Jump to content

Sevinç


Mira
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sevinç… Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne göre sevinç, “istenen veya hoşa giden bir şeyin olmasıyla duyulan coşku” demek.

Bence de harikulade bir tanım. :D

Allah’a içtenlikle şükrettiğimiz zaman hissettiğimiz o coşku ve teşekkür hissini de çok güzel anlatıyor bu tanım.

Çekim yasası açısından baktığım zaman, her şükrettiğimde, ben bu sevinç hissini hissedip hissetmediğimi de bir kontrol ederim.

Çünkü, ağız alışkanlığı ile veya bazen otomatik olarak “Şükürler olsun Allah’a.” dediğimiz çok oluyor ama acaba his olarak bu sevinci ve bu coşkuyu hissediyor muyuz?

İşte bu nokta çok önemli.

********************************

Yine çekim yasası açısından baktığımız zaman, yukarıdaki tanımı biraz daha açmamız gerekiyor.

Bu sebeple o tanıma şunları da eklemek isterim:

İyi, güzel, doğru olan herhangi bir şeyin hayatımıza girmesi veya girme olasılığı ile duyduğumuz büyük mutluluk hissi…

Bu tanımı açma sebebim, siz sevgili okuyucularımın dikkatini, hayatta gördüğümüz her “sevinç ve neşe” hissinin, hayatımıza iyi-güzel-doğru olan şeylerin girmesinden kaynaklanmadığını, kötü-çirkin-yanlış şeyler için de sevinç duyulabileceğini anlatmak ve bu iki sevinci birbirinden ayırmanıza yardım etmek için.

(Ve bir de sadece bir şeyin olmasıyla değil, olma olasılığı ile de sevinç duyabileceğimizi hatırlamanız için.)

Kötü, çirkin, yanlış şeyleri hayatlarına çekmek isteyen, bu konuda canla başla çalışan ve başaran insanların hissettikleri o “sevinç benzeri” duyguyu, bu gerçek sevinç ve şükürden ayırmak için, ben o hisse “taşkın sevinç” veya “sinsi sevinç” veya “yapay sevinç” demek istiyorum.

Kuran’dan da öğrendiğimiz üzere, Allah’tan uzaklaştıkça insanlar, hayatlarına kötülük getiren, çirkin ve yanlış şeyler için sevinç hissetmeye başlıyorlar.

Ve aynı şekilde, hayatlarına iyilikler getiren, güzel ve doğru şeylere karşı bir tiksinme hissetmeye başlıyorlar.

Zaten çekim yasası da bu temel üzerine çalışıyor.

Ne kadar ilginç, değil mi?

Allah bizi böyle bir duruma düşmekten korusun diyerek, bu konuda Kuran’daki şu ayete dikkatinizi çekmek isterim:

**************************

BAKARA SURESİ 216

Bir şey sizin için hayırlı olduğu halde siz ondan tiksinebilirsiniz. Ve bir şey sizin için şer olduğu halde siz onu sevebilirsiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

**************************

 

Bakara: inek

şer: kötülük, kötü

Aslında, bu ayetin başında, inananların üzerine hoşlarına gitmese bile savaş yazıldığından bahsediyor. İşte tam hali:

*************************

BAKARA SURESİ 216

Hoşunuza gitmemekle birlikte, savaş üzerinize yazılmıştır. Bir şey sizin için hayırlı olduğu halde siz ondan tiksinebilirsiniz. Ve bir şey sizin için şer olduğu halde siz onu sevebilirsiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.

*************************

Sevgili arkadaşlarım, savaş tabii ki, yurdumuzu düşmanlardan korumak için atalarımızın ve cesur askerlerimizin cesaretle ve imanla yaptıkları savaş benzeri olabildiği gibi, hayatın 8 parçasına zarar veren, hastalıklarla, cahilliklerle, zalimliklerle, fakirlikle de yapılan savaş olabilir.

Unutmayalım ki, hayatımızın tüm parçalarına güzellikler, iyilikler getirmek için, kötülüklerle, çirkinliklerle yapılan savaş da bir savaştır. (Bunu kalemle veya sözle de yapsak… :D)

Tekrar, Allah’ın bizi “hayırlı şeylerden tiksinme, kötü şeyleri sevme” gibi bir duruma düşmekten korumasını dileyerek, bugün “sevinç” meselesinden neden konuşmak istediğimi size anlatmak isterim.

Çekim yasası açısından baktığımızda, “sevinç” çoğunlukla, sık sık hissetmek istediğimiz bir his.

Neden?

Çünkü, biz hangi hisse, hangi düşünceye, hangi inanca odaklanırsak, hayatımızda o tür duygular hissetmemizi, o tür düşünceler düşünmemizi ve o tür inançlara inanmamızı sağlayan olaylar başımıza daha da çok geliyor.

Biz sevinç hissettikçe, başımıza da daha da benzeri sevinç hissedeceğimiz şeyler geleceği için, bu hissi çok iyi bilmemiz, anlamamız ve hayatımıza bol bol dahil etmemiz, eğer sevinç ve mutluluk dolu bir hayat yaşamak istiyorsak, çok önemli.

“Şükrediyorum ama hayatımda bir gelişme yok.” veya “Şükrediyorum ama dileklerim hala gerçekleşmiyor.” diye dert yanan arkadaşlar, şükretmenin sadece sözle değil, kalpten gelmesi gerektiğini ve şükrün ancak kalpten geldiği zaman, hissedilen hissin bu “sevinç” hissi olduğunu çok iyi anlamaları lazım.

Şu sözlerde şükür olmasına rağmen, sevinç var mı, sevgili arkadaşlarım?

“Şükrediyorum ama hayatımda bir gelişme yok.”

“Şükrediyorum ama dileklerim hala gerçekleşmiyor.”

Bu sözlerdeki hisler sevinçten çok uzak.

Can sıkıntısı ile nefret arasında dolaşan hislerle dolular.

Ve yine önemle belirteyim, burada önemli olan sözler değil, sözü söyleyen kimsenin düşünceleri ve duyguları.

Bu sözleri söylememeye gayret etse dahi bir insan, eğer hisleri oralarda dolaşıyorsa, bu sözleri ha söylemiş, ha söylememiş aynı şey. Hayatta kendine çekeceği olaylar ve insanlar yine aynı olacaktır.

************************************

Peki hayatımızdaki olaylar, gelişmeler hiç de beklediğimiz gibi değilse, nasıl sevinç hissedeceğiz?

Size benim bunu nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım ki, size de bir yol gösterebilsin ve bir zamanlar benim de hissettiğim, bazı olaylar karşısında Allah’a olan şükür ve sevinç hislerimden beni uzaklaştıran, içimde hissettiğim o zinciri nasıl kırdığımı anlayıp, siz de kendi içinizdeki zinciri kırabilesiniz.

Diyelim ki, bir dileğim var. Olmasını istiyorum. Allah’ın izniyle, yardımıyla ve Allah’ın bana verdiği akıl ve kalp gücü ile, olacağını, olabileceğini biliyorum. Bu konuda açılan kapılarımın hakkını vermek için canla başla elimden geleni yapıyorum. Bol bol Allah’a şükrediyorum. Hatta bayağı yol katediyorum. Ancak aniden hayatımda beliren bir olumsuzlukla, kendimi ümitsiz ve üzgün bir halde buluyorum ve bu üzüntüden kurtulamıyorum.

dır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Sevinç Ve Keder

   Elbette... Üzülmek istemiyorum Geçmişin silinmeyenlerinde geziniyorum İbretin her sahnesinde yeniden hüzünleniyorum Keşkeler aklıma gelse bile çözüm olmayacağından söylemiyorum Sükut etmekle yetiniyor, sevinç ve kederin met cezir'inde nefesleniyorum   Mustafa Cilasun

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Aşırı Sevinç Kalbe Zarar Verebilir...

   Aşırı sevinç kalbe zarar verebilir   Zürih Üniversite Hastanesi’nin European Heart Journal adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, her 20 vakadan birine sevinçli anlardaki stresin neden olduğu belirlendi. BBC’nin haberine göre 1750 hastayı inceleyen araştırmacılar, bu tür kalp rahatsızlıklarının nedenlerinden bazılarını şöyle açıkladı:   - Doğum günü partisi   - Oğlunu evlendirmek   - Tuttuğu takımın maçı kazanması   - İkramiye kazanmak

   , Yer: Sağlık Haberleri

  • Sevinç Başlar

   Gel... Hangi demde Olursan ol, kaygılanma gel Hassas ve naif bir kalbin var, endişe haktır yar Şüpheden, vehimden geç, basiretin aşikardır, sabır akar Ne vakit nazar etsen, yüreğimin mahzun halini görsen sevinç başlar İnsan sevdiğine, gönül verdiğine, sadakat beslediğine, samimiyet keyfiyetiyle kanar Niyet halis olunca, nefsi marazlar fırsat bulmayınca, ruh ve gönül derin bahtiyarlık yaşar   Mustafa Cilasun

   , Yer: Üyelerimizden Şiirler & Denemeler

  • Emine Sevinç Öksüzoğlu

   20.01.1974 yılı Gaziantep doğumlu olan Emine Sevinç Öksüzoğlu; ilk, orta ve lise eğitiminin ardından, İstanbul Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesinde ve Gaziantep Devlet Tiyatrosu Onat Kutlar sahnesinde, sahne sanatları ve Tiyatro oyunculuğu üzerine eğitim gördü. Gaziantep Devlet Tiyatrosu Onat Kutlar Sahnesi'nde, sahne yönetmenliği de yapan Öksüzoğlu, Türkiye genelinde birçok oyunlar sahneledi. A.Ü. TÖMER de Sahne Sanatları, Diksiyon, Diyafram ve Tiyatro oyunculuğu üzerine öğretmenlik yaptı. Uzun s

   , Yer: Şair ve Yazar Biyografileri

  • Sevinç

   , Yer: Fıkralar

×
×
 • Yeni Oluştur...