Jump to content

Anlayış, Keşif, Farkındalık ve Başarı Anları


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Günlük hayatımızda olsun, bir makale veya bir kitap okurken olsun, aldığımız bir kurs sırasında olsun, yaptığımız bir çekim yasası alıştırması sırasında olsun, yaşadığımız En Ufak Bir anlayış veya keşif veya başarı veya farkındalığa dahi çok dikkat etmemiz, ona çok büyük bir özen göstermemiz gerekiyor. Bu anlayış, keşif ve başarı anları:

 • Kendimizi çok çok iyi, mutlu, umut ve huzur dolu hissettiğimiz bir an olabilir.
 • Aniden bir şeyi çok iyi anladığımız, kendi kendimize “Aaaah, şimdi anladım” dediğimiz ve hayatımızla ilgili veya ailemizle, arkadaşlarımızla, ülkemizle, dünyayla vs. ilgili bir şeyi farkettiğimiz, anladığımız anlar olabilir.
 • Ufak da olsa, büyük de olsa, bir dileğimizin gerçekleştiği bir an olabilir.
 • Veya önümüze açılan bir kapı, bir fırsat olabilir.

Bu özel anlara ben, “BAŞARI NOKTALARI” veya “BAŞARI ANLARI” da diyorum.

Bu anlarda, yani, en ufak bir anlayış, keşif, farkındalık veya başarı yaşadığımız bir anda hemen biraz durup onun tadını çıkarmamız, taaa kalbimizin derinlerinde onu hissetmemiz, ve şükretmemiz çok önemli.

Bunu yapmaktan en birinci kastım, o an okuduğumuz veya yazdığımız şeyi bırakmak, yaptığımız alıştırmayı bırakmak.

Eğer anlayış ve keşfimiz ufakça ise, bu bir ara vermek olabilir.

Çok büyük bir anlayış ve keşifde ise o alıştırmanın bize vereceği maksimum fayda alınmış olduğu için o alıştırma bitmiş demek oluyor.

Böyle durumlarda durmak çok önemli ve hatta benim yaptığım gibi özel bir “Anlayış ve Keşif” defteri tutabilir ve bunları oraya yazabilirsiniz.

Tabii, o defterde de yine işin tadını kaçırmadan bırakmak çok önemli.

**********************************************************************

Bu ara vermek, durmak ve tadını çıkarmak meselesi neden önemli?” diyebilirsiniz.

Kısaca bilgi vereyim:

Hayatta yaşadığımız tüm acılı olaylar zihnimizin bir bölümünde toplanıyor. Ve bunlar biz farkında olmadan hayatımızı olumsuz yönde etkileyebiliyorlar. Biz bilinçlendikçe, bunların etkisinden çıkıyor ve serbest kalıyoruz.

Bir başka deyişle, her anlayış ve keşif, her başarı, ufacık da olsa bir bilinçlenme, bir serbest kalma, bu acıların etkisinden çıkma, ve uyanma demek ve çok önemli.

Eğer durup, bu anlayış, keşif veya başarının aklımızda ve kalbimizde tadını çıkarmazsak, tekrar bu olumsuz şeylerin içine dönebiliyoruz.

**********************************************************************

Bazen siteme gelen insanlar, okudukları bir makaleden bir anlayış ve keşif yaşayıp, bunu hissediyorlar ama durmak ve tadını çıkartmak yerine daha da, daha da okumaya devam ediyorlar ve sonuçta o iyi noktayı geçip, tekrar olumsuzluklara girebiliyorlar.

O sebeple ben, tüm okuyucularıma, makalelerimi, yavaş yavaş, düşüne düşüne okumalarını ve en ufak bir anlayış ve keşifde durup, bunun tadını çıkarmalarını, değerini bilmelerini ve şükretmelerini tavsiye ediyorum.

Ulaştığım bir anlayış, keşif veya başarı noktasının hayatımda hiç silinmeyecek bir şekilde kalıcı olarak yerini alması için devamlı yaptığım şeyler arasında şunlar var:

 • Yaptığım şeye bir ara vermek,
 • Anlayış ve keşfimi defterime yazmak,
 • Dua etmek ve Allah’a şükretmek,
 • Yürüyüşe çıkmak,
 • Bir bardak çay veya kahve içip bu hissin daha da tadını çıkartmak,
 • Hatta eğer mümkünse kısa bir şekerleme yapmak,

Bu anlayış ve keşifler biriktikçe (tabii değeri bilinmiş, takdir edilmiş ve tadı çıkarılmış olarak) hayatımız da düzene giriyor, tez zamanda hayatımıza çekmek istediğimiz iyi-güzel-doğru her şeye kavuşmaya başlıyoruz.

Ve ben şahsen tecrübe ile biliyorum ki, bu noktalara layık oldukları değeri ve önemi vermediğim, yaptığım şey her ne ise devam ettiğim her seferde, böyle yapmamam gerektiğini inkar edilemez bir şekilde, kendimi tekrar mutsuzluk ve sıkıntı içinde bularak öğrendim.

Ama merak etmeyin, kendinizi böyle bir durumda bulsanız dahi tek yapmanız gereken, durmadan geçip gittiğiniz, önem ve özen göstermediğiniz “o anlayış ve keşfi” tekrar hatırlamak ve layık olduğu önemi ve değeri vererek, onun için Allah’a şükretmek.

Kolay gelsin.

 

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
 • Yeni Oluştur...