını dumura uğratan,gerileten sebebler bütünüdür bence...arapçanın ve farsçanın türkçeye çok şeyler kattığına kaniyim...ayrıca güçlü olanın hükmü geçtiğinden dünyadaki gelişimin öncülerine adapte olmak adına(bizdeki çağdaşlık hırsı diyelim) bu bilgileri(kelime) kendimize katmamız zaruriyete giriyor bir anlamda...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de mutlaka hatalar yapıyorum ama, en azından gayret ediyorum.

İmla kurallarına uyulmadığında, yazının düzeni bozuluyor. Anlamlar karışıyor. Okuduğumu anlamak isterken başım ağrıyor ve okumaktan vazgeçiyorum.

Mesela bu konuda da yazan birinin yazdıklarını okumaktan kaçınıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...