Jump to content

Siber Saldırı Öldürücü Olabilir!


кυвiŁαу

Önerilen Mesajlar

Siber saldırı öldürücü olabilir!

Kablosuz bağlantısı olan tıbbi cihazlara dışarıdan müdahalenin mümkün olduğu ispatlandı

[TABLE=class: cms_table]

[TR]

[TD]657949_detay-1.jpg%3F1313070975

 

 

 

 

 

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Vücuda yerleştirilebilen kalp ritmi, kan seviyesindeki şeker seviyesi gibi ölçütleri takip edip gerekli ayarlamaları yapabilen tıbbi cihazlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

Fakat bunlardan kablosuz bağlantı ile erişim imkanı sağlayanların siber saldırılara maruz kalabileceği ve kullanan hastalarda hayati tehlikeye bile yol açabileceği ispatlandı.

 

KENDİ TIBBİ CİHAZINA SALDIRI DÜZENLEDİ

TechWorld News'e göre güvenlik uzmanı ve şeker hastası olan Jerome Radcliffe, uzun zamandır(iki yıldır) kendi kullanmakta olduğu kablosuz bağlantısı(wireless) olan vücuduna implante edilmiş kandaki şeker seviyesini düzenleyen tıbbi cihazına, siber saldırılar düzenliyordu.

Çünkü cihazına başkasının da kendisi gibi siber saldırı yoluyla girip cihaz ayarlarını değiştirme olasılığından kaygı duyuyordu. Bu yüzden kablosuz bağlantı sunan tıp cihazlarına dışarıdan bir saldırı olup olmayacağını test etmeye girişti ve dışarıdan müdahale edilebileceğini, kendi tıbbi cihazı insülin pompasına saldırıda bulunarak, ispatlamayı başardı. Şu an için bu cihazlara saldırı düzenlemek çok çaba, bilgi gerektirse ve zorluk içerse de uzaktan müdahalenin olasılık dahilinde olduğu gösterilmiş oldu.

 

YAKLAŞIK YARIM KİLOMETREDEN BİR TIBBİ CİHAZA SALDIRI MÜMKÜN

Bu işi nasıl başardığını da sonra, Black Hat Security Conference'ta kalbin atış hızını ayarlayan aygıtlara, insülin pompalarına ve vücuda implante edilmiş kalp ritmi düzenleyecilerine yaklaşık yarım kilometreden nasıl iz bırakmadan saldırılar düzenlenebileceğini ayrıntılarıyla sundu. Böylece kablosuz erişim imkanı sağlayan cihazların güvenilirliği tartışılır hale geldi.

 

40 MİLYONUN ÜZERİNDE SALDIRIYA AÇIK BU TARZ TIBBİ CİHAZ VAR

Kablosuz erişim imkanı sağlayan Bluetooth Special Interest Group'un yaptığı açıklamaya göre, şu an pazarda 40 milyonun üzerinde Bluetooth destekli sağlık ve tıp cihazı bulunuyor.

 

RİSK GİDEREK ARTIYOR

Parks Associates'te mobil ve sağlık araştırmaları yöneticisi olan Harry Wang tıbbi cihazların büyük bir kısmının ağlara şu anda bağlı olmadığını söylerken bunun değişmekte olduğunu da vurguluyor.

 

 

Kaynak : Habertürk[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...